TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ZEYTİNYAĞI VE AKDENİZ DİYETİ

Nazal BARDAK Fotoğraf
Dyt.Nazal BARDAK
KKTC (Kıbrıs)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 4350,

* Yayın Tarihi : 05-04-2009 - 00:39 (2844 gün önce),

* Ortalama Günde 1.53 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4638 , Kelime Sayısı : 528 , Boyut : 4.53 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Nazal BARDAK hakkında söyledikleri:
kılo verme maksadıyla kendısınden yardım aldım 4 ay.bence meslek sahıplerı mesleklerını temsıl edebılme ozellıklerıne sahıp olmalıdır.nazal hanımın ılk dıkkat ettıgım ozellıgı zayıf olmasıydı saglıklı ve bakımlı goruntısıydu. ama devam etmem dekı en onemlı etken pozıtıf olması yasak kelımesını sık sık kullanmıyor olmasıydı.nazal hanım guleryuzlu fakat olması gerektıgı kadar mesefelı ve ısınız cıdıyetınde.ama calısma ortamı zıyart eden hastaları rahatlatacak tarzda. bu da onun karakterıyle ortusuyor.
(nilay altınmakas, Danışan, 19-01-2009)

Ben Nazal Bardak' ın hastasıyım. Kendisinden sağlıklı beslenme, spor ve LPG konusunda yardım alıyorum. Kendisini gazete ortamından buldum.

Nazal Bardak çok pozitif ve enerji dolu kişiliğiyle, verdiği randevu saatine sadık kalarak hastalarına gereğinden fazla ilgi gösterip vakit ayırıyor ve bu onu diğer meslektaşalrına göre daha fazla ön planda tutuyor.

Nazal Bardak 10 parmağında on marifet olan bi uzmandır ve bence kişiliği ile birlikte mükemmeliğe ulaşması için önünde çok fazla bir zaman yoktur.

Kişisel özellikleri, Güleryüzlü, enerji dolu, pozitif, arkadaş canlısı, konuşkan ve neşel... [DEVAMI..]

(Gülden İnci Aslan, Danışan, 04-11-2008)

Dyt.Nazal BARDAK Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ZEYTİNYAĞI VE AKDENİZ DİYETİ

Türkiye’yi,Adamızı içine alarak,Yunanistan’dan İtalya’ya ve Fransa’ya,İspanya’dan Kuzey Afrika’ya ve Orta Doğu’ya uzanan,Akdeniz sahillerini damak tadının simgesi olan Akdeniz Mutfağı,lezzeti ile sağlık,mutfak kültürü ile dengeli beslenmeyi doğal olarak birleştirmiştir.

Akdeniz Diyetinin Genel Özellikleri

Tüm dünyada yağı az (özellikle doymuş yağı az),posası fazla tuz oranı düşük olan tipik Akdeniz mutfağı sağlıklı beslenme olarak önerilmektedir.Bu beslenme tarzında kırmızı ete ayda en fazla 3 kez yer verilmektedir.Buna karşın her gün tüketilmesi önerilen ve diyette en fazla yer verilen besin öğeleri ise zeytin ile zeytinyağı.Peynir,yoğurt ve diğer süt ürünleri,baklagiller ve kuruyemişler,sebze ve meyveler,ekmek,makarna,bulgur gibi unlu mamuller de beslenmenin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülürken ağırlıklı olarak balık yenmesi ve kümes hayvanları tavsiye edilmektedir.

Akdeniz Mutfağında Yer Alan Başlıca Besinler

Sebzeler:Akdeniz tipi beslenme şeklinin temeli bu besin grubuna dayanmaktadır.Mevsimsel olarak bol bulunan sebzeye ağırlık verilmektedir.Yemek hazırlanırken pişirme yöntemine de önem verilmekte besin öğesi kaybını en aza indirecek bir yöntem tercih edilmektedir.Yemeklerde ağız tadı kadar görsel zevkler de ön planda olduğundan hemen hemen tüm yemeklerin yanında doğal garnitürler (yeşil veya siyah zeytin,yeşil sebzeler,kuru üzüm kullanılır)süsleme amacı ile kullanılmaktadır.Günümüzde bitkisel kaynaklı besinlerin daha fazla yenmesi önerileri bunları yüksek miktarda tüketen popülasyonlarda,çeşitli kronik hastalıkların,özellikle de koroner kalp hastalığının ve bazı kanserlerin daha seyrek görülmesinden dolayıdır.

Meyveler:Akdeniz mutfağında çok çeşitli olarak bu gruba yer verilmektedir özellikle de pasta ve puding yapımında kullanılmaktadırlar.Kışın daha çok kurutulmuş meyveler tüketilmektedir.Özellikle de kuru incir ile kuru kayısı.Meyvelerin kokularında ve tat vericiliğinde yararlanıldığı gibi komposto,tart ve dondurma yapımında da kullanılmaktadır.
Kurubaklagiller:Nohut,barbunya,kuru fasulye gibi baklagiller tüm Akdenizlilerin evinde bulunur.Salatalarda,çorbalarda,püre yapımında kullanıldığı gibi yahnilere de katılmaktadır.Posa,yağ,vitamin ve mineral içeriği bakımından sağlık açısından uygunluk fösteren kuru baklagiller pişirilmeden önce bir gün suda bekletilmelidir.
Süt ve Ürünleri:Süt ile yapılan çok yemek olmamasına karşın pirinç ile veya mısır unu birlikte puding ve tatlı yapımında kullanılmaktadır.İrmikli sütlü tatlılar yapılmaktadır.Peynir kızartılarak tüketilebileceği gibi ızgaralarda ya da meze türlerinde de kullanılmaktadır.Yoğurdun tadının hafif tatlımsı ve kaymaklı olmasına önem verilmektedir.
Tahıllar:Pirinç ve buğday Akdeniz’de başlıca yemek malzemesidir.İtalya’da arpa,çavdar,mısır sıkça kullanılmakta ve unlarından da yararlanılmaktadır.Afrika ülkelerinde kuskus ile kısa pirinç daha çok tüketilmektedir.Doğu Akdeniz ülkelerinde ise (Kıbrıs gibi) uzun taneli pirinç daha çok tüketilmektedir.Makarna İtalya’da her gün yenilen besinlerden biridir.200 kadar çeşidi vardır,her çeşidi ayrı bir tat vermektedir.
Zeytin:Akdeniz diyetinde kullanılan 100 çeşit zeytin vardır;zeytin türlerinin kendine has renk,şekil ve kokusu vardır.Yenmeden önce tuzlu suya yatırılan zeytinlerin renkleri siyahtan yeşile,sarı ve kırmızıya kadar değişir.Asit tadını azaltmak ve de mide problemlerini engellemek adına her gün tuzlu su değiştirilmektedir.Geleneksel sunuş şekli sirke ve limonla veya şarapladır.Ayrıca kokulu bitkilerle karıştırılıp (golyandro tohumu,kekik gibi) üzerine yağ dökülüp meze olarak da tüketilmektedir.Akdeniz beslenmesinde çok fazla yer verilmektedir ancak yine de unutulmamalıdır ki zeytin en fazla yağ içeren meyve sayılmaktadır ve ağırlığının %20-30’u yağdır.
Yağ:Akdeniz bölgesinin geleneksel ve doğal pişirme yağı zeytinyağıdır.Genelde yemekler sadece zeytinyağı ile yapılmaktadır.Türkiye’de ve Arap ülkelerinde her ne kadar sıcak yemekelrde katı yağ kullanılıyorsa da Doğu Akdeniz ülkeleri katı yağı çok az kullanmaktadır.Bazı Ortadoğu ülkelerinde zeytinyağı kullanmak yemek pişirmedeki kuraldır ve tariflere özellikle eklenmektedir.
Kaymak:Pişirmede kullanılan bir malzeme değildir.Fransa’da sıkça kullanılır.Orta Doğu ülkelerinde ise manda sütünden yapılan bir kaymak bıçakla kesilecek kadar serttir ve tatlılarla sunulur.
Baharatlar:Akdeniz tipi beslenmede yemek tadı ve görsel özellikleri önemli olduğundan bu noktada baharatlar da önem kazanmaktadır.Aşırıya kaçmadan hemen hemen her yemek ve mezede yer verilmektedir.Mısır’da kimyon kullanılırken,Tunus’ta özel bir baharat olan harıssa her yemeğe,ekmeğe ve yağa katılmaktadır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

ZEYTİNYAĞI VE AKDENİZ DİYETİ ile İlgili Kavramlar : akdeniz diyeti, sağlıklı beslenme, kalp koruyucu diyet, zeytinyağı, akdeniz mutfağı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ZEYTİNYAĞI VE AKDENİZ DİYETİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Nazal BARDAK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Diyette Kuruyemiş Tüketimi , Dyt.Sinem AKGÜN
 • Probiyotiklerin Obezite İle İlişkisi , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Meyve Ve Sebzelerle Çalışanlar İçin Pratik Diyetetik Öneriler , Dyt.Güler ENGİN
 • Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme , Dyt.Güler ENGİN
 • Sporcularda Antrenman Ve Karşılaşma Öncesi, Sırası Ve Sonrası Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Diyet Hataları , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Tatlandırıcılar , Dyt.Gülşah GÜROL
 • Kilo Nasıl Alınır? , Dyt.Perihan KOCA ÇELİKDELEN
 • Besin Allerjileri , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Müzikle Tedavi Mümkün Mü? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Kilo Vermek İçin Yeni Beslenme Güncellemesi: Vegan Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Depresyon Tedavisinde Beslenme , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Vegan Süt Nasıl Yapılır? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Bal Mı Pekmez Mi? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • D Vitamini: Popülarite Mi Sağlık Mı? , Dyt.Kevser BAŞKARA
 • Diyet Yemek Nedir? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kabızlık Neyin Habercisi? , Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
 • Kilo Verdiren Bitki Çayları , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmanın Püf Noktaları , Dyt.Seyit KALAYCI
 • Kan Grubuna Göre Beslenme , Dyt.Güneş AKYIL AYNACI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:53
  Top