TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin Gerekenler

Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi25 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 60 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 118454,

* Yayın Tarihi : 12-01-2010 - 13:05 (2601 gün önce),

* Ortalama Günde 45.54 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5808 , Kelime Sayısı : 704 , Boyut : 5.67 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN hakkında söyledikleri:
Nilüfer Hanımla iş gereği tanıştık. Editörü olduğum siteye psikoloji alanında haftalık köşe yazısı ve özel dosya çalışmaları hazırlıyor. Pek çok kişiyle çalışma imkanımız olmasına rağmen konulara bakış açısının çeşitliliği, insanlara ve olaylara yargılamadan çözüm odaklı yaklaşması ve disiplinli olması nedeniyle kendisini tercih ettik. Zaman ilerledikçe yanılmadığımızı da gördük. Ayrıca oldukça rahat iletişim kurabilen, sıcacık bir insan. Ona rahatlıkla güvenebilirsiniz. Bunun yanısıra mesleğine olan sevgisini gözlerinden görebilir, onunla çalıştıkça sağlam bir iş ahlakı taşıdığını anlayabilir... [DEVAMI..]
(Pınar Yıldız, Danışan, 06-11-2009)

nilüfer hanım benim çalışma arkadaşımdı.Kendisinde diğer kimselerde olmayan olağan üstü bir insan sevgisi var bunu nasıl başarmış hep merak etmisimdir aldığı eğitimdenmi yoksa yetiştirilme koşullarındanmı? her şeye sabırla yaklaşıyor ama önce şunu söyleyeyim çok iyi bir gözlemci önce her seyi bir güzel gözlemliyor ondan sonra harekete geçiyor.ve yaptığı bir iş tam ve net olarak ortaya çıkıyor yani artık soru sormaya gerek kalmıyor olay yada iş sonuca ulaşmış oluyor ve biz bir aksilik olursa biliyordukki nasıl olsanilüfer hanım mutlaka halleder ve hallediyordu da.
Ç... [DEVAMI..]

(özdemirhan tezer, Arkadaş/Tanıdık, 06-11-2009)

Psikoloğumla bir kaç ay önce tanıştım ve hayatımı kendisiyle tanışmadan önce - sonra diye ayırabilirim.Sadece bir doktor olarak değil bir arkadaş gibi yaklaştı bana ve yaşadığım zor günleri onun sayesinde yenmeye başladım.Kendime olan güvenimi yeniden psikoluğum sayesinde kazandım.Kendisiyle hala görüşmekteyim ve randevu günlerimizi iple çekiyorum diyebilirim.Çünkü onunla konuştuğumla gerçekten beni rahatlatıyor ve bana çok içten ,çok samimi davranıyor.Hem bu kadar tatlı ve mesleğinde bu kadar iyi bir psikolog bulduğum için kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum.Ona bir kez daha teşekkür e... [DEVAMI..]
(Gizem, Danışan, 06-11-2009)

Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin Gerekenler

Yetenekli olmak, iyi bir işe sahip olmak- iyi bir kazancın olması, iyi bir eş, erkek çocuk, güzel bir ev, mavi göz?

Hepsi birden…

Sizce? Nasıl bir yaşam bizleri mutlu edebilir?

Hayatta mutlu olabilmek için insanlara gerekli olan şeyler nelerdir?

İnsanlar hayatları boyunca mutluluğu ararlar. Mutluluk arayışı içinde sahip olmak istedikleri şeylerin hayalini kurarlar. Kişiler manevi ve maddi güçleri doğrultusunda hayallerinin bir kısmını kendilerine hedef olarak belirlerler ve bu doğrultuda yatırım yapmaya çalışırlar.

Sınava girecek bir öğrencinin hayali üniversitede öğrenim görmek dolayısı ile derslere çalışarak kendine yatırım yapar, çocuğu olan bir anne de bebeği için en iyisini düşünerek onun geleceğine yatırım yapar.

Hayalleriniz hedefe ulaşmak için aracıdır aslında. Hayal dünyamız isteklerimizi, arzularımızı yansıtır bize ve dış dünyaya. Hayal kurmak güzeldir, faydalıdır ama her hayalinde gerçekleşmesi olası değildir, olmamalıdır da.

Sahip olmak istediğimiz şeyler gerçekten bizim mutluluğa ulaşmamızı mı sağlayacak? Yoksa o istediğimizi elde ettikten sonra listeye yeni bir madde mi eklenecek?

Yaşamda mutluluk her istediğimizi elde etmekle gerçekleşmez. Bununla birlikte eğer mutlu olmayı sorunsuz biri olmak olarak görüyorsanız her daim problemsiz olmak ya da problemsiz insanlarla bulunmakta mümkün değildir. Önemli olan problemi nasıl algıladığımız ve çözüm için ne yaptığımızdır. Ne istediğimizi bilmekle birlikte insanlara problemlerin çözümü konusunda yardımcı olmaktır.
Bazı zamanlar çevremizde her daim güler yüzlü kişiler görürüz ve onların hiçbir sorunu olmadığını düşünürüz. Halbuki bu insanların sürekli mutlu kişiler olarak algılanmaları, problemsiz olmalarından kaynaklanmaz. Bu kişiler öyle bir şekilde örgütlemişlerdir ki kendilerini, problemlerin onları yıkmalarına izin vermezler. Sorunları kendilerinden büyük görmezler. Gündelik yaşamın getirdiği yüzlerce soruna rağmen huzuru ve mutluluğu kendi içlerinde yakalarlar. Bunu hayata pozitif bakarak, biraz kaderci biraz iradeci olarak, biraz da sorunlardan ders çıkartarak ve yapıcı olarak başarırlar.

Yaşamda haksızlıklara uğruyorsunuz, bazen kimse anlamıyor, kendinizi anlatamıyorsunuz belki en yakınınızdakine bile. Dersleriniz, işiniz iyi gitmiyor. Çocuğunuz ergenlik çağında onu anlamıyorsunuz, maddi sıkıntılarınız var, bir ev bir de araba istiyorsunuz…

Unutmayın ki bunları herkes yaşıyor, herkes aynı isteklere sahip...

'Yağmur herkesin başına yağıyor, şemsiyenizi açın'.

Sizi ne besliyor onu bulmaya çalışın.

Hayatta hep sahip olmak istediklerimiz var... Sahip olduklarımızı gerçekten görmüyoruz. Sağlığımızı, huzurumuzu, kimilerine göre iyi bizim için kötü olan bir işimiz olduğunu, yalnız olmadığımızı, annemizi-babamızı, kardeşimizi, dostlarımızı...

Enerjimizi sahip olduklarımız için kullanabiliriz... Bakış açımızı biraz değiştirmeye çalışarak.

'Bu kadar sorunun içinde nasıl olumlu olabilirim, hiç bir şey yolunda gitmiyor' diyorsunuz belkide. Ancak tüm problemler bir süreçtir. Hiç bir sorun sonsuza dek sürmez. Mutlaka bir dönüm noktası vardır. Sorunun çözülebileceği durumlar ya da yardım edebilecek kişiler vardır ya da siz varsınızdır. Çaba gösteriyorsunuzdur.

Mutluluk, kendine inanmak, güvenmek ve en önemlisi kendine dayanabilmektir. Ne istediğini bilmek, kendini mutlu edecek şeyleri görmek ve asgari düzeyde uygulayabilmektir. Kimsenin mutlu olmak için çok büyük manevi ya da maddi kazanca ihtiyacı yoktur. Yeni bir eviniz ya da arabanız olduğunda sadece sevinirsiniz. Sevinme anlık bir duygudur ancak mutluluk kalıcıdır. Dolayısı ile amaç mutluluğu ve huzuru yakalayabilmektir.

Hepimiz bekliyoruz... Sınav döneminin geçmesini, mezun olmayı, anne olmayı, yeni bir işe girmeyi, evlenme teklifini, emekli olmayı...
Birilerinden bir şeyler bekliyoruz, harekete geçmiyoruz. Ancak mutluluk başkalarının bize verebileceği bir şey değildir.

Mutluluk içimizdedir, bizim güçlü hissetmemizi sağlayan kaynaklarımızdadır. Dularımızda, sevdiklerimizde, doğadadır. Heryerdedir. Önemli olan sadece kafamızı kaldırmak ve bakabilmektir.

Huzur ile birlikte mutluluğu yakalayabilmek için yapılabilecekler:

Kendine ve insanlara gülümse.
İnsanlara istediklerinden fazlasını ver ve bunu kalben isteyerek yap.
Dua et.
Duyduğun herşeye inanma, sahip olduklarını boşa harcama ve gereğinden fazla uyuma.
Seni seviyorum dediğinde bunun anlamını hissederek söyle.
Birisine üzgünüm dediğinde o kişinin gözlerinin içine bak.
Kimsenin düşlerini küçümseme.
Derinden ve tutkuyla sev, bu bazen seni incitebilir fakat bu hayatını tamamen yaşayabilmen için tek yoldur.
Herhangi bir anlaşmazlığı açık bir tavır içinde çöz, alınganlık gösterme.
Yavaş konuş ama hızlı düşün.
Anneni ara(çağır), en azından düşün.
3S'yi hatırla. Kendine saygı duy, herkese saygı duy ve sorumluluk al.
Mükemmel bir arkadaşlığa son verecek tartışmalara girme.
Bir yanlış yaptığını farkettiğin zaman onu düzeltmek için ne gerekiyorsa yap, hemen yap.
Seni arayan kişi görmese de telefonu gülümseyerek aç.
Sohbet etmeyi sevdiğin biriyle evlen çünkü ileriki yaşlanınca sohbet edebilmek en çok aradığın yeterlik olacak.
Değişiklikleri kucakla ama asla kendi değerlerini reddetme.
Hobilerini keşfet.
Mutlaka kendine ve ailene bir gün ayır.
İyi ve dürüstçe bir hayat sür, yaşlandığında ve geçmişi hatırladığında bundan ne kadar mutlu olacağını düşün.
Allah'a inan fakat yine de arabanın kapısını kilitle; tedbirli ol.
Evinde huzur ve uyum olması için gerekeni yap.
Satırlar arasındakileri oku.
Bilgini insanlarla paylaş.
Sosyal sorumluluk projelerinde görev al.
Sevdiklerine mektup yaz, bazen söyleyemediklerini bu şekilde ifade edebilirsin.
Spor yap.
Kendinle konuş.

Huzuru ve mutluluğu önce içinizde yakalayabilmeniz dileğiyle...

Sevgilerimle...

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin Gerekenler ile İlgili Kavramlar : mutluluk, huzur, mutlu, mutlu olmak, mutlu kişi, mutlu insan, mutluluğu bulmak, mutluluğu aramak, nasıl mutlu olunur, mutluluğun sırrı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin Gerekenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kadın Olmak , Uzm.Özlem ŞENBAY
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:15
  Top