2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Nazal Polip Nedir?
MAKALE #21567 © Yazan Prof.Op.Dr. Süleyman TAŞ | Yayın Haziran 2020 | 1,374 Okuyucu
Burun estetiği ameliyatı olacak kişilerin burnun sadece bir görünüşten ibaret olmadığını ve burnun fonksiyonel olarak da görevlendirildiğini ve bu görevlerin yapılmaması, aksaması veya dönem dönem yapılması ciddi sağlık sorunlarına neden olacak, sosyal hayatınızı olumsuz etkileyecek, gece ne kadar uyusanız da sabah yorgun ve daha uykusuz hissetmeniz nefes alamama sonuçlarının birkaç tanesidir. Nazal polip burun içerisinde olması bir sorun değildir ancak gereğinden fazla büyümesi burun içerisinden boğaza kadar uzanan tıpkı bir üzüm salkımında bulunan üzüm tanesi gibi düşünebiliriz.

Fonksiyonel Burun Estetiği

Fonksiyonel burun estetiği, kozmetik burun estetiği ameliyatının tam tersidir. Burnun dış kısmındaki sorunları değil burnun iç kısmındaki sorunlara yönelik yapılan burun ameliyatı çeşididir. Burnun fonksiyonel yapısı nefes alma özelliğidir. Nefes almayı güçleştiren deformeler var ise amaç bunları düzeltmektir. Çoğunlukla kozmetik burun estetiği ile birlikte planlanarak yapılmaktadır. Nefes almayı zorlaştıran deformasyonlar ise;
• Burun etlerinin (poliplerin) olması gereken orandan daha fazla büyümesi ve hava yolunu kapatması.
Burun anatomisinde, burnun iç kısmında burun etleri yer alır. Bu burun etlerinin tıbbi olarak ismi konka olarak adlandırılmıştır. Burun etlerinin vücudumuzun sağlığı için etkisi çok büyüktür. Konkaların varlığının amacı, aldığımız havayı süzer ve ısıtır. Dışarıdan toz ve benzeri maddeler nefesi aldığımız anda burun etlerinde süzerek içeri girer. Bu da sık sık hasta olmaktan korur vücudumuzu. Ancak bazı durumlarda burun etlerimiz gereğinden fazla çalışmaktadır. Mesela alerjik bir yapımız var ise veya sigara kullanıyor isek burun etleri sürekli aktif haldedirler. Fazla çalıştıklarından dolayı büyümeye başlar ve hava yolunu kapatır. İşte o zaman nefes alamama şikayeti başlar. Veya aldığımız nefes vücudumuza yeterli olmamaya başlar. Çözüm olarak cerrahi müdahale ile burun etlerinin küçülmesi gerekebilir. Burun etlerinin tamamen alınması yanlıştır. Vücudumuzun savunma mekanizmasını oluşturmaktadırlar.
• Burun orta duvarında, çarpmalara veya vurmalara bağlı olarak meydana gelen eğrilik, deviasyon.
Her iki burun deliğini birbirinden ayıran duvara septum denilmektedir. Septum da genellikle alınan darbelere bağlı olarak eğrilik olabilmektedir. Bu durum septum deviasyonu problemini oluşturur. Septum deviasyonunda da nefes alamama sorunları baş göstermeye başlar. Ve burun fonksiyonel özelliği kaybeder. Yapılacak cerrahi müdahale ile septum düzeltilmesi gerekebilir.

Polip ve Koku Alma

Nazal poliplerin ileri düzeyde büyümesi sadece nefes alma sorunlarını etkilemez aynı zamanda burnun en önemli görevlerinden biri olan koku alma duyusunu da zedelemektedir. Takibi koku almakta zorlanan kişilerin yaşam kaliteleri düşmektedir.

Polip Zararları

Burun polipleri ileri düzeyde olan kişilerin ve tedavi edilmemesi durumunda kronik sinüzit, çok ciddi enfeksiyonlar, menenjit gelişimi, göz apsesi, beyin apsesi, gelişebilir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda hayatı tehdit edebilecek ciddi hastalıklar yaşanabilir.

Nazal Polip Nasıl Oluşur?

Nazal polip bir çok sebepten oluşabilir. Bunlardan birkaç tanesini sıralayabiliriz;

• Alerji,
• Astım,
• Genetik olarak yatkınlık,
• Kronik sinüzit,
• Üst solunum yolu enfeksiyonu,
• Fungal sinüzit,
• Tütün ve tütün ürünleri (sigara vb.),

Nazal Polip Tedavisi

Burun muayene bulguları son derece önemlidir, muayene sonrasında tespit edilen polipler çok büyümemiş ise ilaç tedavisi ile küçülebilir. Ancak muayene esnasında gerekli kontroller yapıldıktan sonra bütün sinüsleri doldurmuş ise o zaman cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Ve bütün poliplerin temizlenmesi gereklidir. Bazı polip durumlarında polipler ilaç tedavisine cevap vermeyerek herhangi bir küçülme göstermemektedir. Bu durumda yine cerrahi müdahaleye başvurmak gerekmektedir. Sinüs girişleri tıkandığında sinüslerde drenaj bozukluğu meydana gelir. Bu deformasyon ise enfeksiyon ve inflamasyona neden olabilir. Poliplerin tedavisinde endoskopik yöntem kullanılır. Sadece nazal poliplerin temizliği polipektomi veya duruma göre genişletilmiş sinüs tedavisi kullanılmaktadır.

Burun Estetiği ve Burun Polip

Burun estetiği olacak kişilerin genelde nefes alma sorunları ile ilgili şikayetlerini hem hasta tarafından hem de muayene sonrasında tespit etmiş oluruz. Hem nefes alma sorunu hem estetik ameliyat tek doktor tarafından yapılabilir. Burun anatomisinden iyi anlayan doktor tercihi yapmanız son derece önemlidir. Ameliyat sonrasında doğru nefes alabilen ve yüzünüze yakışan doğal bir burun görünümüne sahip olabilirsiniz.

Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun ameliyatları en çok talep edilen cerrahi ameliyatların başında gelmektedir. Burun estetiği ameliyatının diğer bir ismi de septorinoplasti ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyatı dediğimiz septorinoplasti ameliyatı, burnun nefes alma sorunlarını çözer iken dış görünüşün de düzeltilmesini amaçlar. Septo burunun iç kısmını, rino burnun dış kısmını plasti ise şekil vermek demektir. Adından da anlaşılacağı gibi septorinoplasti ameliyatı burnun iç ve dış kısmının beraber şekillendirilmesini sağlayan bir ameliyattır.
Burun estetiği ameliyatı hakkında en çok merak edilen konulardan biri de burun ameliyatı fiyatıdır. Burun ameliyatı, burun dış görünüşünden rahatsız olan ve iç taraftan nefes alamama sorunu yaşayan ve düzeltilmesi talep eden kişilere verilen bir hizmettir. Her hizmetin karşılığında olduğu gibi burun ameliyatının da bir maliyeti mevcuttur. Burun estetiği fiyat skalası her yerde aynı değildir. Farklılıklar gösterebilmektedir. Burun estetiği ameliyatının fiyatını doğrudan etkileyen faktörler mevcuttur.
• Ameliyatı yapan hekim,
• Yapılacak olan işlem,
• Ameliyatın gerçekleştirildiği hastane,
• Konum,
• Ekibin sunduğu kaliteli hizmet,
• Kullanılan malzemeler,
Tüm bu maddeleri tek tek ele alacak olursak;

Ameliyatı Yapacak Olan Hekim

Burun ameliyatının fiyatını etkileyen unsurlardan ilki ameliyatı yapacak olan hekimdir. Hekim önemli bir faktördür. Ameliyatı yapacak olan hekimin tecrübesi ameliyat fiyatını doğrudan etkilemektedir. Yaptığı önceki çalışmaları ve örnekleri, tecrübesi, belli bir hasta portföyüne sahip olması, ünü, geliştirdiği teknikleri, bilime olan katkıları, geliştirdiği teknik ve cerrahi aletleri ameliyattan sonra alınacak olan başarı durumunu arttırmaktadır. Tüm bunlar dolaylı olarak fiyatı doğrudan etkilemektedir.

Yapılacak Olan İşlem

Burun ameliyatında yapılacak olan işlem bölgesinin deforme derecesi de burun ameliyatı fiyatını doğrudan etkilemektedir. Sadece hava yolu müdahalesi mi yapılacak yoksa estetik olarak burnun dış kısmı da düzeltilecek mi? Sorusunun yanıtı, fiyatı etkileyen en önemli unsurdur.

Ameliyatın Yapılacağı Hastane

Burun ameliyatının yapılacağı hastane de ameliyat fiyatını etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Ameliyat devlet veya özel hastaneler gruplarında bulunan hastanelerden birinde de yapılabilir. Ameliyatınızı yaptıracağınız hekimin görev yaptığı veya anlaşmalı olduğu hastane de burun ameliyatı fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Konum

Burun ameliyatınızı yaptıracağınız hekim veya hastanenin bulunduğu konum da önemli etkenlerden birisidir.

Hizmet

Burun ameliyatı olmaya karar verilen hekimin ve ekibinin verdiği ve sunduğu hizmet de estetik burun ameliyatı fiyatını doğrudan etkilemektedir. Bazı burun ameliyatı yapan klinik veya hastaneler ameliyat planlaması olan hastalar için ulaşım ve konaklama hizmeti de sunmaktadırlar. Bu prosedür özellikle yurtdışından gelecek olan kişiler için düzenlenmektedir. Dolayısı ile burun estetik ameliyatı fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Kullanılan Malzemeler

Burun ameliyatı için hekimin kullandığı motor ve cerrahi alet setleri, termoplastik atel, silikon tampon ve benzi malzemeler mevcuttur. Bu malzemelerin en iyisi ve teknolojik olarak son sürüm olması da burun estetik ameliyatının fiyatını etkileyen faktörlerden birileridir.

Doç.Dr. Süleyman TAŞ
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Nazal Polip Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Op.Dr. Süleyman TAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Op.Dr. Süleyman TAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süleyman TAŞ Fotoğraf
Prof.Op.Dr. Süleyman TAŞ
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Op.Dr. Süleyman TAŞ'ın Makaleleri
► Nazal Polip Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Nazal Polipozis Prof.Dr.Oğuz BASUT
► Kürtaj Nedir? Kürtajın Riskleri Nedir? Op.Dr.Ebru ZÜLFİKAROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Nazal Polip Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Mezoterapi Uygulamaları Haziran 2020
► Dolgu Uygulamaları Haziran 2020
► Kepçe Kulak Estetiği Haziran 2020
► Saç Ekimi Nedir? Haziran 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:34
Top