2007'den Bugüne 86,001 Tavsiye, 26,776 Uzman ve 19,113 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Meme Estetiği ve Çeşitleri
MAKALE #21534 © Yazan Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ | Yayın Haziran 2020 | 332 Okuyucu
Meme estetiği, estetik cerrahi ameliyatlardan arasında en çok yapılan ameliyatlardandır. Bu makalemizde sizlere meme estetiği ve çeşitlerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.
Meme estetiği, memede olan deformasyonlar için planlanan cerrahi ameliyatlardır. Deformasyon durumuna bağlı olarak yapılacak işlem içeriği de değişmektedir.Meme Deformasyonları Nelerdir?

Meme estetiği ameliyatı kapsamında birçok cerrahi müdahale mevcuttur. Peki bu cerrahi müdahaleleri gerektirecek ‘’meme deformasyonları nelerdir? ‘’ Meme deformasyonlarını, şekil bozukluklarını ve anomalilerini tek tek ele alalım.1. Memenin Küçük Olması

Bazı kadınlarda meme dokusu, diğer kadınlara kıyasla ya daha azdır ya da hiç yoktur. Bu durumda meydana küçük meme deformasyonu çıkar. Küçük meme deformasyonunun başlıca sebepler;
• Genetik faktörler,
• Hormonal durum,
• Aşırı zayıflık,
• Hipofiz bezinin çalışma şekli,
• Troid hastalıkları,
• Stres ve / veya depresyon hali,
Küçük memeye, silikon protezler yardımıyla meme büyütme estetiği yapılmakta ve bu sorun giderilmektedir.


2. Memenin Büyük Olması

Memenin büyüklüğü, olması gereken boyutun dışındaysa bu deformasyonu oluşturmaktadır. Beraberinde estetik sorunları da getirmektedir. Estetik sorunların dışında, sağlık sorunları da yaşatmaktadır. Büyük meme yapısına sahip olan kişilerde genellikle bel – boyun – omuz ağrısı mevcuttur. Tedavi edilmediği takdirde bel fıtığına varana kadar birçok hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Büyük meme deformasyonunun başlıca sebepleri;
• Genetik faktörler
• Hamilelik ve emzirme dönemi
• Çok fazla kilo alma ve / veya kilo verme
• Hormonal durum
• Bazı ilaçların kullanımı sonrası memede büyüme meydana gelmesi
Büyük memeye sahip olan kişilere meme küçültme ameliyatı planlanmaktadır. Bu sayede bu deformasyon ortadan kaldırılmaktadır.


3. Memenin Sarkık Olması

Memenin sarkık olması, adından da anlaşılacağı üzere aşağı doğru kendini salması, sarkması halidir. Estetik açıdan hoş bir görüntü olmamakta ve bu deformiteye sahip olan kişileri rahatsız etmektedir. Sarkık meme deformasyonun başlıca sebepleri;
• Genetik faktörler
• Büyük göğüs yapısı
• Sık sık kilo alıp - verme
• Dik duramamak
• Yanlış sütyen kullanımı
• Emzirme durumu
Sarkık meme yapısı için çözüm meme dikleştirme cerrahisidir. Bazı durumlarda meme dikleştirme tek başına yeterli olmamaktadır. Maksimum faydayı sağlayabilmek adına içi boşalmış ve sarkık olan meme yapısı için meme dikleştirme ve meme protezi cerrahisi birlikte yapılmalıdır.


4. Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi anlamına gelmektedir. Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülmesinin sebebi annedeki östrojen hormonunun fazla salgılanması ve sütten bebeğe geçmesidir. İlerleyen zaman dilimlerinde bu durum geçmektedir. Ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde oluşması sebebi yine hormonal olabilmektedir. Bazen kullanılan protein, karbonhidrat tozları vb. ürünler de oluşmasına sebep olmaktadır. Çözüm ilk aşamada hormonal durumlar kontrol altına alınarak düzelmesini beklemektir. İleri jinekomasti durumlarında cerrahi müdahale ile düzeltilmesi de mümkündür.


5. Meme Asimetrisi

Meme asimetrisi çoğunlukla kadınlarda görülebilen meme deformasyonlarındandır. Bazı asimetriler tolere edilebilecek boyutta iken bazı asimetriler cerrahi müdahale gerektirecek boyuttadır. Büyük orandaki asimetriler sadece görünüm olarak değil, omurgaya yaptığı asimetrik yük ile iskelet sistemi sistemi hastalıklarına ve sırt ağrılarına neden olmaktadır. Çözüm olarak küçük olan meme bölgesine protez yerleştirilmesi ile asimetri durumu ortadan kaldırılabilir.6. Tüberoz Meme


Tüberoz meme de meme asimetiri gibi bir meme anomalisidir. Memenin yumru şekline benzemesi sebebiyle bu ismi almıştır. Meme derisinde darlık veya eksiklik sebebi bağlı olarak, tabanı da dar olan meme yapısının kahverengi kısmına doğru dar bir geçitten geçiyormuş gibi şekli vardır.


7. Poland Sendromu

Poland sendromu, göğüs kaslarının doğumsal olarak eksikliği ile beraber aynı taraflı göğüs ve üst estremite deformiteleri bütününe denilmektedir. Doğumsal kaynaklıdır. Çözüm, silikon protez yerleştirilmesi ile sağlanabilmektedir.
En çok yapılan meme estetiği ameliyatları ise meme büyütme estetiği, meme küçültme estetiği ve meme dikleştirme estetiğidir.Meme Büyütme Estetiği Süreci

Meme büyütme ameliyatı, estetik ameliyatlar arasında en çok talep edilen cerrahi müdahaledir. Ameliyat öncesinde detaylı muayene önem arz etmektedir. Muayene esnasında kişinin şikayetleri, istek ve talepleri belirlenmektedir. Vücut oranlarına uygun, beklentisini de karşılayacak silikon protezler tüm detayları ile konuşulur. Ameliyat öncesi çizimler ve ölçümler yapılmaktadır.Meme büyütme cerrahisi genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı ameliyattan sonraki gece hastanede kalınması önerilmektedir. Ertesi gün taburcu olunabilmekte ve istirahat sürecine başlanmaktadır.Meme büyütme estetik ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat veya 1,5 saat sürmektedir. 4 – 5 gün istirahatin ardından iş hayatına devam edilebilmektedir.Meme Küçültme Estetiği Süreci

Meme küçültme ameliyatı, hem estetik ameliyatı hem de sağlık müdahalesi kapsamındadır. En çok talep edilen ameliyatlardan birisidir. Ameliyat öncesi yapılacak olan detaylı muayene esnasında tüm şikayet ve bulgular saptanmaktadır. Ölçümler ve çizimler yapılmaktadır.Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalınması önemlidir. Ertesi gün taburcu olunabilmektedir. Ardından kaliteli istirahat süreci son derece önemlidir. 1 hafta sonra kontrol gerçekleştirilmektedir. İş hayatına dönüş 1 hafta veya 10 günü bulabilmektedir. İş hayatına dönüşe zorunlu değil ise 2 haftaya kadar kaliteli istirahat önerilmektedir.
Meme küçültme ameliyatı, kullanılacak olan tekniğe göre değişmektedir. 50 – 55 yaşlarında bir hasta için süte bezlerinin korunmasına gerek kalmayacağından dolayı ameliyat süresi daha kısadır. Genellikle 1 saat veya 1,5 saat sürmektedir. Daha genç yaşlarda ve emzirme durumu olan hastalarda kullanılacak olan teknikte süt bezleri korunmaktadır. Dolayısı ile ameliyat süresi doğrudan uzamaktadır. Yaklaşık olarak 2 saat veya 3 saati bulabilmektedir.


Meme Dikleştirme Estetiği Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı, kadınların kabusu olan sarkık meme deformasyonu sonucu yapılan cerrahi müdahaledir. Yine en çok talep edilen ameliyatlardan birisidir. Ameliyat öncesi yapılacak olan detaylı muayenede tüm hatlar görüşülmektedir.
Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınması yeterli olmaktadır. Ertesi gün taburcu olunmaktadır. Tıpkı meme küçültme ameliyatında olduğu gibi kaliteli istirahat süreci gerektiren cerrahi müdahaledir. 1 hafta sonra kontrol yapılmaktadır. İşe başlangıç için acele edilmemeli ve aciliyeti yok ise 2 hafta istirahat önerilmektedir.
Meme dikleştirme ameliyatının süresi yapılacak olan müdahaleye göre değişmektedir. Tek başına meme dikleştirme yapılacak ise yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Bazı durumlarda meme dikleştirmeye ek olarak meme protezi ameliyatı da eklenmektedir. Bu durumda ameliyat süresi doğrudan uzamaktadır. Yaklaşık olarak 3 saati bulmaktadır.


Meme Anomali Ameliyatları

Meme anomali ameliyatlarının süreleri anomalinin çeşidine ve yapılacak olan müdahaleye göre değişiklik göstermektedir. Ameliyatın süresi detaylı muayene sonrası belirlenmektedir.

Doç.Dr. Süleyman TAŞ
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Estetiği ve Çeşitleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süleyman TAŞ Fotoğraf
Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ'ın Makaleleri
► Burun Estetiği Çeşitleri Doç.Op.Dr.Süleyman TAŞ
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Meme Estetiği Op.Dr.Bülent TEKEREKOĞLU
► Meme Büyütme Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
► Meme Estetiği ve Gebelik Op.Dr.Cem PAYASLI
► Asimetrik Meme Estetiği Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,113 uzman makalesi arasında 'Meme Estetiği ve Çeşitleri' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Nazal Polip Nedir? Haziran 2020
► Mezoterapi Uygulamaları Haziran 2020
► Dolgu Uygulamaları Haziran 2020
► Kepçe Kulak Estetiği Haziran 2020
► Saç Ekimi Nedir? Haziran 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:55
Top