2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Mutlu ve Doyumlu Cinselliğin Temel Nitelikleri
MAKALE #14805 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Sibel DEMİR SARIOĞLU | Yayın Mayıs 2015 | 3,152 Okuyucu
MUTLU VE DOYUMLU CİNSELLİĞİN TEMEL NİTELİKLERİ

Cinsellik doğanın bir parçası ve fizyolojik bir ihtiyaç olduğu halde günümüzde hala tabu olma özelliğini korumaktadır. Cinsellik ile ilgili düşünce ve tutumlarımız içinde yaşadığımız çevre ve deneyimlerimizden etkilenir. Katı aile, ahlak ve din eğitimi; katı ve muhafazakâr yetiştirilme tarzı, tutumlar; eğitimsizlik, yanlış inanışlar, zayıf iletişim, cinsel rollere yüklenen anlamlar, geçmiş olumsuz deneyimler ve tecrübesizlik gibi faktörler cinselliği etkilemekte ve problemlerle karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Cinsellik, öncelikle bireyin kendini ve bedenini tanıması ile başlar. Bireyin kendi ile barışık olması, bedenini tanıyıp cinsel haz noktalarını bilmesi ve bunu partneri ile paylaşması daha mutlu ve doyumlu bir cinsel ilişki yaşamasını sağlayacaktır.

Mutlu ve doyumlu cinselliğin en önemli koşulları karşılıklı sevgi, saygı ve eşler arası etkin iletişim ile paylaşımdır. Karşılıklı güven, dürüstlük, açıklık, paylaşım ve saygı son derece önemlidir. Eşler birbirlerine karşı sorumlu davranmalı, herkesin mahremiyet, inanç ve değerleri olduğu unutulmamalıdır.

Mutlu bir cinselliğin olmazsa olmaz altın kurallarını şu şekilde maddelenebilir (Keçe, 2013):

Konuşma: Çiftler arasında iletişim oldukça önemlidir. Çift konuşarak bütün isteklerini, arzularını, beklentilerini, düşüncelerini, kaygılarını, korkularını, üzüntülerini, rahatsız eden olayları, cinsel istek ve fantezilerini paylaşmalıdır. Cinselliğin nasıl ve ne şekilde yaşanacağı karşılıklı olarak konuşulmalı, her iki tarafın da istek, onay ve rızası ile gerçekleşmelidir. Ayrıca ilişki sonrası hissedilen duygular, alınan haz ve doyum da konuşulmalıdır. Problemli bir cinsel yaşam için de en etkili çözüm kaliteli iletişimdir.

İdeal Ortam: Çiftin kendini rahat ve güvende hissedebileceği, cinselliğe daha kolay adapte olabileceği ideal bir ortam ve zaman sağlıklı cinsellik için önemlidir. Güvensiz bir ortamda haz alıp verebilmek, doyum sağlayabilmek güçtür.

Dokunma ve Okşama: Cinsellik çoğu çift için kaygı ve korku verici olabilir ancak yumuşak ve sevgi ile dokunuşlar sayesinde çift daha kolay cinsel haz alıp verir. Böylece cinsellik de kaygı ve korku verici olmaktan çıkar.

Ön Sevişme: Cinsel havaya girebilme, cinsellikten alınan hazzın arttırılması, uyarılma, cinsel uyumsuzlukların giderilmesi, daha zevkli ve uzun bir cinsellik için ön sevişme gereklidir. Ayrıca kadınlarda uyarılma ve orgazma ulaşma; erkeklerde ise boşalmanın denetim altına alınmasında etkilidir.

Aşk Oyunları: Daha mutlu, tutkulu, zevkli ve heyecanlı bir cinselliğin yolu aşk oyunlarından geçer. Aşk oyunları partner ile birlikte yapılan, cinsel yaratıcılık ve plan gerektiren kışkırtıcı faaliyetlerdir. Cinsel fantezileri paylaşma, çiftlerin birbirlerini yeniden tavlaması, sevgi ve şehvet dolu notlar, erotik masaj bunlardan bazıları olabilir.

Kendini Tanıma ve Kendinle Barışık Olma: Kendini ve bedenini tanımayan, kendisi ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip olan çiftlerin cinsellikte rahat olmaları; mutlu ve doyumlu bir cinsellik yaşayabilmeleri mümkün değildir.

Güven: Kendini güvende hissetmeyen veya kendi ve partneri ile ilgili güven sorunu olan kişilerin mutlu ve sağlıklı bir cinsellik sürdürebilmeleri beklenemez. İstenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar gibi güven sorunları, kaygı ve korkular mutlu ve doyumlu cinselliği engeller.

Partnere Karşı Sevgi ve Saygı: Birbirlerine karşı sevgi ve saygısı olmayan ve bunu hissetmeyen çiftlerin mutlu ve doyumlu bir cinsel hayat yaşamaları beklenemez. Çiftin birbirlerine fiziksel ve ruhsal olarak bunu göstermesi önemlidir. Sevgi ve saygı çiftin cinsel yakınlaşmasını arttırır.

Rahatlık ve Gevşeme: Cinsellikten keyif alabilmek, mutlu ve doyumlu bir cinsellik yaşayabilmek için bütün kızgınlık, öfke ve kaygıları unutmak, olumsuz düşünce ve duygulardan arınmak, sakinleşip rahatlayarak gevşemek oldukça önemlidir.

Utanç Duygusundan Kurtulma: Cinsel bilgisi, deneyimi az olan, cinsellikten suçluluk duyan, utangaç ve çekingen bir çiftin mutlu ve doyumlu bir cinsellik yaşamaları mümkün değildir.

Cinselliğe İyi Konsantre Olma: Cinsellik mekanik ve teknik bir faaliyet olmayıp zihnimiz ile ilgili bir mesele olduğu için dikkatin partnerde ve cinsel eylemlerde olması önemlidir. Cinselliğe iyi konsantre olamama; haz alıp haz vermeyi engeller.

Beslenme ve Spor: Beslenme alışkanlığı, düzgün ve esnek bir görünüme sahip olmak hem sağlık hem de cinsel yaşam için önemlidir. Çünkü sinir sistemi, salgı bezleri ve iç organlar arasında güçlü bir ilişki vardır.

Önemli olan bir sorun olduğunda bu sorunu ve sebebini fark edip çözebilmek için harekete geçmektir. Bunun en etkili yolu ise doğru iletişimden geçer. Eğer çift sorunlarını tek başına halledemiyor ise alanında uzman bir danışmandan yardım alması yerinde olacaktır. Mutlu ve doyumlu bir cinsellik ancak her iki tarafın da mutlu ve tatmin olması ile sağlanabilir. Mutlu ve sağlıklı cinsel yaşam çiftin uyumunu, günlük yaşamı, genel sağlık durumunu, psikolojik sorunları, hayat kalitesini de etkiler. Unutulmamalıdır ki mutlu, doyumlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam daha kaliteli ve mutlu bir hayat demektir ve bunu yaşamak herkesin en doğal hakkıdır.

Uzm. Psk. Danışman / Aile Danışmanı
Sibel Demir SARIOĞLU

KAYNAK:
1. Keçe, C. (2013). Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı (2. Baskı). Ankara: Pusula Yayınevi.
2. Sarıoğlu, S. (2015). Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Eğitim, Tezsiz Yüksek Lisans Bitirme Projesi. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Konya.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Mutlu ve Doyumlu Cinselliğin Temel Nitelikleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Sibel DEMİR SARIOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Sibel DEMİR SARIOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sibel DEMİR SARIOĞLU Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Sibel DEMİR SARIOĞLU
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman - Sosyolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Sibel DEMİR SARIOĞLU'nun Makaleleri
► Cinselliğin Dili Psk.Hülya MACİT
► Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin Gerekenler ÇOK OKUNUYOR Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Mutlu Aile Olmak-Mutlu Evlilikler Psk.Serap DUYGULU
► Mutlu İlişki & Mutlu Aile Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
► Mutlu Evlilikler, Mutlu Çiftler Psk.Dnş.İzzet Zülküf ÇELİK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Mutlu ve Doyumlu Cinselliğin Temel Nitelikleri' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kendinizi Seviyor Musunuz? Haziran 2015
► Vajinismus Mu, O da Ne? Aralık 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:03
Top