TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sosyal Medya ve İlişkiler

Özlem ŞENBAY Fotoğraf
Uzm.Psk.Özlem ŞENBAY
Ankara
Uzman Psikolojik Danışman - Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 254,

* Yayın Tarihi : 09-01-2017 - 13:58 (47 gün önce),

* Ortalama Günde 5.29 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4581 , Kelime Sayısı : 615 , Boyut : 4.47 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Özlem ŞENBAY hakkında söyledikleri:
İnsana guven veren, rahatlatan yapisiyla sizi karamsar ruh halinden cikarip yeni amaclara yeni kararlara umutla an be an bakmaniza yardimci olan nadir kisilerden biri. Rahatlikla, hesap yapmadan icinizi acabilir, kendinizi bir baskasina ozellikle alaninda uzman cok yonlu birine birakmanin deneyimini yasamak cok ayri bir duygu. Ozellikle kimsenin sizi anlamak icin caba gostermedigi ve bir sozunuzden bambaska anlamlar cikardigi onyargili cevremizde bu kadar objektif yaklasan ve cozumlere giden yolda gayet sabir ve sukunetini koruyan dengeli, kibar, asil bir uzman kendileri.
Sonsuz tesekkurler.

(Senem Toredi, Arkadaş/Tanıdık, 12-01-2017)

Çok uzun yıllar önce, Özlem abla hayatıma girdi. Kendimi üzgün, mutsuz, amaçsız hissettiğim bir dönemdi. Yaklaşık olarak 2 yıl terapiye devam ettim. Zor günlerimi aşmamda bana kendime ve hayata dair yeni bakış açısı kazanmamda çok yardımcı oldu. Bugün hala kendisine duacıyım. Zaman zaman aklıma bir şey takılırsa Hala açıp sorabiliyorum. Ya da yanına uğrayıp bir kahve içebiliyorum. Kapısı bana her zaman açık. Bunu bilmek bile büyük bir güven duygusu veriyor. Allah razı olsun Özlem abla iyiki varsın, iyiki hayatıma girmişsin ve iyiki psikolog olarak seni seçmişim.
(D.G, Danışan, 07-01-2017)

Uzm.Psk.Özlem ŞENBAY Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Sosyal Medya ve İlişkiler

SOSYAL MEDYA VE İLİŞKİLER

Pek çok olayda insan geçmişi özlüyor. Örneğin, daha dünyada" sosyal medya" diye bir şey yokken, partnerlerin kıskançlık yüzünden ilişkilerinde sorun yaşaması için, üçüncü kişinin varlığını ,ya gözleriyle görmeleri ya da gözleriyle gören birinden haber almaları gerekirdi. Belki bir de sezgilerinden yola çıkıp, bu sezgilerini uzun uzun test edip ilişkilerini yönlendirmeleri gerekiyordu.İlişkiler daha çok güven temeline dayanıyordu.Bu güveni sarsacak dış faktörler çok el altında ya da göz önünde değildi. Kadın erkek ilişkilerinde ilişkinin nasıl devam ettiği, partnerlerin birbirlerine olan ilgisi ,alakası, ilişkiden soğuyan bir tarafın olup olmadığı, aldatılıp aldatılmadığını anlaması zaman alıyordu. Zaman geçerken de pek çok ilişki yeniden toparlanıp olası ayrılıklar engellenebiliyordu.

Günümüz ilişkilerine baktığımızda, ilişkinin bitiş hızı ve nedenlerini gördüğümüzde eski zamanlardaki ilişkilerin olası sorunlarının ve çözümlerinin aslında daha sağlıklı ve daha emin bir yol olduğunu farkediyoruz. Çünkü sorun ve sorunun çözümü zamana yayılmış, dolayısı ile bu zaman zarfında dikkatler ilişkiye verilmiş, pek çok yol denenmiş ve eğer ilişki ayrılıkla sonlanacaksa kesin kanıtlara dayandırılmış oluyordu. Oysa artık her şey çok hızlı ve hız, ilişkilerimizle ilgili karar veririken bizi yanlış yönlendirebilecek bir etken.

Son zamanlarda danışanların büyük bir kısmının ilişkilerini, partnerlerinin sosyal medyayı kullanımlarına bakarak yönlendirdiklerini görüyoruz.
"onun resimlerini beğenmiş"
"onu takip etmeye başlamıış"
"onu eklemiş"
"sadece onun paylaşımlarına yorum yapıyor"
"benim resimlerimi ilk zamanlar da beğeniyordu bu ararlar beğenmiyor"
"sizce de telefonunu masaya ters koyması anlamlı değil mi?"
"Bir insan tuvalete giderken bile telefonunu yanında taşır mı ?"

Resimleri beğenilen ya da eklenen kişiler, birdenbire rakip ve ilişki için tehdit olarak algılanmaya başlıyor. Hatta erkekelerin listesinde çok fazla kız ekliyse çapkın, güvenilmez, kızların listesinde çok fazla erkek ekliyse yine güvenilmez olarak algılanılıyor. Partnerler sosyal medyadaki sözel ve sözel olmayan paylaşımları değerlendirip, birbirleriyle ilgili neredeyse kişilik analizleri yapıyorlar. Birbirlerine şifrelerini verip vermemeleri de yine sevgi, güven ve bağlılıkla ilişkilendiriliyor.

Karşı cinsten başka birini sosyal medyada sıklıkla beğendiği için kendisini aldatılmış hisseden ve bu yüzden ilişkisininde ciddi problemler yaşayan, her gün partnerinin sosyal medya hesaplarını kontrol etmek isteyen, saat kaçta online olup olmadığını belirleyip bu konuyla ilgili acil olumsuz senaryolar yazan pek çok çiftin ilişkilerinin güven temeline oturmadığını, sosyal medyayı kullanım şekillerinin de zaten güven temeline oturmamış bu ilişkilerin çatırdamasında tetikleyici ve hızlandırıcı bir rol oynadığını görüyoruz.

eçift.com tarafından yapılan "Sosyal paylaşım siteleri ilişkiniz üzerinde ne kadar etkili ?" başlıklı anket sonuçları, kadınların "kıskanç" erkeklerin "meraklı" olduğunu ortaya koymuş. Aynı zamanda kadınların %35'i ve erkeklerin %50'si eşlerinin veya sevgililerinin sosyal paylaşım sitelerini kullanmalarının onları ilgilendirmediğini önemli olanın güven duygusu olduğunu belirtmişler.

Çok da doğru söylemişler. Bir ilişkinin olmazsa olmazı karşılıklı güven duygusudur. Partnerlerin birbirine karşı duydukları güven çok kolay oluşmadığı gibi, çok kolay da sarsılmaz. Karşılıklı güven; içinde sevgiyi, saygıyı, paylaşımı ve hoşgörüyü barındırır. Güven temeline oturmuş bir ilişkinin de yıkılması çok kolay olmayacaktır.

Sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisine tekrar dönecek olursak, öyle görünüyor ki ilişki eğer güven temeline oturmuyorsa yaptığımız paylaşımlar, kimi ne kadar beğendiğimiz ya da sosyal medya için ayırdığımız zaman ilişkimiz için sorun oluşturabilir. Tabiki bu sorunun çözümü sosyal medyayı hayatımızdan çıkarmak değildir. Sorunun çözümü, dokunabildiğimiz, görebildiğimiz, sesini duyabildiğimiz, varlığını hissedebildiğimiz gerçek ilişkilere öncelik tanımaktır. Sanal olanı gerçeğe tercih etmemektir. Var olan ilişkimizi geliştirmek, güzelleştirmek, derinleştirmek için zaman ve emek harcamaktır. Kimi beğenmiş, kim eklemiş diye boşa zaman ve enerji harcayıp kaygılanmak yerine, birbirimizi daha çok tanımaya, karşılıklı güveni nasıl sağlayabileceğimize ve ilişkiyi nasıl daha doyumlu hale getirebilecğimize bakmaktır. Yıkıcı değil yapıcı olmaktır.

Unutmayalım, anlık kararlar söz konusu olan ilişkimiz ise her zaman doğru olmayabilir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Sosyal Medya ve İlişkiler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Özlem ŞENBAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Uzm.Psk.Özlem ŞENBAY Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Kadın Olmak
 • Mutluluk
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yalnızlıkla Yaşamak , Zeynep Sinem ERDOĞAN
 • Depresyon Nedir? Sebepleri ve Tedavisi , Uzm.Gülcem YILDIRIM
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:20
  Top