2007'den Bugüne 92,402 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,990 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sosyal Fobi Nedir?
MAKALE #15804 © Yazan Uzm.Psk.Betül ÖZDEMİR | Yayın Aralık 2015 | 3,573 Okuyucu
Sosyal fobi, kişinin sosyal ortamlarda yeni insanlarla etkileşim kurmaktan veya sosyal performans gerektiren herhangi bir olaydan aşırı derece korku duyması olarak özetlenebilir. Genellikle kişi rezil olma veya eleştirilme korkusu yaşar. Sosyal fobi oldukça yaygındır. Genel popülasyonun yüzde 7si hayatının belirli bir döneminde sosyal fobi sorunu yaşamıştır. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür.

Yapılan araştırmalar, sosyal fobiklerin diğer insanlara göre sosyal tehditlere daha fazla odaklandıklarını öne sürmektedir. Bu kişiler onlara gülen, eleştiren veya herhangi bir şekilde negatif bildirim veren insanlara karşı daha hassastırlar. Örneğin, psikolojik bir araştırmada, sosyal fobi teşhisi konmuş bireylerle herhangi bir sosyal fobisi olmayan grup karşılaştırılmıştır. İki grup da önce “onaylayan” ve “eleştirel” insan yüzlerini hafızada tutmaya çalışmıştır. Daha sonra bu yüzlerden ne kadarını hatırladıkları test edilmiştir. Sosyal fobik grup diğer gruba göre anlamlı derece daha fazla reddeden yüz ifadesi hatırlamıştır. Bu da sosyal fobiklerin sosyal tehditleri algılamada daha hassas oldukları tezini doğrulayabilir.
Sosyal fobi genellikle ne gibi durumlarda ortaya çıkar?
· Topluluk içinde konuşma, sunum yapma
· Yeni insanlarla tanışma veya çok iyi tanımadığı insanlarla sosyal etkileşimde bulunma
· Flörtleşme
· Başkalarının karşısında yeme, içme veya yazı yazma
· Başkalarıyla görüş ayrılığına düşme
· Alışveriş yapma
Kişi zorlandığı bir sosyal ortama girdiğinde sıklıkla ortaya çıkan düşünceler:
· Kesin rezil olacağım.
· Karşımdaki aptal veya garip olduğumu düşünebilir.
İnançlar:
· Herkes tarafından onay görmeliyim.
· Herkes beni sevmeli.
· Mükemmel olmalıyım, konuşurken hiç hata yapmamalıyım.
· Karşımdakine iyi bir izlenim bırakmak zorundayım.
· Kaygımı karşı tarafa kesinlikle belli etmemeliyim.
· İnsanların düşünceleri benimle ilgili gerçeklerdir.

Bu düşüncelerin sonucu olarak kişide bazı fiziksel belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar:
· Terleme
· Kalp çarpıntısı
· Ellerin veya sesin titremesi
· Konuşamama, kekeleme
· Yüz kızarması
Ortaya çıkan fizyolojik belirtilerin ve negatif bilişlerin sonucu olarak bu kişilerde sosyal ortamın “tehlikeli, tehdit edici” olarak algılanması durumu ortaya çıkar. Bu da durumla baş edebilme gücünü düşürmekte ve anksiyeteyi tetiklemektedir. Ayrıca, bu düşüncelerin ve yaşanan anksiyetenin sonucu olarak kişide sosyal ortamlara girmeme, sosyal performans gerektiren görevlerde yer almama gibi kaçınma durumu ortaya çıkabilir. Terapistin rolü kişinin farkında olmadan geliştirdiği ve gerçekle alakası olmayan bu inançları danışana gösterip bunları daha gerçekçi olanlarla değiştirmesini sağlamaktır. Ayrıca sosyal fobi hakkında psikoeğitim ve aşamalı maruz bırakma terapileri de sosyal fobinin tedavisinde etkili olmaktadır. Aşamalı maruz bırakma, kişinin fonksiyonel olarak rahat olmadığı ve anksiyete yaşadığı ortamlara kişiyi aşamalı olarak alıştırmaktır. Bu verilen ödevlerle veya rol oynama yöntemiyle sağlanabilir. Aşamalı maruz bırakma danışanın ihtiyaçlarına ve anksiyete yaşadığı sosyal ortamlara göre terapistle beraber belirlenir.
Sosyal fobi her sekiz kişiden birinin hayatının belirli dönemlerinde karşılaştığı oldukça yaygın bir problemdir. Eğer kişi bu sorunların hayat kalitesini düşürdüğüne inanıyorsa mutlaka profesyonel destek almalıdır çünkü tedavi edilmezse bu durum uzun yıllar sürebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sosyal Fobi Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Betül ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Betül ÖZDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Betül ÖZDEMİR Fotoğraf
Uzm.Psk.Betül ÖZDEMİR
Ankara (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi20 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Betül ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Sosyal Fobi Nedir? Psk.Gökhan BİNGÖL
► Sosyal Fobi Nedir? Mustafa İSPİR
► Sosyal Fobi Nedir? Psk.Nida BOĞA
► Sosyal Fobi Nedir? Psk.Gülüm BACANAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,990 uzman makalesi arasında 'Sosyal Fobi Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Panik Bozukluk Aralık 2016
► İntihar ve Tedavisi Mayıs 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:54
Top