2007'den Bugüne 92,421 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,992 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak
MAKALE #17795 © Yazan Uzm.Psk.Suna BAYRAM | Yayın Ocak 2017 | 3,129 Okuyucu
‘Eski minder.
Yüzünü göster.
Göstermezsen bir poz ver.
...’
Anonim Oyun

En son ne zaman bir oyun oynadınız?
Bir köşede saklanmışken bulunmak istemekle, bulunmak istememek arasındaki ikilemi ne vakittir yaşamıyorsunuz?

Bu sorulara verilen sürelerin, güncel tarihe uzaklığı stres kaynakları ile başa çıkma mekanizmalarınızın yetersizliği ile doğru orantılı olduğu hipotezini ortaya atıyorum. Deney düzeneğini sizlere bırakıyorum. Hipotezimi bir kaç yüz defa yanlışlamak için uğraşın. Güncel tarihe yakın oyunlar oynayın ve stresli olduğunuzu ispatlayın hodri meydan!

Ben küçücükken çoraplarla oynarmışım. Annem de çorap çekmecesinin başındaki Suna’sıyla oyuna dahil olurmuş ve eline geçirdiği çoraplarla beni güldürürken yemek yedirir, zamanı kıymetli geçirirmiş. Anımsamıyorum çoraplarla oynadığımı ama herkes ne saçma bir çocuk olduğumu anlatıyor sırf bu yüzden. Bir gün bu sevdiğim oyun bana yol gösterecekmiş, nasıl mı? Biraz daha metni okumazsanız söylemem.

Winnicott oyunu bir geçiş alanı olarak tanımlar. Çocuk oyun sayesinde iç gerçekliğini dış gerçeklik ile buluşturarak ruhsallaştırma ve zihinselleştirme fırsatını yakalar. Bir çocuğun içsel dürtüleri oyunla dışarıya aktarılır; sevme ihtiyacı, şiddet eğilimi... Dışarıya aktarılan bu dürtüler oyun sayesinde şekillenebilir ve yapılandırılabilir bir hal alır. Bir çocuğa davranış şekillendirmenin en ideal yolu oyundur.

Ceza bu konuda hiç bahsedilmemesi gereken bir kavram. Toplumca yanlış kullanıyoruz, şiddet oranlarını gösteren araştırmalar ve medyada yer alan şiddet içerikli pek çok dizi/program varken. Aman uzak durun ceza sisteminden... Zimbardo, Bowlby gibi bilim insanları bu konuda yeterince iyi çalışmalar ortaya koydu... Davranışı şekillendirmek için olumlu pekiştireçin rolü de var elbet ancak pekiştireç sunma biçimini iyi ayarlamak gerekir. Günümüz ebeveynleri pekiştireci maddi şeyler ile sınırlandırdıkları için artık kendileri ödül vermek için davranışlarla pekiştirildikleri paradoksundan yakınmaktadırlar. Biraz daha basit bir ifadeyle bisiklet aldırmak için takdir alan çocuklar; bir oyuncağı almayacaklarsa ders çalışmaktan imtina eden afacanlardan ve ebeveynlerinden bahsediyorum.

Eğer zamanında oyun oynamazsanız çocuklar da pekiştireç oyununuzu kuralına göre oynamaz.

Bir de siz çocuğunuzla oyun oynamazsanız oynayacak teknolojik envai çeşit alet edevat oynar. Sonra da çocuğunuzdan şikayet etmeye başlarsnız: ‘Bu çocuk ne anlıyor bilgisayarlardan?’ diye...

Çocuğunuzla oyun oynayın demiyorum. Çünkü bu yazıyı bu nedenle kaleme almadım! Çoluğu çocuğu olmayan insanlar için de yazdım ben bu yazıyı...

Diyorum ki; çocuklar gibi oyun oynayın.

İstanbul’da Ocak ayının ilk haftası, sabahın kör bir vaktinde valizle çıkmışız dışarıya. İstikamet uzaklar. Eldivenlerim var, ama kahramanımın eldivenleri yok ve valizi o taşıyor. İçimdeki çocuk yerdeki karlardan kartopu yapıp fırlatmak istiyor. Zihnimden bir ses ‘koskoca kadınsın, eldivenin de var valizi taşıyacak biri de; ne bu şımarıklık’ diyor. Bir de adil değil gibi şeyler fısıldıyor sanırım. Sonunda içimdeki çocuk dayanamadı bir kartopu alıp fırlattı. Kahramanım elinden valizi bırakıp gerisin geri döndü ve kocaman gülüşünün yanına hızlıca bir kar topu ekleyerek valizi alıp kaçmaya başladı. Birbirimize kartopu savaşı açarak gideceğimiz yere ulaştık. Üşümüyorduk ve mutluyduk. Ya oynamasaydık nasıl olacaktık? Cevaplayayım: Birbirimizi düşünmüş, üşümüş ve yolun uzunluğuna söylenen büyük insanlar olacaktık.

Oyun oynayınca mutlu olduğumuzu fark ettim. Stresimiz azaldı. Bir de Winnicott’un Ebeveynlerle Sohbet kitabı elime geçti. Kitap içerisinde de şu cümle gözüme ilişti ‘Sanat ve edebiyat oyunun yetişkinliğe özgü en müthiş halidir ve ruh sağlığımız açısından buna ihtiyacımız var’ (N.Erdem).

Oyun olsun diye yazdım.

Çok düşünmedim, hatta hiç düşünmedim yazdım.

Düşünerek yazdıklarımı hiç kimse görmedi...

Belki bir cesaret gelir oyun olsun diye paylaşırım dedim ve yazdım.

Haydi, siz de oynayın!

Not: Çoraplar nasıl mı işime yaradı? Hala sıkılmadan okuyanlar için anlatayım. Bir gün şiddet mağduru 8 yaşlarındaki bir çocukla görüşme yaparken, ebeveyninden biraz bizi baş başa bırakmasını istedim. Şiddet uygulayanı çıkınca benimle büyük bir sırrını paylaştı ve dedi ki ‘Biliyor musun benim sihirli çoraplarım var!’ ve o esrarengiz çorapların büyüsüne katılarak ‘aa gerçekten mi!?’ dedim ve sihirli çorapların kudretini anlattı. Ne zaman az önceki gibi gerilirse bu çorapları sıkıyormuş ve bekliyormuş, o zaman her şey yoluna giriyormuş. Çoraplarına bakmak istedim, tekini elime geçirdim. Elime geçirdiğim çorap bir de yırtılmıştı. Onu da malzeme yaptık kendimize. Bir çift eskimiş çocuk çorabı oracıkta Sihirli Kukla Çorap olmuştu, ne terapist ne de çocuk vardı, artık orada sadece yaşanan olayı şekillendiren iki oyuncu vardı.

Suna Bayram
Klinik Psikolog
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Suna BAYRAM'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Suna BAYRAM'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Suna BAYRAM Fotoğraf
Uzm.Psk.Suna BAYRAM
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi20 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Suna BAYRAM'ın Makaleleri
► Çocuğunuzla Oyun Oynamak Psk.İpek ÖRGÜT
► Çocuklarla Oyun Oynamak ve Büyümek Psk.Gonca BİLGİÇ
► Oyun Oynamak Ciddi Bir İştir Psk.Özlem DEMİRCİ
► Sanat Terapisi Psk.Damla KANKAYA
► Terapötik Sanat Psk.Beria Bilge ŞENER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,992 uzman makalesi arasında 'Bir Sanat Olarak: Oyun Oynamak' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sosyal Destek Şubat 2017
► Kişilik ve Aşk Ağustos 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:35
Top