TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
ALDATMAK

Eylem AYRANCI Fotoğraf
Psk.Eylem AYRANCI
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 14 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 41607,

* Yayın Tarihi : 29-12-2007 - 12:09 (3074 gün önce),

* Ortalama Günde 13.54 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 13645 , Kelime Sayısı : 1847 , Boyut : 13.33 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Eylem AYRANCI hakkında söyledikleri:
Eylem hanımı hem iyi bir meslektaş hem de iyi bir arkadaş olarak tanımaktayım. Mesleğine saygısı, hakimiyeti, etik ilkelere bağlılığı, samimiyeti onu başarılı kılan unsurlardandır. Eylem hanımla iletişim kurmak çok rahat, keyifli ve rahatlatıcıdır. Güzel gülümsemesiyle sizi hemen güzel bir iletişime davet eder. Yeni gelişmeleri takip eden, eğitimlere sürekli olarak yenilerini ekleyen meslekdaşımı iyi bir psikologdan yardım almak isteyen herkese içtenlikle tavsiye diyorum.
(Psk.Pınar BAŞPINAR CAN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 16-07-2014)

Hani denize dalmadan önce aldığınız derin nefes vardır ya; derinlerde kalmanızı sağlayan, işte benim için Eylem Hn. ile paylaşım bu nefes demek.. Kendisini tanıyanlar bunun abartılı bir cümle olmadığını bilirler. Sevgili Eylem Hn. ile ilk olarak oğlumu çalıştığı merkeze götürdüğümde tanıştık. İlk görüşmeden aklımda kalan sakin tavrı ve naiflğiydi. Mesleğinin gerektirdiği mesafede ama ulaşabileceğiniz samimiyet ve sıcaklıkta.. Yaklaşık 1 sene sonra aynı merkezden kendim için destek almaya karar verdiğimde yine Eylem Hn. ile görüştüm. Tamamen yargısız dinledi beni, bu benim için çok değerli ve ... [DEVAMI..]
(F.Y.G., Danışan, 25-02-2014)

2009 yılında evlendiğimde vajinusmus olduğumu öğrendiğimde internet sitesinde Eylem Hanımı buldum Mecidiyeköydeki danışmanlığa eşimle birlikte giderek tedaviye başladım, tam 4. seansta tedavim sonuç verdi, 2 tane kızım oldu.Eylem Hanım tedavi sonuç verdiği an gelmemezlik yapma sonrasında zevk alma problemi yaşayabileceğimi belirtti, bende bir hata yapıp, Eylem Hanımı dinlemedim sonucu alır almaz tedaviyi bıraktım, şuan 5 . yılımdayım 2 kızım var ama cinsellikte zevk alma sorunu yaşıyorum eğer beni tekrar tedavi etmek isterseniz yani geç kalmış sayılmaz isem tedaviye yeniden başlamak istiyorum.... [DEVAMI..]
(AYSEL, Danışan, 29-08-2013)

merhaba, ben eylem hanımla çalıştığı kurumda tanıştım, eşimle 1 yıllık evli olmamıza rağmen bir türlü cinsel anlamda birlikte olamıyorduk, yaşadığımız sorunun vajinismus olduğunu öğrendik ve eşimle birlikte eylem hanımla görüşmeye başladık.. son görüşmemizi bugün tamamladık, bize bu dönemde çok destek oldu, ben eşimle yanlız sorunu çözemeyeceğimize inanıyorduk, bu yüzden bir uzmana başvurmaya karar verdik, doğru bir uzmana başvurmuşuz, buradan eylem hanıma ilgisi ve bu sorunu çözmemize destek olmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz..
(SEVDA, Danışan, 11-10-2012)

Psk.Eylem AYRANCI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ALDATMAK

ALDATMA

Aldatma, aldatılma, çapkınlık yıllardır tartışılan bir konulardır ve belki de insanlık tarihinin en eski çağlarından beri değişmeyen gündem maddelerinden biridir..

Aldatma çok büyük boyutlu bir sözcük. İçeri çok kapsamlı olmakla birlikte her bireye göre farklı şekilde değerlendirilip yorumlanabilir. Bazı kişilere göre sevgililerinin yada eşlerinin başka kişilere bakması ya da başka kişileri düşünmesi aldatma olarak değerlendirirken bazı kişilere göre sadece cinsel aktivitede bulunması aldatma olarak değerlendirilebilir. Bazı bilimsel çalışmalar aldatmayı cinsel aldatma, duygusal aldatma olarak ikiye ayırmaktadır. Buna göre var olan bir ilişki varken bir başka partnerle cinsel ilişkiye girmek cinsel aldatma, duygusal bir yakınlık yaşamak veya bir başkasına aşık olmak ise duygusal aldatma olarak değerlendirilir. Yine bu bilimsel çalışmalara göre erkekler daha çok cinsel aldatmayı tercih ederken kadınlar ise daha çok duygusal aldatmadan yana olduğu vurgulanmıştır.

Cinsel Tıp Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe’ye göre erkek aldattığı zaman, duygularıyla toplumun baskısı arasındaki yaşanan sürtüşme, hakim ve güçlü olan erkek olduğu için büyük değildir. Erkekler aldattığında dikkatsizdir, kendisine daha fazla bakmaya başlar, yeni elbiseler alır, sık banyo yapar, yeni parfümler alır, rejim ya da egzersize başlar, akşam eve beklenmedik saatlerde gelip, işte sürekli bir toplantı hali yaşadıklarını ifade ederek hemen kendilerini ele verirler. Erkekler için gizli buluşmalar ve gün ortasındaki hızlı seks kaçamağı heyecan vericidir. 'Yaşandı ve bitti hesapsızca' psikolojisi erkekler için çok yaygındır. Erkekler ilk adımı atıldıktan sonra kesin arkasını getirirler. Erkekler için aldatmak çok doğaldır ve genelde sarhoşturlar. Tesadüfen ayağına gelen bir şansı hiç bir erkek kolay kolay reddedemez. Aldatan erkek suçlu çocuk gibi bakar fakat bazen nedensiz yere eşinin bütün kusurlarını ortaya döküp kırıcı olabilir. Aldatan erkeğin seks yapma stilinde bir değişiklik olur yada hiç seks yapmak istemez ve çocuklarına daha az zaman harcamak ister.

Kadın aldattığı zaman, duygularıyla toplumun baskısı arasında sürtüşme ve çatışma süreci yaşar. Bu nedenle kadının aldatması daha zor, daha derinlikli, daha heyecanlı, daha edebi ve daha zengin bir malzemedir. Kadınlar aldattığında çok daha dikkatli davranırlar. Her ayrıntıyı düşünürler. Çünkü kadınlar için günü birlik bir ilişkiden çok, uzun süreli ve duygusal bağları kuvvetli bir ilişki yani aşk yaşamak çok daha önemlidir. Kadınlar seks yoluyla bulaşan hastalıklar konusunda çok duyarlıdırlar. Kadın aldatmayla birlikte sevgi, aşk, romantizm, heyecan ve sürpriz arar. Kadın bir yasak ilişki yaşadığında yüzünde bir parıltı belirir ve her bakımdan çok çekici olur. Suçluluk duygusuyla kadın eşine karşı daha sevecen davranır. Kadın parfümünü değiştirir, saçıyla ve makyajıyla daha fazla ilgilenir, evde özensizdir, dışarı çıkarken daha farklıdır."Peki son yıllarda sosyal bir yara haline gelmeye başlayan aldatmanın sebepleri neler olabilir? Aldatma genetik, biyolojik, psikolojik, sosyal faktörlere bağlı çok yönlü bir konudur. Aldatmanın sebebi bu nedenlerden sadece biri olabilirken birden fazlası da olabilir.

Konuyu erkekler ve kadınlar açısından değerlendirmek gerekirse..

Erkekler Neden Aldatırlar?

Erkeklerin eşlerini aldatma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

*Uzun süre aynı kadınla birlikte olmaktan sıkılan erkek , başka kadınlarla cinsellik yaşamak isteyerek, heyecan duygusu yaşamak isteyen erkek eşini aldatabilir.

*Başka bir kadınla yaşanan cinsel birliktelik erkeğin egosunu tatmin eder. Özgüveni düşük olan erkek ne kadar çok kadınla birlikte olursa kendine o kadar güveni artar. Temelinde hayatın çeşitli alanlarında başarısızlık duygusu yada aşağılık kompleksi yatabilir.

*Seks hormonlarının aşırı salgılanması da (çeşitli hormonal,tümöral veya başka nedenlere bağlı) kişiyi aşırı seksüel davranışlara itebilir.

*Dürtüleri kontrol edememe, aşırı istekli olma (hiperseksüel) aldatma nedeni olabilir.

*Yoğun kaygı ve sıkıntısını değişik insanlarla birlikte olarak atmaya çalışma isteği olabilir.

*Eşi cinsel isteklerine yanıt vermiyor ve uzak duruyorsa, yatağını ayırıyorsa, cinsel fantezilerini eşiyle gerçekleştiremiyorsa kişi aldatmayı tercih edebilir.

*Erkek orta yaş bunalımına girdiyse kendine güvenini kazanmak için aldatıyor olabilir..

*İktidarsızlık gibi cinsel işlev bozukluğu yaşayan erkek, bu durumlarının verdiği baskı ve stresi atmak için ve de "daha ölmediklerini" kanıtlamak için genç ve güzel bayanlarla çıkabilir ve onlara pahalı hediyeler alarak, devamlı iyi davranarak bu durumun deşifre olmamasını isteyebilirler.

*Bekarlığındaki alışkanlıklarını evlilikte de sürdürme isteği olabilir (erkek erkeğe gezmeler, geç saatlere kadar dışarıda olmak).

*Bilinçdışı yada bilinçli var olan eşcinsel dürtülerini bastırma ve gizleme eğilimi olabilir.

*Psikolojik bir rahatsızlığı olabilir (mani, depresyon, bipolar bozukluk).

*Aile içinde çözülmemiş dargınlıklar ve aile içi çatışmalar, eş tarafında duygusal anlamda yalnız bırakılma, iletişim kuramama, eş tarafından aşağılanma aldatma sebebi olabilir.

*Ekonomik sosyal statünün birden değişmesiyle , daha önce imkan bulamamışlık hissi aldatmaya sebep olabilir.

*Çocukluktan gelen iç çatışmalar aldatmaya sebep olabilir.

*Eşi tarafından aldatıldıysa intikam duygusu aldatma sebebi olabilir.

*Eşinin aşırı kıskançlığı bunaltmış olabilir.

*Toplumsal değer yargılarının ve erkeke yanlı peşin hükümlerin bu davranışı pekiştirmesi de bir sebep olabilir.Kadınlar Neden Aldatırlar?

Erkeklerin eşlerini aldatması hep gündemde ve konuşulur. Erkeğin bu aldatmayı " nasıl bir kadınla" yaptığı ve kim olduğu önemsenmez. Erkek bu işi " diğer bir kadınla" yapmaktadır. Bu diğer kadınların bir kısmı da tıpkı erkek gibi evli bir kadındır.

Erkeklerin aldatması üzerine epey araştırma ve spekülasyon yapılmaktadır. Kadınların aldatması biraz gizli kalmaktadır. Çünkü,kadınlar erkekler gibi bunu bir övünme veya "skor" meselesi haline getirmezler.Erkekler "ne kadar erkek" olduklarını "beraber oldukları kadın sayısının çokluğuyla" ölçerler. Kadınlar istisnalar hariç tek bir erkeğe bağlanırlar. Onların "skor" derdi yoktur. Onlar duygu,sevgi,aşk sonra da sex ararlar.

Kadınların eşlerini aldatma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz..

* Evliliğinde çeşitli nedenlerden dolayı mutsuz olması.

*Aile baskısıyla gönülsüz evlilik yapması, seveceği başka bir erkeğe aramasına sebep olabilir.

* Eşin sürekli olarak eleştirmesi, aşağılaması, fiziksel şiddete başvurması. Yaptıkları küçümsenen , aşağılanan, sürekli dayak yiyen bir kadın; günün birinde kendisine iltifat eden " adam yerine koyan" sevgi sözcükleriyle hitap eden bir erkeğe "tesadüf" edebilir. Böylelikle kendisine güven gelir. Sürekli eleştirilen kadın kendisini yetersiz , değersiz hisseder, onu "onere" eden, değer veren birisi bir ilişkiyi başlatabilir. Böylelikle hem fiziksel olarak gücü yetmediği erkekten intikam alır, hem,de "işe yaradığını" keşfeder...

* Pasif, güvensiz olması ve sorumluluk sahibi olmaması dolayısıyla eşine saygısını yitirmesi.

* Eşinden sevgi saygı görmemesi, değer verildiğini , önemsendiğini hissetmemesi dolayısıyla yakınlık ve şefkat arayışına girmesi.

* Aile çatışmaların her ne olursa olsun kendi ailesini tutması, destek göstermemesi.

* Eşin çeşitli sebeplerle (askerlik, iş seyahatleri vb..) uzun süreli evden ayrı kalması.

* Eş tarafından aldatılma sonrası intikam isteği. Erkek tarafından aldatılan kadınların bir kısmı " misilleme" olarak eşini aldatıp "eşit" konuma geçer. Ve ancak o zaman rahatlarlar. Bir kısmı bunu bir kere yapar ve bırakır. Bazıları eşi devam ettiği sürece yapar.

* Alkol yada başka maddeye bağımlı bir eş yada, kumar, kahve alışkanlığı olan bir eş.

* Aşırı kıskançlık yaparak eşin bunaltması.

* Eşin başka kadınlara ilgi göstermesi karısına göstermemesi.

* Erkeğin kendi bakımına özen göstermemesi ( sık duş almama, tırnak ve diş bakımına özen göstermeme vb.. )

* Birliktelikte sevgi, aşk,romantizm,heyecan,sürpriz arayan kadının eşinin bu duygusal ihtiyaçlarını karşılayamaması. Erkek için eve giderken eşine çiçek götürmek,özel günlerinde(doğum günü,evlilik yıldönümü) hediyeler almak basit ve gereksiz geliyorsa; yağmurlu havada yürümek,ormanda koşmak,el,ele tutuşmak bir şey ifade etmiyorsa ; erkek eşine,kadınına duygusal olarak ulaşmıyor yetemiyor demektir.Bu duygular yok olamayacağına göre, şartlar ortam elverişli ise kadın eşini, sevgilisini aldatabilir.

* Cinsellikte de romantizme, aşk oyunlarına önem vermemesi, yatakta bencil davranması, cinsel açıdan tatminsizlik yaşaması. Erkeklerin kadının cinsel uyarı bölgelerini çok iyi öğrenmesi gerekir. Kendisini tutmasını ve kadını hazırlamasını bilmelidir. "Kendi işini bitirip" eşine sırtını dönen erkek bir gün "sırtından vurulabilir.

* Uzun süre baskı altında kalan kadının, ekonomik ve statü olarak yükselmesi. Kadın yapamadığı,bastırdığı aldatma dürtüsünü bu yeni ortamın rahatlığıyla gerçekleştirebilir.Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanıp, erkeğinin "önüne geçmesi" bazı kadınların "uyuyan dürtülerini" gıdıklayabilir.

*Ruhsal hastalıklar döneminde olması. Depresyon geçiren bir kadın çektiği acıyı yalnızlığı gidermek için (eşiyle de biraz sorunluysa) başını alıp gittiği bir parkta,kafede , tatilde tanıştığı biriyle veya chatta tanıştığı biriyle çıkabilir ve eşini aldatabilir.Veya düşünce-duygu ve davranışları aşırılığa,taşkınlığa giden "manik" bir hastada hiçbir kural tanımadan eşini aldatabilir. Çünkü manik hasta çok konuşur,uyumaz, sürekli gezer,çok alış-veriş yapar, çok girişken ve sevecen olur, aşırı sekse düşkün olur.

* Kişilik bozukluğunun bulunması. Borderlayn,Histerik ve Psikopat kişiliklerde eşlerini zaman, zaman aldatabilir.Zekası zayıf ve telkine yatkın insanlarda bu yola girebilirler.

* Kişiliği bozabilen beyin tümörü gibi fiziksel ve hormonal ( aşırı östrojen) hastalıklar.

* Eşini aldatan arkadaşlarının olması. Kadının bulunduğu çevresi ve şartları bu tür ilişkilerle iç içeyse; zamanla özenti,eğilim ve "deneme" merakı uyanabilir.

* Temporal epilepsi nöbeti esnasında böyle bir şey yapması ve hatırlayamaması.

*Evlilik yaşının çok erken olması, kalabalık aile içinde yaşama, eşiyle rahat ve huzurlu bir ortamda aşk yaşamayan kadınlarda aldatabilir. Kalabalık aile modelinde kadın eşiyle rahat ve özgür "oynaşamaz,cilveleşemez,sex yapamaz." Özellikle, birde ağır sorumlulukları varsa cinsellik ve kadınlığı ikinci plana itilir. Günün birinde bu yönlerine vurgu yapan ve uyandıran bir erkek kadına cazip gelebilir.

*Alkol ve uyuşturucu bağımlısı bazı kadınlarda zamanla kişilik erezyonları ve değer yargılarında aşınma olduğundan aldatma daha kolay olabilir.
Aldatma nasıl sezilir?

Kaçamağın ilk belirtileri "yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu" şeklinde eşin değiştiğini gösteren, içe doğan hislerdir.

* Eve gelme saatlerinde ani değişmeler olursa
* Toplantıdayım dediğinde eve çok alkollü geliyorsa
* Birdenbire işleri arttıysa
* Sıkılıyorum, yalnız kalmak istiyorum demeye başlamışsa
* Giyim stilinde değişiklikler oluyorsa
* Nerede ve kimlerle olduğunu çok ayrıntılı biçimde anlatıyorsa
* İç çamaşırlarına özen göstermeye ve yenilemeye başlamışsa
* Cep telefonu eşin yanında hep kapalıysa
* Eve geç gelmeler çoğalırsa
* Sevişme arzusunda azalma varsa
* Eşini eleştirmeye başlamışsa
* Aşırı iltifat etmeye başlamışsa
* Durup dururken ve hiç adeti değilken hediyeler alıyorsa
* Aniden çiçek yolluyorsa
* Eşine karşı daha hoşgörülüyse
* Al çocukları tatile çık diyorsa
* Dalıp dalıp gidiyorsa
* Çok aşırı sinirli bir adam olduysa


Bu ve benzeri belirtilerden eşler şüphelenmeye başlarlar.Ne yapılmalı?

• Evlilik, kadın ve erkek iki ferdin bütünlüğünden oluşur. Bu bütünlük her yönü kapsar. Bu yüzden sevgi iletişimini iyi kurmak gerekir. Karşı tarafla ilgilenmeli, problemlerine ortak olmalı, onu mutlu etmeye çalışmalıdır.

• İşyerinde makyajlı, parfümlü, güler yüzlü kadınlarla çalışan erkeklerin hanımları güler yüz ve yakınlığı eşlerine göstermeli ve onlara kapılmasının önüne geçmelidirler. Akşam eve geldiklerinde güler yüzle, özenle giyinmiş olarak onu karşılayan karısını görünce erkeğin içi mutlulukla dolacak, her gün bir an önce eve gelmek için can atacaktır.

• Erkeğin hanımına vakit ayırması şarttır. Eve elden geldiğince erken gelmeli, hafta sonlarını mutlaka eşiyle geçirmeye gayret etmelidir.

• Eşi aldatmada, ailedeki çözülmemiş dargınlıklar ve aile içi çatışmalar oldukça önemlidir. Bu yüzden sorumluluklar paylaşılmalı, evlilikleri yürütebilmek için daha fazla çaba harcanmalıdır.

• Eşler bilmelidirler ki başkaında cazip gibi görünen özellikler, kendi eşlerinde de vardır. Hatta eşinin birçok üstünlükleri de mevcuttur. Yeter ki arada iyi iletişim kurulsun, karşılıklı sevgi ve saygı muhafaza edilsin.

Yine karı ve koca, eşlerini başkalarıyla kıyas etmemelidirler. Çünkü her şeyin özelliği farklıdır. Kendi eşlerinin üstün ve güzel yanlarını görüp, bununla mutlu olmaya ve ailelerini mutlu etmeye çalışmalıdırlar.
Psikolog Eylem Ayrancı
Kaynaklar:
Sinan Akyüz – TAKVİM. www.takvim.com.tr/2007/01/03/pap101.
www.psikologum.com/konular_detay.asp?id=402 –
Dr. Ahmat çelikol www.dugunum.com/erkekler-neden-aldatir

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ALDATMAK" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Eylem AYRANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dinle !! Dinliyorum , İlkten ÇETİN
 • İlaç Mı? Psikoterapi Mi? Yoksa Her İkisi Mi? , Haluk ALAN
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu , Uzm.Ulviye AKYOL
 • Belirsizlik Sendromu , Namık ACAR
 • Evlilikte Cinsel Sorunlar 1: Orgazm Problemleri , Özgür TÖNBÜL
 • Instagram Yalan Söylüyor! , Uzm.Hasan Ali GÖNCÜ
 • Geçmiş Yaşamları İyileştirmek , Mehmet POLATOĞLU
 • İlişki Çatışmalarında Öfkeyi Nasıl Yaşıyoruz ? , Uzm.Eyüp SARI
 • Çocuk Cinsel İstismarının Psikolojik Etkileri , Banu BEKÇİ
 • İnternette Tanıştık , Kadir Burak SALİMOĞLU
 • Gençlere Özgürlük Ama Nereye Kadar? , Fatih UYUMAZ
 • Çatışma, Karakter Ve Psikopatoloji , Uzm.Erol AKDAĞ
 • Panik Bozukluk-Panik Atak , Uzm.Esra ERDOĞAN
 • Anlık Duygulanımlar, Yaşam Ve Kayıplar Üzerine , Uzm.Esra ERDOĞAN
 • Sorumsuz Çocuk Yoktur! Çocuklarda Sorumluluk , Uzm.Ulviye AKYOL
 • Meslek Seçimi İçin Öneriler , Uzm.Hasan Ali GÖNCÜ
 • Sosyal Fobi ' Yi Anlamak! , Ümit KARABULUT
 • İntihar Ve Tedavisi , Uzm.Betül ÖZDEMİR
 • Aşkın Psikolojisi , Ali BIÇAK
 • Stres Ve Stres Kaynakları , Reyhan Nuray DUMAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:03
  Top