2007'den Bugüne 92,185 Tavsiye, 28,195 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Beslenmede Yeşil Çay Desteği
MAKALE #4991 © Yazan Dyt.Çağlayan ŞAHİN | Yayın Mayıs 2010 | 5,574 Okuyucu
4000 yıldan fazla olduğu sanılan bir süredir Çin diyetinin değişmez bir parçası olan yeşil çay şu an tüm dünyanın bildiği, tüketmekten keyif aldığı bir içecek haline geldi. Yeşil çayı diğer çaylardan ayıran en büyük özelliği tedavi etmedeki etkisi. Gün içinde içilen 2 bardak yeşil çayın konsantrasyonu artırma, kalbi koruma, hastalıklara karşı direnç sağlama, kan şekerini dengeleme ve daha birçok hastalıktan korunmada etkisi var. Tüketiminde enerji kısıtlamasını gerektiren bir durum bulunmaması da istenildiği kadar tüketilmesini sağlıyor. Yeşil çay içerisinde kalori barındırmayan fakat bir çok faydası olan bir içecek olarak hastalıklara deva olabiliyor.

Günde 2 bardak tüketilmesi önerilen yeşil çay; içindeki antioksidanlar sayesinde hastalıklardan korunmada, direnç sağlanmasında; C vitamini sayesinde stresten ve gripten korunmada; kafein sayesinde konsantrasyonu artırmada; flavonoid sayesinde damarları kuvvetlendirmede; EGCG sayesinde kanserden korunmada ve metabolizmayı hızlandırmada etkilidir.

Gribal enfeksiyondan depresyona kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan yeşil çayın son yıllarda popülaritesi kilo kontrolünde yarattığı etki ile artıyor. Peki, yeşil çay bu etkiyi nasıl yapıyor? Yeşil çay metabolizmayı ve yağ oksidasyonunu artırarak kilo kontrolünde yardım sağlıyor. Flavonoidler, kateşin polifenolleri, insülin hormonunun engellenmesi ile kilo verme çabasında diyete ek olarak fayda sağlıyor. Flavonoidler; kalori yakımında etken olan norepinefrin hormunu etkileyerek vücutta enerjinin düzgün kullanılmasını sağlıyor. Kateşin polifenolleri ise yağ yakımı ve ısı dengesini sağlayarak kilo kontrolünde etki sağlıyor. İnsülin hormonu da bilindiği gibi kanda fazla olan glikozun yağa çevrilmesinde etkilidir. Yeşil çay insülin hormonunu engelleyerek vücutta yeni yağ oluşumunu yavaşlatıyor. İdrar söktürme özelliği ile vücutta biriken fazla suyun (ödem) atılmasına da yardımcı oluyor. Kişinin kilosuna ve boyuna uygun hazırlanmış bir zayıflama diyetine ek olarak tüketilen yeşil çay kilo vermede kişiye kolaylık sağlıyor.

Birçok destek ürününün içinde yeşil çayın etken maddesi olan EGCG kullanılırken, bu destek ürünlere maddi açıdan ulaşamayanlar da günlük düzenli tüketimle yeşil çayın bütün desteğinden faydalanabiliyor.

Yeşil çayı bu şekilde faydalı yapan fark isminde gizli; yeşil kalması. Yeşil çayın farkı üretim aşamasında oluşuyor. Öncelikle yeşil çayın toplanmasındaki bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Genç ve körpe yaprakların toplanarak, standartlara uygun saklanması gerekiyor. Çay toplandıktan sonra havayla tepkimeye girmesi engellenerek yeşil kalması sağlanıyor. Eğer havayla tepkimeye girerse bu çay yine sıklıkla tüketilen siyah çay haline geliyor. Havayla tepkimeye girilmemesiyle yeşil çayda daha az kafein oluşuyor ve daha çok antioksidan madde korunmuş oluyor. Daha az kafein kalbi etkilemiyor fakat konsantrasyonu artırıyor, daha çok antioksidan ise kişinin metabolizmasını ve direncini kuvvetlendiriyor.

Bu destekten en iyi faydalanmanın yolu ise doğru demleme yöntemidir. Yeşil çayın demleme uygulaması siyah çaydan biraz farklılık gösteriyor. Birçok demleme çeşidi bulunsa da yaygın olan demleme yönteminde bir çaydanlığa ihtiyaç duyulmaz. Porselen bir demlik içindeki 80-90 derecelik bir suyun içine yeşil çay konulur ve yaklaşık 4-5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Fayda sağlanmanın en önemli unsuru da şekersiz içilmesidir. İçerisine damlatılan birkaç damla limon ile de C vitamini içeriğini kuvvetlendirip, demir emilimindeki olumsuz etkisinden de kurtulmuş olabiliriz.

Afiyet olsun…

Dyt. Çağlayan Şahin
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Beslenmede Yeşil Çay Desteği" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Çağlayan ŞAHİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Çağlayan ŞAHİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Çağlayan ŞAHİN'in Makaleleri
► Yeşil Çay Dyt.Gizem Nur SAVACİ BAHAR
► Yeşil Çay Dyt.Esen KARACA
► Yeşil Çay Dyt.Yusuf YAŞAR
► Yeşil Çay Dyt.Gamze KAÇAR BOZKURT
► Yeşil Çay ile Zayıflama Dyt.Nursel EROĞLU
► Siyah Çay ve Yeşil Çay Dyt.Sinem AKGÜN
► Siyah Çay mı Yeşil Çay mı? Dyt.Eda AĞILLI
► Yeşil Çay Özünün 10 Faydası Dyt.Seyit KALAYCI
► Yeşil Çay Mucizesi Kateşin Dyt.Serap ORAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Beslenmede Yeşil Çay Desteği' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Anne Karnında Beslenme Ağustos 2010
► Sihirli İksir: Su Ağustos 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:56
Top