2007'den Bugüne 76,246 Tavsiye, 24,881 Uzman ve 17,105 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Ameliyatsız Burun Estetiği
MAKALE #436 © Yazan Dr.Güner UYSAL | Yayın Aralık 2007 | 16,706 Okuyucu
Estetik anlamda, burun yüzümüzdeki en önemli belirleyicilerden biridir. Yüzümüzün yatay ve dikey düzlemde tam ortasına oturmuş olan bu organdaki milimetrik değişiklikler, mimiklerimizdeki ve bakışlarımızdaki ifadeyi değiştirme gücüne sahiptir. Burun kökünün yüksekliği bakışlara sert veya yumuşak, masum ya da cin bakışlı ifadeleri verebilir. Burun tabanının açısı burnun olduğu kadar dudakların da güzellik ve çekiciliğini etkiler.

Burnumuzun nefes almamızı sağlaması, soluduğumuz havayı nemlendirip filtrelendirmesi gibi çok önemli fonksiyonları da vardır ve bu fonksiyonlardaki bozuklukların genellikle ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Pekiyi, burnun estetik görünümündeki kusurlar sadece ameliyat ile mi düzeltilebilir? Ya da daha düzgün bir burun için ille ameliyat mı gerekir?

Hayır, daha güzel bir burun için artık her zaman ameliyat gerekmiyor. Çünkü güzel bir burun için burnu her zaman küçültmek gerekmediği gibi bazen burnun bazı bölgelerinin büyütülmesi gerekiyor. Burun kökü olması gerektiğinden daha çökük olabilir ve alın burun açısı bu nedenle çok daralarak bakışlarınıza sert bir ifade verebilir ya da burnunuz bu nedenle kemerliymiş gibi görünebilir. Burun ucu küçük olabilir ya da burun dudak açısı dar olabilir ve bu nedenle burnunuz düşük görünebilir. Bunun gibi burnun büyütülmesi gerektiği durumlar için ameliyat yerine kalıcı dolgu maddesi kullanarak ameliyatsız burun estetiği yapılabilmektedir.Polyacrilamid hidrojel ile burun ucu kaldırılabilir, burun dudak açısı düzeltilebilir, çok belirgin olmayan burun kemeri yok edilebilir, burun alın açısı genişletilebilir, burun ucu deformiteleri düzeltilebilir.

Polyacrilamid Hidrojel denen bir madde bu iş için mükemmel bir kalıcı dolgudur. Polyacrilamid göz içi lenslerde, ortopedi ve ürolojinin kullnadığı bazı endoprotez ve sondalarda, bazı yavaş çözünen ilaçlarda kullanılan ve kendi ağırlığının yüz katı kadar su tutabilen bir maddedir. Hidrojelin moleküler yapısı %95-97 su %3-5 aktif madde şeklindedir. Oluşan molekül vücuttaki taşıyıcı tüm hücrelerden büyük olduğundan vücutta başka bir yere taşınamadığı gibi enzimatik olarak da eritilemez( ki silikon meme protezleri de dahil olmak üzere diğer kalıcı protez ve dolguların hiçbiri bu özelliği taşımaz). Bu şekilde madde ömür boyu kalıcı olmaktadır. Allerjik, toksik ya da kanserojen özelliği yoktur. Bu özellikleri ile en mükemmel kalıcı dolgu maddesidir. Yumuşak kalabilen tek dolgu olduğu için dudaklara güvenle uygulanabilecek tek kalıcı dolgudur.

Bu maddenin travmatik burun deformiteleri, burun çökmeleri dahil vücutta dolgu gerektiren tüm bölgelerde güvenle uygulanabileceğine dair FDA onayı vardır. Özellikle eksik veya hatalı burun ameliyatlarına bağlı oluşmuş düzensizlik ve bozuklukların giderilmesi için ameliyata alternatif olarak mükemmel bir uygulamadır. Bu dolgu maddesiyle operasyon hatalarının büyük bir bölümü kulak ya da kaburga kıkırdaklarının alınmasına gerek kalmadan düzeltilebilir.***Bu uygulamalar mutlaka burun ameliyatlarında tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.***

Uygulamaya ait tek risk( tüm implant materyallerinde olduğu gibi) enfeksiyondur. Madde dezenfeksiyon ve sterilizasyon kurallarına uyularak uygulanmalıdır. Tüm dikkate rağmen kişisel faktörler nedeniyle enfeksiyon oluşabilir ( bu olasılık %1 den azdır). Enfeksiyon oluşup oluşmadığı ilk 10 gün içinde anlaşılır ve çoğu kez antibiyotik tedavisine cevap verir. Nadiren ancak protezin çıkarılmasıyla iyileşebilecek enfeksiyon oluşabilir. Genel olarak enfeksiyon riski memeye konan silikon protezin enfeksiyon riskinden daha azdır. Hidrojele ait oluşabilecek geç komplikasyonlar yine enfeksiyon nedeniyle olabilir ve 2007 yılında bildirim yapılmış bir vaka haricinde geç enfeksiyon vakası bildirilmemiştir. Bu vaka antibiyotik ve absenin drenajı ile kolaylıkla tedavi edilebilmiştir.
Uygulama genellikle 10 dk süren ve çoğu zaman lokal anestezi bile gerektirmeyen kolay bir uygulamadır. İşlem sonrası oluşan hafif ödem ve şişlik 1-2 gün içinde kaybolur. Dolgunun tamamen yerleşmesi 4 haftayı bulur ve bu süreç içinde %10-15 volüm kaybına uğrar. Bu nedenle 4 haftanın sonunda bir miktar daha dolgu eklemek ve rötuş yapmak gerekebilir.

Sonuç olarak, burnunuzun bu işlem için uygun olması durumunda ameliyat olmadan da burun estetiği yaptırabilirsiniz.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ameliyatsız Burun Estetiği" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Güner UYSAL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Güner UYSAL'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güner UYSAL Fotoğraf
Dr.Güner UYSAL
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Güner UYSAL'ın Yazıları
► Ameliyatsız Burun Estetiği Op.Dr.Murat TEZCAN
► Ameliyatsız Burun Estetiği Op.Dr.Orhan Murat ÖZDEMİR
► Ameliyatsız Burun Estetiği Dr.Ulvi GÜNER
► Ameliyatsız Yüz Estetiği Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Burun Estetiği ve Kulak Estetiği Op.Dr.Eser AYDOĞDU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,105 uzman makalesi arasında 'Ameliyatsız Burun Estetiği' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ameliyatsız Estetik Haziran 2009
► Kaş Estetiği Haziran 2009
► Kulak Estetiği Haziran 2009
► Yüz İskelet Restorasyonu Haziran 2009
► Burun Estetiği Haziran 2009
► Yüz Estetiği Haziran 2009
► Lazer Epilasyon Haziran 2009
► Liposuction - Yağ Aldırma Haziran 2009
◊ Lazerle Cilt Yenileme Kasım 2008
◊ Botox Kasım 2008
◊ Göz Kapağı Estetiği Kasım 2008
◊ Jinekomasti Kasım 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:27
Top