TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak

Suna BAYRAM Fotoğraf
Uzm.Psk.Suna BAYRAM
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 5 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 278,

* Yayın Tarihi : 10-01-2017 - 19:54 (44 gün önce),

* Ortalama Günde 6.18 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4822 , Kelime Sayısı : 625 , Boyut : 4.71 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Suna BAYRAM hakkında söyledikleri:
Suna hanım ile bir danışmanlık merkezi bünyesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar vesilesiyle tanıştık. Kendisi son derece zengin bir mesleki tecrübeye sahiptir, travma mağduru çocuklar, dezavantajlı gruplarla son derece etkin çalışmalar yapmış ve bu çalışmaları sadece bilgi ve becerisiyle değil, sağduyusu, etik değerleri, samimiyeti ve mütevazi kişiliği ile beslemiştir.
Kognitif Terapi, travmaya müdahale ve cinsel terapiler alanlarındaki mesleki birikimini akademik çalışmalar ile zenginleştirmeye devam eden çok yönlü bir uzmandır. Suna hanım ile yaptığınız kısacık bir sohbette bile anlam d... [DEVAMI..]

(Psk.Ebrar YENİCE KANIK, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 18-12-2016)

Kendisini 2011 yılında lisans eğitiminde tanıdım ve hayatımda iz bırakan ender insanlardan oldu. O zamanlardan ne kadar başarılı olacağını tahmin etmek çok zor değildi. Mesleğine olan ilgisi ve kendini geliştirmeye olan isteğinin bir türlü bitmemesi bizler içinde heveslendirici olmuştur. Yaptığı her işte büyük bir heves, emek ve başarı vardır. Onun yoğun temposuna uyum sağlamak ve takip etmek çok zordur. Yaptıgı işler saymakla bitmez. Öyle ki yaşadığı her anı kendine birşeyler katmak için sonuna kadar değerlendirir ve başarının merdivenlerini hak ederek tırmanır. Birgün herkes tarafından tanı... [DEVAMI..]
(Burcu Bayram, Arkadaş/Tanıdık, 17-12-2016)

Uzm.Psk.Suna BAYRAM Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak

‘Eski minder.
Yüzünü göster.
Göstermezsen bir poz ver.
...’
Anonim Oyun

En son ne zaman bir oyun oynadınız?
Bir köşede saklanmışken bulunmak istemekle, bulunmak istememek arasındaki ikilemi ne vakittir yaşamıyorsunuz?

Bu sorulara verilen sürelerin, güncel tarihe uzaklığı stres kaynakları ile başa çıkma mekanizmalarınızın yetersizliği ile doğru orantılı olduğu hipotezini ortaya atıyorum. Deney düzeneğini sizlere bırakıyorum. Hipotezimi bir kaç yüz defa yanlışlamak için uğraşın. Güncel tarihe yakın oyunlar oynayın ve stresli olduğunuzu ispatlayın hodri meydan!

Ben küçücükken çoraplarla oynarmışım. Annem de çorap çekmecesinin başındaki Suna’sıyla oyuna dahil olurmuş ve eline geçirdiği çoraplarla beni güldürürken yemek yedirir, zamanı kıymetli geçirirmiş. Anımsamıyorum çoraplarla oynadığımı ama herkes ne saçma bir çocuk olduğumu anlatıyor sırf bu yüzden. Bir gün bu sevdiğim oyun bana yol gösterecekmiş, nasıl mı? Biraz daha metni okumazsanız söylemem.

Winnicott oyunu bir geçiş alanı olarak tanımlar. Çocuk oyun sayesinde iç gerçekliğini dış gerçeklik ile buluşturarak ruhsallaştırma ve zihinselleştirme fırsatını yakalar. Bir çocuğun içsel dürtüleri oyunla dışarıya aktarılır; sevme ihtiyacı, şiddet eğilimi... Dışarıya aktarılan bu dürtüler oyun sayesinde şekillenebilir ve yapılandırılabilir bir hal alır. Bir çocuğa davranış şekillendirmenin en ideal yolu oyundur.

Ceza bu konuda hiç bahsedilmemesi gereken bir kavram. Toplumca yanlış kullanıyoruz, şiddet oranlarını gösteren araştırmalar ve medyada yer alan şiddet içerikli pek çok dizi/program varken. Aman uzak durun ceza sisteminden... Zimbardo, Bowlby gibi bilim insanları bu konuda yeterince iyi çalışmalar ortaya koydu... Davranışı şekillendirmek için olumlu pekiştireçin rolü de var elbet ancak pekiştireç sunma biçimini iyi ayarlamak gerekir. Günümüz ebeveynleri pekiştireci maddi şeyler ile sınırlandırdıkları için artık kendileri ödül vermek için davranışlarla pekiştirildikleri paradoksundan yakınmaktadırlar. Biraz daha basit bir ifadeyle bisiklet aldırmak için takdir alan çocuklar; bir oyuncağı almayacaklarsa ders çalışmaktan imtina eden afacanlardan ve ebeveynlerinden bahsediyorum.

Eğer zamanında oyun oynamazsanız çocuklar da pekiştireç oyununuzu kuralına göre oynamaz.

Bir de siz çocuğunuzla oyun oynamazsanız oynayacak teknolojik envai çeşit alet edevat oynar. Sonra da çocuğunuzdan şikayet etmeye başlarsnız: ‘Bu çocuk ne anlıyor bilgisayarlardan?’ diye...

Çocuğunuzla oyun oynayın demiyorum. Çünkü bu yazıyı bu nedenle kaleme almadım! Çoluğu çocuğu olmayan insanlar için de yazdım ben bu yazıyı...

Diyorum ki; çocuklar gibi oyun oynayın.

İstanbul’da Ocak ayının ilk haftası, sabahın kör bir vaktinde valizle çıkmışız dışarıya. İstikamet uzaklar. Eldivenlerim var, ama kahramanımın eldivenleri yok ve valizi o taşıyor. İçimdeki çocuk yerdeki karlardan kartopu yapıp fırlatmak istiyor. Zihnimden bir ses ‘koskoca kadınsın, eldivenin de var valizi taşıyacak biri de; ne bu şımarıklık’ diyor. Bir de adil değil gibi şeyler fısıldıyor sanırım. Sonunda içimdeki çocuk dayanamadı bir kartopu alıp fırlattı. Kahramanım elinden valizi bırakıp gerisin geri döndü ve kocaman gülüşünün yanına hızlıca bir kar topu ekleyerek valizi alıp kaçmaya başladı. Birbirimize kartopu savaşı açarak gideceğimiz yere ulaştık. Üşümüyorduk ve mutluyduk. Ya oynamasaydık nasıl olacaktık? Cevaplayayım: Birbirimizi düşünmüş, üşümüş ve yolun uzunluğuna söylenen büyük insanlar olacaktık.

Oyun oynayınca mutlu olduğumuzu fark ettim. Stresimiz azaldı. Bir de Winnicott’un Ebeveynlerle Sohbet kitabı elime geçti. Kitap içerisinde de şu cümle gözüme ilişti ‘Sanat ve edebiyat oyunun yetişkinliğe özgü en müthiş halidir ve ruh sağlığımız açısından buna ihtiyacımız var’ (N.Erdem).

Oyun olsun diye yazdım.

Çok düşünmedim, hatta hiç düşünmedim yazdım.

Düşünerek yazdıklarımı hiç kimse görmedi...

Belki bir cesaret gelir oyun olsun diye paylaşırım dedim ve yazdım.

Haydi, siz de oynayın!

Not: Çoraplar nasıl mı işime yaradı? Hala sıkılmadan okuyanlar için anlatayım. Bir gün şiddet mağduru 8 yaşlarındaki bir çocukla görüşme yaparken, ebeveyninden biraz bizi baş başa bırakmasını istedim. Şiddet uygulayanı çıkınca benimle büyük bir sırrını paylaştı ve dedi ki ‘Biliyor musun benim sihirli çoraplarım var!’ ve o esrarengiz çorapların büyüsüne katılarak ‘aa gerçekten mi!?’ dedim ve sihirli çorapların kudretini anlattı. Ne zaman az önceki gibi gerilirse bu çorapları sıkıyormuş ve bekliyormuş, o zaman her şey yoluna giriyormuş. Çoraplarına bakmak istedim, tekini elime geçirdim. Elime geçirdiğim çorap bir de yırtılmıştı. Onu da malzeme yaptık kendimize. Bir çift eskimiş çocuk çorabı oracıkta Sihirli Kukla Çorap olmuştu, ne terapist ne de çocuk vardı, artık orada sadece yaşanan olayı şekillendiren iki oyuncu vardı.

Suna Bayram
Klinik Psikolog

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak ile İlgili Kavramlar : oyun, oyun oynamak
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Suna BAYRAM'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk , Uzm.Eyüp SARI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:49
  Top