TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ

Güner UYSAL Fotoğraf
Dr.Güner UYSAL
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 17 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 15896,

* Yayın Tarihi : 01-12-2007 - 13:14 (3298 gün önce),

* Ortalama Günde 4.82 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4297 , Kelime Sayısı : 558 , Boyut : 4.20 Kb.
AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ

Estetik anlamda, burun yüzümüzdeki en önemli belirleyicilerden biridir. Yüzümüzün yatay ve dikey düzlemde tam ortasına oturmuş olan bu organdaki milimetrik değişiklikler, mimiklerimizdeki ve bakışlarımızdaki ifadeyi değiştirme gücüne sahiptir. Burun kökünün yüksekliği bakışlara sert veya yumuşak, masum ya da cin bakışlı ifadeleri verebilir. Burun tabanının açısı burnun olduğu kadar dudakların da güzellik ve çekiciliğini etkiler.

Burnumuzun nefes almamızı sağlaması, soluduğumuz havayı nemlendirip filtrelendirmesi gibi çok önemli fonksiyonları da vardır ve bu fonksiyonlardaki bozuklukların genellikle ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Pekiyi, burnun estetik görünümündeki kusurlar sadece ameliyat ile mi düzeltilebilir? Ya da daha düzgün bir burun için ille ameliyat mı gerekir?

Hayır, daha güzel bir burun için artık her zaman ameliyat gerekmiyor. Çünkü güzel bir burun için burnu her zaman küçültmek gerekmediği gibi bazen burnun bazı bölgelerinin büyütülmesi gerekiyor. Burun kökü olması gerektiğinden daha çökük olabilir ve alın burun açısı bu nedenle çok daralarak bakışlarınıza sert bir ifade verebilir ya da burnunuz bu nedenle kemerliymiş gibi görünebilir. Burun ucu küçük olabilir ya da burun dudak açısı dar olabilir ve bu nedenle burnunuz düşük görünebilir. Bunun gibi burnun büyütülmesi gerektiği durumlar için ameliyat yerine kalıcı dolgu maddesi kullanarak ameliyatsız burun estetiği yapılabilmektedir.Polyacrilamid hidrojel ile burun ucu kaldırılabilir, burun dudak açısı düzeltilebilir, çok belirgin olmayan burun kemeri yok edilebilir, burun alın açısı genişletilebilir, burun ucu deformiteleri düzeltilebilir.

Polyacrilamid Hidrojel denen bir madde bu iş için mükemmel bir kalıcı dolgudur. Polyacrilamid göz içi lenslerde, ortopedi ve ürolojinin kullnadığı bazı endoprotez ve sondalarda, bazı yavaş çözünen ilaçlarda kullanılan ve kendi ağırlığının yüz katı kadar su tutabilen bir maddedir. Hidrojelin moleküler yapısı %95-97 su %3-5 aktif madde şeklindedir. Oluşan molekül vücuttaki taşıyıcı tüm hücrelerden büyük olduğundan vücutta başka bir yere taşınamadığı gibi enzimatik olarak da eritilemez( ki silikon meme protezleri de dahil olmak üzere diğer kalıcı protez ve dolguların hiçbiri bu özelliği taşımaz). Bu şekilde madde ömür boyu kalıcı olmaktadır. Allerjik, toksik ya da kanserojen özelliği yoktur. Bu özellikleri ile en mükemmel kalıcı dolgu maddesidir. Yumuşak kalabilen tek dolgu olduğu için dudaklara güvenle uygulanabilecek tek kalıcı dolgudur.

Bu maddenin travmatik burun deformiteleri, burun çökmeleri dahil vücutta dolgu gerektiren tüm bölgelerde güvenle uygulanabileceğine dair FDA onayı vardır. Özellikle eksik veya hatalı burun ameliyatlarına bağlı oluşmuş düzensizlik ve bozuklukların giderilmesi için ameliyata alternatif olarak mükemmel bir uygulamadır. Bu dolgu maddesiyle operasyon hatalarının büyük bir bölümü kulak ya da kaburga kıkırdaklarının alınmasına gerek kalmadan düzeltilebilir.***Bu uygulamalar mutlaka burun ameliyatlarında tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.***

Uygulamaya ait tek risk( tüm implant materyallerinde olduğu gibi) enfeksiyondur. Madde dezenfeksiyon ve sterilizasyon kurallarına uyularak uygulanmalıdır. Tüm dikkate rağmen kişisel faktörler nedeniyle enfeksiyon oluşabilir ( bu olasılık %1 den azdır). Enfeksiyon oluşup oluşmadığı ilk 10 gün içinde anlaşılır ve çoğu kez antibiyotik tedavisine cevap verir. Nadiren ancak protezin çıkarılmasıyla iyileşebilecek enfeksiyon oluşabilir. Genel olarak enfeksiyon riski memeye konan silikon protezin enfeksiyon riskinden daha azdır. Hidrojele ait oluşabilecek geç komplikasyonlar yine enfeksiyon nedeniyle olabilir ve 2007 yılında bildirim yapılmış bir vaka haricinde geç enfeksiyon vakası bildirilmemiştir. Bu vaka antibiyotik ve absenin drenajı ile kolaylıkla tedavi edilebilmiştir.
Uygulama genellikle 10 dk süren ve çoğu zaman lokal anestezi bile gerektirmeyen kolay bir uygulamadır. İşlem sonrası oluşan hafif ödem ve şişlik 1-2 gün içinde kaybolur. Dolgunun tamamen yerleşmesi 4 haftayı bulur ve bu süreç içinde %10-15 volüm kaybına uğrar. Bu nedenle 4 haftanın sonunda bir miktar daha dolgu eklemek ve rötuş yapmak gerekebilir.

Sonuç olarak, burnunuzun bu işlem için uygun olması durumunda ameliyat olmadan da burun estetiği yaptırabilirsiniz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ ile İlgili Kavramlar : ameliyatsız, burun estetiği
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Güner UYSAL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Sars (Severe Acute Respiratory Syndrome) Ve Gebelik , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Aldatmak , Dr.Selen DAĞISTAN
 • Rahim Ağzı Ve Rahim Kanseri , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Yetişkinlik Döneminde Ruhsal Sorunlar , Yrd.Doç.Dr. Nüket İSİTEN
 • Kısırlık (İnfertilite) Ve Nedenleri , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Yumurtalık (Over) Kanserleri , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (Premenstrual Sendrom) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Kronik Alt Karın (Pelvik) Ağrısı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Endometriozis , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ağrılı Adet (Dismenore) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Myomlar Hakkında Herşey , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelikte Ve Doğum Sonrası Dönemde Karşılaşılan Psikolojik Problemler , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelikte Şeker Hastalığı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Erken Doğum Tehlikesi Ve Gebelik Zarlarının ( Su Kesesinin) Erken Yırtılması , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Saç Dökülmesinde Botoks Tedavisi , Dr.Emrah ÇİNİK
 • Anne Karnındaki Bebeğin Büyüme Kısıtlılığı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Normal Vajinal Doğum , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Çoğul Gebelikler , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Takibi , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  14:56
  Top