TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Avokado Yağı

Nursena AKKAYA Fotoğraf
Dyt.Nursena AKKAYA
Adana
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 5 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 79,

* Yayın Tarihi : 16-02-2017 - 00:06 (8 gün önce),

* Ortalama Günde 8.78 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3907 , Kelime Sayısı : 509 , Boyut : 3.82 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Nursena AKKAYA hakkında söyledikleri:
Benim Nursena Hanımla tanışmam iş yerinde oldu.Kendisi haftanın belirli günleri Diyet Adana Beslenme Danışmanlığında, haftanın belirli günleri ise Macropus Spor Merkezinde hizmet veriyor. Ben Macropus Spor merkezinde spor hocasıyım . Zayıflama programlarında ve sağlıklı biryaşamda beslenme ve spor birbirini tamamlar.%70 beslenme ise %30 u spordur. Bana bölgesel incelme ,spora gelen üyelerimi Nursena Hanıma yönlendirdim.Birlikte çalışmaya başladık. Kendisi hem işinde tam bir profesyonel , oldukça donanımlı,güler yüzlü,işini yansıtan , oldukça etik, hem de çok iyi bir iş arkadaşıdır. Hangi üyem... [DEVAMI..]
(Şeyda, Arkadaş/Tanıdık, 08-02-2017)

herkese merhaba.www.tavsiyeediyorum.com adlı siteyi uzun zamandır takip ediyorum.Bende diyetisyenim sayın nursena akkayayı adana ve çevresinde diyetisyen arayanlara tavsiye ediyorum.Nursena hanım henüz çok genç olmasına rağmen bilgi ve donanımı, özgüveni ile daha ilk günden hastanın saygısını ve güvenini kazanan bir doktordur.Kendisiyle henüz 1 aydır çalışıyoruz.Yıllardır veremediğim son 5 kilo için.50 li kiloların direncini kırmak zordur.Yıllardır bunun için mücadele ediyorum.İnternet,kitaplar,danışmadığım diyetisyen kalmadı.Herkes benim kuruntuom lduğunu , zaten ideal kiloda olduğumu , bölge... [DEVAMI..]
(Banu, Danışan, 03-02-2017)

Dyt.Nursena AKKAYA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Avokado Yağı

AVOKADO YAĞI

Avokado (Persea americana) , ana vatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır.

Tropik iklime sahip bölgeler yanında, subtropikal iklime ,don fazla olmaması kaydıyla Akdeniz iklimine sahip çeşitli bölgelerde de yetiştirilir.Bütün sıcak iklimlerde kültüre alınan bitkisi Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan kuşakta , ayrıca Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölümünde’ki illerde yetiştirilir.

Avokado yağı ise zeytinyağı ile birlikte nadir olarak meyvenin çekirdeğinden değil de kendisinden elde edilen doğal yağlardan biridir.Avokado yağı doymamış yağ konsantrasyonu ve E vitamini içeriği ile diş eti hastalıklarından kalp sağlığının korunmasına kadar farklı sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ısınmaya karşı yüksek tölerans göstermesi yemek yağı olarak da kullanımını sağlar.

Orta Amerika’da yapılan bazı arkeolojik araştırmalar avokadonun 8000 yıldan beri tarımının yapıldığını göstermektedir.Orta Amerika’nın yerli halkı avokadoyu ‘ormanın tereyağı’ olarak adlandırıyordu.Yerli halk için avokado sadece zengin bir gıda değil,aynı zamanda iyi bir tedavi maddesiydi.

Aztekler ve Mayalar meyvelerini, yaprağını, çekirdeğini,birçok hastalığın tedavisinde kullanıyordu. Kulak iltihaplarında meyve etinden yararlanıyorlar, ateşli hastalıklarda ateşi kontrol altına alabilmek ve düşürmek için yapraklarını ayak tabanına bağlıyorlardı. Öksürüklü hastalara şekerle kaynattıkları yaprak suyunu içerlerdi .Mayalar ishale karşı çekirdeğini kavurup rendelikten sonra kaynatılmış mısır suyu ile karıştırıp içerlerdi .

CİLT SAĞLIĞI

• E vitamini içeriği ile ciltte hücrelerin yenilenmesinde önemli rol oynayarak cilt kesiklerinin , iltihaplanmaların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Güneşe karşı doğal koruma ve güneşten sonra cildin kendini toparlaması için avokado yağını kullanabilirsiniz.
• Cilt üzerinde ve saç köklerinde koruyucu bir tabaka oluşturan lesitinin en önemli kaynaklarından biri olan avokado yağı zorlu hava koşullarına ve hava kirliliğine karşı cildi korur.Aynı zamanda yumuşatıcı ve nemlendirici bir etki sağlar.
• Ciltte meydana gelen egzama gibi kaşıntılı hastalıklara karşı avokado yağı kullanılabilir.

KALP - DAMAR SAĞLIĞI

• Avokado diğer meyvelere oranla daha çok yağlıdır. Diğer yağlı gıdaların (tam yağlı et,süt, balık gibi) sınırlı olduğu halde avokado ve avokado yağı çeşitli diyetlerde önerilmektedir.

• Avokado yağlı bir meyve olmasına rağmen içerdiği fitosterin sayesinde dikkate değer kolesterol düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle kalp-damar hastalıklarının tedavisinde kullanımı önerilir.

KANSERE KARŞI

• Avokado yağı kansere kaşı korunmada önemli rol oynar.E vitamini ve folik asit içeriği ile özellikle meme ve kolon kanserine yakalanma olasılığını azaltıcı etkisi vardır.Ayrıca glutatyon içeriği ile ağız ve gırtlak kanserine karşı faydalıdır.Bölgede oluşabilecek bakterilerin temizlenmesini sağlar.
• Günde 1 adet Avokado ; Avokatin B içeriği ile ölümcül kanser türü olan Akut Myeloid Lösemi (AML) ile mücadele de önemli rol oynar. Etkisini tümör başlangıcından sorumlu olan kanser kök hücrelerinin üzerinden gösterir.
• Aynı zamanda sigara tüketen kişilerde akciğer kanser riskini en alt seviyeye taşımaktadır.Bu nedenle sigara kullanan kişilerin avokadonun kendisi ve yağını düzenli olarak tüketmeleri önerilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

• Avokado yağı diş eti iltihabını azaltarak periodontal hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesinde kullanılır. Diş eti sorunlarına yol açan enzimlerin tedavisinde düşük seviyelerdeki avokado yağı kullanımının yüksek düzeyde avokado yağı kullanımından daha etkili olduğu belirtilmiştir.Birçok ticari ağız gargara sularının içindekiler bölümüne baktığınızda avokado yağını görebilirsiniz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Avokado Yağı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Nursena AKKAYA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Toplu Beslenme Sistemlerinde Besin Ambalajlamada Nanoteknolojik Uygulamalar , Dyt.Pelin POLAT
 • Mevsim Geçişlerinde Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Ödem Atmanın Yolları , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Sdm Diyeti Nedir? , Dyt.Zülal YALÇIN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:51
  Top