2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yeni Asır Gazetesi : Eylem Ayrancı ile Röportaj
MAKALE #662 © Yazan Psk.Eylem AYRANCI | Yayın Şubat 2008 | 10,537 Okuyucu
Kadın tecavüzü engelleyemez

Psikolog Eylem Ayrancı ve Jinekolog Opr. Dr. Mustafa Alihanoğlu'nun ortak görüşü: Tecavüz 5 dakikada da olur, bir saatte de...

NİL KUYUMCU AKSÜYEKBir tecavüz kaç dakika sürer? Bu işin süresini tayin eden bir "bilirkişisi" var mıdır? Zihinsel özürlü çocuğunun tecavüze uğradığını iddia ederek dava açan annenin, mahkemeden aldığı yanıt bu tartışmaları gündeme getirdi. Sanık, özürlü kızla yalnızca 15 dakika yalnız kaldığını söyleyince, mahkeme beraat kararı verdi. Yargıtay da bu kararı onadı. Adliyenin soğuk duvarlarında alınan karara göre, bir kişiye 15 dakikada tecavüz edilemiyor. Başka bir açıdan bakarsak, "süreyi kısaltırsan, yaptığın yanına kar kalabilir"...
Gündemin merak konusunu hem bir jinekolog hem de bir psikolog görüşü gerekliydi. Psikolog Eylem Ayrancı ve Jinekolog Operatör Dr Mustafa Alihanoğlu'nun "15 dakikada tecavüz olur mu sorusun" yanıtı ortaktı;

"Bu iş 5 dakikada da olur, bir saatte de..."- Bizim toplumumuzda tecavüze uğrayan kadın yaşadığı olay nedeniyle sorumlu tutulur. Kadın, o esnada cinsel birleşmeyi engelleyebilir mi?


- M.A: Bilinçli olarak engelleyemez. Yani bir fermuar gibi, kendini kasıp kapatamaz. Ancak, istem dışı olarak korkuyla bu mümkün olabilir. Kadın korkuyla vagina kaslarına kasar ve cinsel birleşme mümkün olmayabilir. Ama bunu her kadın yapamaz.- Bir tecavüz ne kadar sürer?


- M.A: Süre koymak çok zor. Ama şunu söyleyebilirim 15 dakikada kesinlikle olur. Beş dakikada bile yapılabilir. Burada tabii, tecavüz eden ve uğrayanın fiziki gücü de önemli. Eğer tecavüz eden kişi güçlü, edilen ise güçsüz ise karşı koyamaz. Bu nedenle tecavüzün süresi daha da kısalır.- E.A: Burada tecavüz tanımını da açıklamak lazım. Bir kişinin kendi isteği olmadan cinsel aktiviteye zorlanması tecüvüzdür. Bunun illa bir cinsel birleşme olması gerekmiyor. Ama 15 dakikalık bir süre, tam bir cinsel birleşmenin olduğu tecavüz için yeterlidir. Kaldı ki burada özürlü biri var. Özürlü gençkız bu durumu oyun olarak bile algılamış olabilir. Hatta hoşuna bile gitmiş olabilir. Ama olayın sonunda hoşlanmamıştır. Ürkmüş, korkmuştur. Ama öyle bile olsa cinsel istismardır.- Tecavüzün bir kadın üzerinde etkisi nedir? Bu tramvayı tamamen unutmak mümkün mü?

- E.A: Hayır mümkün değil. Hepimizin bir sınırı var. O sınır zorlanınca tramva yaşarız. Kadın, her anlattığında olayı tekrar tekrar yaşar. 'Ne yaptım ki bu durum oldu' der. Kendini suçlar. Ama bu durumu bastırırsa, tecavüz tramvası, ciddi psikolojik sorunlara dönüşür.


- Tramvanın geçmesi uzun zaman alıyor. Peki kadın cinsel organında tecavüzün ardından geri dönüşü olmayan hasar oluşuyor mu?


- M.A: Eğer tecavüz esnasında başka bir alet kullanılmadıysa, sorun olmaz. Tabii bir de tecavüz eden kişinin fiziki gücü önemli. Kanama ve yırtılmalar olur. Ama genital bölge ve dokular kendini 15 günde yeniler. Bu nedenle tecavüze uğrayan kişinin 15 gün içinde mutlaka savcılık kanalıyla adli tıbba gitmesi gerekir. Aksi takdirde tecavüze uğradığını kanıtlayamaz.


- Siz, böyle tecavüz vakasıyla karşılaştınız mı?


-M.A: Ne yazık ki evet. Bize de bulaşıcı hastalık geçip geçmediği, gebelik olup olmadığı ve bazıları da kızlık zarı diktirmek için geliyor.


- Tecavüze uğrayan kişi normal bir kadından da hassas oluyor. Nasıl yaklaşıyorsunuz?


-E.A: Adli süreci tamamlayan bir kadın mutlaka psikolog desteği almalı. Uzman kişi, kadına bir kaç şekilde yakışır. Bizim için önemli olan, olayın o kişideki etkisini en aza indirmektir. Olay aklına her geldiğinde kadın tecavüz esnasında yaşadıklarını tekrarlar. Biz, aklına gelse bile o andaki duyguları tekrar yaşamasını engellemeye çalışıyoruz. Tabii burada çevresinin desteği çok önemli.


- Tecavüz eden bunu niye yapıyor? Güç gösterisi mi, sapkınlık mı, cinsel bozukluk mu?


-E.A: Genelleme yapmak mümkün değil. Cinsel eğitim 3- 5 yaş arasındadır. 0- 6 yaş arasında ise cinsel kimlik oturur. Bu dönemdeki aşağılanma, horgörülme, eleştiri tecavüz kişiliğini oluşturabilir. Ayrıca, hormonal düzensizliklikler, kaba ve karşıdakine önem vermeyen kişilikler diğer nedenler olabilir.


- Tecavüzün ardından kadının cinsel yaşamı nasıl oluyor?


-M.A: Yıllarca düzgün bir cinsel yaşamı olan kadın, tecavüzün ardından cinsel birleşmeden korkabilir ya da istemeyebilir. Kadınlar çok hassastır. Kötü bir jinekolojik muayeneden sonra bile kadınlarda cinselliği istemeyebilir. Doktor, muayene esnasında hastasıyla göz teması bile kurmamalıdır. Hatta dokunurken bile dikkatli olmalı. Kadın, normalde tepki vermeyeceği bir dokunmayı, vaginal muayenede farklı yorumlayabilir. Şunu da söylemeliyim. Kadın orgazmı, fizyolojik değil, psikolojiktir.


-E.A: Bir söz vardır. Bir kadınla çılgın bir cuma geçirmek istiyorsanız, bunu pazartesiden hazırlamalısınız.

-M.A: Kadınların özel günleri vardır! Bu nedenle kadınlara her gün çıkma teklif edilmez.

*Röportajın ayrıntılarını aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/11/05/index.php3?kat=sarma&sayfa=sar1&bolum=guide
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yeni Asır Gazetesi : Eylem Ayrancı ile Röportaj" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Eylem AYRANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Eylem AYRANCI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Eylem AYRANCI'nın Makaleleri
► Boşanma Röportaj Psk.Mehmet CAN
► Yeni Yıl Yeni Kararlar Psk.Dila HOTLAR
► Yeni Yıl / Yeni Hedefler Psk.Serap DUYGULU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Yeni Asır Gazetesi : Eylem Ayrancı ile Röportaj' başlığıyla benzeşen toplam 54 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda İki Yaş Sendromu ÇOK OKUNUYOR Mart 2008
► Kardeş Kıskançlığı Şubat 2008
► Çocuklarda Yalan Ocak 2008
► Aldatmak Aralık 2007
► Kadınlarda Orgazm Bozukluğu ÇOK OKUNUYOR Kasım 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:14
Top