TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Özel Öğrenme Güçlüklerinin Türleri ve Belirtileri

Psk.Bora İLKİNÖNÜ
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 6582,

* Yayın Tarihi : 08-12-2009 - 19:57 (2334 gün önce),

* Ortalama Günde 2.82 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3734 , Kelime Sayısı : 572 , Boyut : 3.65 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Bora İLKİNÖNÜ hakkında söyledikleri:
Bora Bey i 2008 senesinden beri tanıyorum. Çok üzücü birtakım olaylar arkasından içine girdiğim bunalımlı durumu aşmamda bana çok faydalı oldu.
Öncelikle,daha ilk seanstan itibaren üzerimdeki yükün hafiflediğini hissetmeye başladım. Bana yaklaşımı tüm sorunlarımı aşarak güzel günlerin yeniden başlayacağını bana hissettirdi. Bence önemli olan öncelikle danıştığınız kişiye ve size faydalı olacağına inanmak. Bora Bey, bana bu inancı aşıladı ve zaten ben daha o anda iyileşmeye başlamıştım. Artık tedavim tamamlandı sadece arasıra çok bunaldığımı hissedersem kendisine gidiyorum. Saolsun her zaman ... [DEVAMI..]

(ahmet sxx, Danışan, 15-12-2009)

Bora beye oğlum Erkan'ın okulda yaşadığı problemlerle ilgili tavsiye üzerine gitmiştim. Oğlum henüz 1. sınıftaydı ve derse kendini tam olarak veremediğinden bahsetmişti öğretmeni. Sınıfta diğer çocukların çok gerisinden geliyordu. Bu nedenle, sürekli kendini onlardan aşağı görüp arkadaşlarıyla da sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Sağolsun, güleryüzü ve samimi yaklaşımı ve konudaki uzmanlığını göstererek oğlumun problemlerinden kısa sürede kurtulmasına yardımcı oldu. Kendisine burada bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Benzeri konularda ihtiyaç duyan herkese kendisine ulaşmalarını tavsiye eder... [DEVAMI..]
(asuman bxx, Danışan, 12-12-2009)

Psk.Bora İLKİNÖNÜ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Özel Öğrenme Güçlüklerinin Türleri ve Belirtileri

Özel Öğrenme Güçlüklerinin Türleri ve Belirtileri

Anne-baba olarak hepimizin isteği çocuklarımızın okulda başarılı olmasıdır. Hemen hepimiz çocuğumuzun çok fazla sıkıntı yaşamadan okuma-yazma öğreneceğini düşünürüz.
Ancak, bu her zaman böyle olmaz. Bazı çocuklar okul hayatlarına sıkıntı ile başlarlar. Öğrenme güçlüğü bunların en başında gelenidir. Yaklaşık olarak her yedi çocuktan biri bir çeşit öğrenme güçlüğü yaşar.

Öğrenme güçlüğü, genel olarak, yazılı veya sözlü dil becerileriyle ilgili bir ya da daha fazla temel süreçte sıkıntı olmasıyla açıklanabilir.asla ve asla zeka geriliği ile karıştırılmamalıdır. Bu çocuklar, problem yaşamayan akranları ile aynı zeka düzeyine sahiptirler. Genel olarak, zeka geriliği çocuğun hemen her alanda problem yaşamasıdır.

En bilinen öğrenme güçlüğü disleksidir. Disleksi, çocuğun sözlü yada yazılı materyali anlaması yada ifade etmesi sürecinde kendini gösteren bir okuma problemidir. Okul döneminde ortaya çıkan en belirgin problem çocuğun, benzer harfleri (“b” ve “d” gibi) birbirine karıştırması ve “Ece manavdan elma aldı” yerine “Ece manavdan elma albı” yazmasıdır. Çocuk bu hatayı hemen her defasında yapar.

Başka öğrenme güçlükleri de vardır. Örneğin, diskalkuli, çocuğun aritmatikte ve matematik kavramları anlamasında yaşadığı problemdir. Öte yandan, dispreksi çocuğun motor hareketlerini koordine eden sistemle ilgili bir sıkıntıdır. Bu çocuklar, genellikle, sakardırlar ve vücut hareketleri koordinasyondan yoksundur. Son olarak, disgrafi bir yazma problemidir; çocuk, harfleri oluşturmakta problem yaşar.

Bir çocuğun öğrenme güçlüğünden kaynaklanan problemleri en aza indirmenin yolu erken tanı ve tedavisidir. Zeka geriliği olan bir çocuk öğrenme sürecinin hemen her alanında benzer sıkıntılar yaşarken, öğrenme güçlüğü olan bir çocuk yaşıtları kadar zeki olduğu halde öğrenme sürecinin belirli bir kısmında problem yaşar.

Öğrenme güçlüğü ile ilgili en büyük problem, genel olarak, çocuk en temel ve önemli öğrenme adımlarının birçoğunu kaçırdıktan sonra tespit edilmesidir. Öğrenme güçlüğü olan bir çocuk çoğunlukla düşük özgüvene sahiptir. Sosyal ve davranışsal problemler yaşar. Öğrenme güçlüğü, erkeklerde kızlara oranla daha fazla görülür.

Önemli olan, öğrenme güçlüklerinin erken belirtilerini dikkatle izlemek ve bu şekilde yoğun bir tedavi programına vakit kaybetmeden başlamaktır. Bu belirtilerin çoğu okul öncesi dönemde kendini belli eder:
Bazen, öğrenme güçlükleri çocuğumuzun bilgiyi üretme, işleme veya saklama becerilerinde ortaya çıkan problemle kendini gösterir. Bu da doğal olarak çocuğun, konuşma, okuma, yazma, matematik ve heceleme becerilerinde sıkıntı yaratır. Ancak, öğrenme güçlüğü
 • Konuşmayı yavaş öğrenme
 • Kelime hazinesinin yavaş büyümesi
 • Telaffuz zorlukları yaşaması
 • Dikkatinin kolay dağılması, zayıf dikkat/konsantrasyon
 • Yaşıtlarıyla iletişimde zorluklar
 • Talimatları uygulamada zorluklar
 • Sakarlık ya da koordinasyonsuz hareketler
 • Hassas motor becerilerinin yavaş gelişmesi
Bir takım sinyalleri ise okul çağında ortaya çıkar:
 • Sürekli okuma/heceleme hatası yapma
 • Basit kelimeleri birbiriyle karıştırma
 • Kelime ve sesler arasındaki bağlantıları yavaş öğrenme
 • Plan/program yapmada zorluk

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar ne kadar erken teşhis edilirlerse, o kadar kolay yaşıtlarının seviyesini yakalarlar. Eğer yukarıda belirtilenlerden bir kısmının ya da tamamının çocuğunuzda olduğunu düşünüyorsanız, derhal çocuğunuzun öğretmeni veya okuldaki psikolojik danışmanı ile irtibata geçin. Endişeleriniz devam ederse bir psikolog ile görüşmek sorunu çözer.

Psk. Bora Ilkinönü

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Özel Öğrenme Güçlüklerinin Türleri ve Belirtileri ile İlgili Kavramlar : öğrenme güçlüğü, disleksi, diskalkuli, diskalküli, matematikte zorlanma, okuma güçlüğü, yazma güçlüğü, zeka geriliği
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Özel Öğrenme Güçlüklerinin Türleri ve Belirtileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Bora İLKİNÖNÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Erken Çocuklukta Duygusal Gelişim , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Telefon/Tablet/Televizyon Bağımlılığı , Uzm.Esin ÖZER BAKIR
 • Şizoid Kendilik Bozukluğu , Zeynep BALKIZ
 • Rüya Terapisi "Fenomenolojik Rüya Benliği Modeli" , Elif Zahide TEKEREK
 • Kardeş Kıskançlığı Nedir? Kardeş Kıskançlığı Nasıl Oluşur? Kardeş Kıskançlığında Anne Ve Babalara Düşen Görevler Nelerdir? , Uzm.Halil Utku ALTIN
 • Ergenlerde İnternet Bağımlılığı , Uzm.Nurhan TİFTİK
 • Çocukluktan Ergenliğe Geçiş , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Ergenlik Dönemine Genel Bir Bakış , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Kaygı Bozukluğu , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Sınav Kaygısı , Uzm.Zehra ORGUN
 • Kimseyi Tanımadım Ben Benden Daha Özel; Narsisistik (Özsever) Kişilik Yapısı , Uzm.Necdet DÖNMEZ
 • Bağımlılık Tedavisinde Terapi , Uzm.Fahriye GÜNDÜZ
 • 'yetişkincilik' , Uzm.Gizem ÇEVİKER
 • Stres Yönetimi Ve Öfke Kontrolü , Namık ACAR
 • Çocuklarda Ve Ergenlerde Obsesif Kompulsif Bozukluk (Okb) , Uzm.Rukiye BURMA
 • Sınav Başarısı , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Toplumsal Destek Yöntemleri Ve Arkadaş Ve İlişki Ortaklarıyla İlişkiler İçin Öneriler , Uzm.Ayşegül COŞKUN
 • Bilinçaltı Temizliği , Uzm.İnci KAVİ
 • Zihinsel Engelli Çocuğa Sahip Annelerin Depresyon Düzeyleri , Seda TEPE
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:15
  Top