2007'den Bugüne 91,459 Tavsiye, 28,073 Uzman ve 19,896 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğunuzu Psikologa Götürürken Ne Söylemelisiniz?
MAKALE #17120 © Yazan Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL | Yayın Ağustos 2016 | 2,781 Okuyucu
Birçok ebeveyn, çocuklarını ilk kez psikologa götürürken bazı zorluklar yaşamaktadırlar. Çocuklarına uzman desteği almalarını nasıl anlatacaklarını bilememekte, çocuklarının bu desteği kabul edip etmeyecekleri yönünde kaygı duymaktadırlar. Bu yazının amacı; anne ve babalara, çocuğunuzu psikologa ilk kez götürürken neler söylemeniz ya da neleri yapmamanız gerektiğini belirtmektedir. İlk defa uzman desteği alacak kimi çocuklar, birçok yetişkin gibi endişe ve gerginlik hissetmektedirler. Yaşa göre zihinlerde farklı sorularla seansa gitmektedirler. 2-6 yaş çocuklar, seansları; cezalandırıldıkları ya da ebeveynlerinden ayrılacakları bir zaman olarak görmekte, 7-11 yaş grubundaki çocuklar kendilerini "sorunlu", ergenler ise "öğüt ya da ders verecek" birilerine götürülerek ailelerine bilgilerin aktarılacağı bir yere götürüldüklerine dair yanlış fikirlerle gidebilmektedir.

Daha fazla karmaşa yaratılmaması adına; randevu alınmadan çocuğunuzla birlikte randevuyu belirlemek, evvelinde nereye ve neden gidileceğine dair dürüst bir şekilde anlatılması çocuğunuzun size olan güvenini arttıracak, terapiye gitmesini kolaylaştıracaktır. Ancak, çocuğunuzda farklı beklentilere yol açmadan, gerçekçi anlatım yapmanız çocuğunuzun hayal kırıklığı yaşamasını önleyecektir.

1. Gideceğiniz yerin neresi olduğu

• bir arkadaşımıza,
• doktora,
• misafirliğe,
• gittiğin zaman öğrenirsin vb. ifadelerden uzak durulmalıdır.

2. Gideceğiniz yere neden gidileceği

Bu ifadeler yerine, 5-6 yaş için;
" Birbirimizle daha iyi iletişim kurabilmek ve seni üzen konuları anlatman için bir uzmana gideceğiz. Çünkü bazen sorunlarımızı kendimiz çözemeyebiliriz. Uzmanlar bize çözüm bulmamızda yardımcı olabilirler. Ayrıca gittiğimiz yerde çocuklar için bir de oyun odası olacak. Sen orada oyuncaklarla oynayabilir, resim çizebilirsin. Gideceğimiz uzman bizimle tanışacağı gibi seninle de tanışacak, onunla birlikte oyun oynayabilir, sohbet edebilirsin."

7-11 yaş için; " Bazen evimizde, bazen okulda, bazen iş yerinde sorunlar yaşayabiliriz. Kimi zaman kendimize bile söylemekte zorlandığımız durumlar olabilir. Bizi çok üzen, hayal kırıklığı yaşamamıza neden olan durumlar olabilir. Olaylara daha farklı bakabilmek, kendimizi daha iyi anlatabilmek ve duygularımızı, düşüncelerimizi bir uzmanla paylaşmak bize yardımcı olacaktır. Birbirimizle daha iyi iletişim kurabilmek, birbirimize daha hoş görülü davranabilmek gibi konularda da bize yardımcı olacaktır. Gideceğimiz uzmanla bazen sen tek görüşeceksin bazen de ben ve baban, senin gibi uzmanla konuşacağız. Konuştuğumuz konular uzmanla aramızda sır kalacak, tıpkı senin konuştukların uzmanla sır kalacağı gibi. Seni üzen, senin için sorun olan neler varsa uzmanla konuşman oldukça önemli. Ancak o zaman sana daha iyi yardımcı olacaktır."

Ergen bireyler içinse; terapi sürecini normalleştirmek oldukça önemlidir. " Psikologla görüşmen şart" ya da " Yardım alman gerekiyor, başka yolun yok" gibi ifadelerden uzak durulmalıdır. Aksi halde, çocuğunuz ona ders verecek ya da onu suçlayacak bir yere götürüleceğini düşünecektir. Kendisini sorumlu hissetmemesi adına; " Bazen sorunlarımız olduğundan kendi içimizde çözemeyebiliyoruz. Çözemeyince birbirimizi daha çok üzüyoruz. Birbirimizi daha iyi anlayabilmemiz için, sıkıntılarını ya da senin için sorun olan durumları bizim yerimize uzmana rahatlıkla anlatabileceğin için destek almamız iyi gelecektir. Bazen sen bazen de biz uzmanla konuşacağız. Ancak uzmanla yapılan tüm görüşmeler özeldir, bu yüzden konuşmalar uzmanla senin aranda kalacak." şeklinde ifadeler daha uygun olacaktır.

3. Gideceğiniz yerde ne yapılacağı

• Kimi zaman oyun oynanacağı,
• Kimi zaman konuşulacağı,
• Kimi zaman da psikologun farklı çalışmaları olacağı anlatılmalıdır. Tüm bunları uzmanla tanıştığı zaman öğrenebileceği belirtilmelidir. Ayrıca gideceğiniz yerde neler yapılacağı yine çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine uygun bir şekilde anlatılmalıdır.

! Uzmana gitmenin,doktora gitmekten farklı olduğunu,orada iğne yapılmadığı ya da ilaç verilmediği mutlaka anlatılmalıdır. Yapılan açıklamaların çocuğunuzun yaş ve gelişim düzeyine uygun olmasına dikkat etmek siz ve çocuğunuz arasında güven ilişkisini pekiştirecek, çocuğunuzun görüşmeye daha motive olmasına katkı sağlayacaktır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğunuzu Psikologa Götürürken Ne Söylemelisiniz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Duygu YÜKSEL Fotoğraf
Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL
İstanbul
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi77 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL'in Yazıları
► Psikiyatriste mi Psikologa mı Gitmeliyim? Psk.Aslı TAŞ KAYABAŞ
► Çocuğunuzu Anaokuluna Yazdırırken Psk.Seval ERYILANCI
► Çocuğunuzu İlkokula Hazırlayın Psk.Ebru ZORLUTUNA
► Çocuğunuzu Kendinize Güvenli Bağlayın Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,896 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzu Psikologa Götürürken Ne Söylemelisiniz?' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Boşanma Süreci Temmuz 2018
► Neden Vajinismusum? Mayıs 2017
► Tırnak Yeme (Onikofaji) Aralık 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:41
Top