2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler
MAKALE #791 © Yazan Psk.Eylem AYRANCI | Yayın Mart 2008 | 9,796 Okuyucu
Vajinismus, Vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir.. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir.Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız cinsel birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendilir.


Vajinismus sorununu birçok kadın yaşamaktadır, burada problem olan şey bu sıkıntıyı yaşayan kişinin bu problemin yanlızca kendisinde var olan garip bir sorun olduğunu düşünüp hekime başvuramamasıdır. Oysaki ;


10 kadından 1’i vajinismus


Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği'nin 20 ilde, 16 yaş ve üstündeki 508 kadınla yaptığı araştırma, Türkiye'de vajinismus'un sanılandan yaygın sorun olduğunu ortaya koydu.


Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) ‘;ın yaptığı ve Türkiye’;de ik kez vajinismusun sorulduğu araştırma sonuçlarına göre batı toplumlarında görülme sıklığı yüzde 1 olan vajinismus, Türkiye’de her on kadından birinin sorunu. Batılı ülkelerde görülme sıklığı yüzde 1-6 arasında, Türkiye'de yüzde 10. Nitekim, cinsel tedavi merkezlerine başvuran her iki kadından biri bu sorundan şikayetçi.


Yine Cinsel Tıp Derneği'nin araştırmasına göre, Vajinismus hastalarının yüzde 45'i tedavi için doktor değil, hocalara veya medyumlara gidiyor. Cinsel Tıp Derneği bin 500 kişi üzerinde yaptığı bir anket çalışmasında, vajinismusu olan kadınların yüzde 50'sinin cinsel konularda bilgi düzeylerinin düşük olduğunu, yüzde 80'inin ilk geceden çok korktuklarını, yüzde 45'inin görücü usulüyle evlendikleri, yüzde 40'ının kendi bedenlerini beğenmedikleri ve yüzde 40'nın da eşinin kendisini terk edeceğinden korktukları belirledi. Vajinismus hastalarının yüzde 40'ında cinsel isteksizlik, yüzde 20'inde orgazm olamama, yüzde 20'inde cinsel tiksinti bozukluğu, yüzde 20'inde sosyal fobi, yüzde 15'inde panik atak, yüzde 30'unda anksiyete, yüzde 20'inde depresyon ve yüzde 15'inde yükseklik korkusu olduğu kaydedildi. Ankete katılanların yüzde 45'i 1-2 yıldır, yüzde 25'i ise 3-4 yıldır bu hastalığı yaşadıklarını ifade etti.

(Kaynak:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5376306)


Vajinismus yaşayan kadınların ortak özellikleri:


Cinsel Tıp Derneği’nin yaptıkları anket çalışmalarına göre vajinismuslu kadınların bazı ortak özellikleri olduğu saptanmıştır. Bu çalışmalara göre vajinismuslu kadınların her şeyin en kötüsünü düşünen, ailelerine bağımlı, duygusal ve ruhsal gelişimlerinin sağlıksız, çocuksu bir kişilikleri bulunan, cinsel ilişkiye veya penisin vajinaya girmesine karşı fobik bir korku reaksiyonları ve kontrolsüz davranışları olan kadınlar olduğu,ayrıca bedenlerinden hoşnut olmadığını, çocukluk çağından kalma korkuları yaşadığını, kaygılı ve tedirgin ruh halleri olduğunu, okşanmaktan hoşlandıklarını hatta klitoris uyarılması ile orgazm olabildikleri tespit edilmiştir.


Vajinismus sorununu yaşayan bayanlar, yaşadığı problemden kaynaklı kendini yetersiz hissetme, suçluluk, hayal kırıklığı, utanç, kendine ve eşe karşı bilinçdışı öfke duyguları yaşar ayrıca bunlara eşlik eden duygusal tatminsizlik, cinsel isteksizlik, sorunun çözümüne dair, karamsarlık , umutsuzluk , korku, kendinden nefret etme duyguları vardır.

(Kaynak:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5376306)


Vajinismus Eşleri


Vajinismus sadece kadını ilgilendiren bir problem değildir, evli çifte ait bir problemdir. O yüzden bu sorunu değerlendirirken tek taraflı yaklaşmak, çözüme tek taraflı ulaşmak doğru değildir.


Vajinismuslu kadınların yüzde 57'si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15'i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28'i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.

Vajinismus sadece psikolojik anlamda kadını etkileyen bir problem değildir. İlk gecenin başarısız geçmesi, daha sonraki denmelerde de başarısızlık, sonrasında eş tarafından devamlı reddedilme, kendini sorgulama, sorunu kendin de arama, bu konuda kendini yada eşini suçlama ona karşı bilinçdışı öfke, kızgınlık duygularına yol açabilir. Her denemede başarısızlık; sorunun çözümüne karşı karamsarlığa, ümitsizliğe yol açabilir, bununla birlikte bir savunma mekanizması olarak vurdumduymazlık görülebilir. Sorunu inkar edip kendini iş yada başka konularla avutmaya çalışabilir. Bunlarda erkek de bir bıkkınlık eşten uzaklaşma durumu yaratabilir.


Vajinismus eşlerinde zaman içinde bir takım psikolojik problemler ve bu problemlere bağlı olarak da seksüel disfonksiyonlar (fonksiyon bozuklukları) oluşabilir. Bunlar arasında en sık görülenleri erektil disfonksiyon (sertleşme problemi, iktidarsızlık) ve erken boşalma problemleridir.


Erkeklerdeki bu problemlerin tamamı eşin vajinismus problemini aşması ve cinsel hayatın başlaması ile kendiliğinden düzelecektir.


Bazen da tam tersi olarak erkekteki cinsel fonksiyon problemlerine bağlı olarak kadın eşte vajinismus veya cinsel birleşmenin olmaması problemi de ortaya çıkabilmektedir.

Öncelikle vajinismusun eşinizin hatası olmadığını kesinlikle anlamalısınız. Bu yalnızca onun değil bir çift olarak her ikinizin de problemi sayılır.


Vajina kaslarında hissetiği spazmlar penisin içeri girmesini imkansız kılmakta ve her türlü deneyim eşinizde acıya sebep olmaktadır. Bu spazmlar istem dışı olmakta ve bilinçli yönlendirme yoktur. Yani bunun oluşmasına eşiniz sebep olmamaktadır. Bu konuda onu anlayışla karşılamalısınız. Yüreklendirme, sevgi, sabır ve iletişim bu dönemde ilişkinizi güçlendirmekte çok faydalı olur.


Bu durumun üstesinden gelmede sizin sabrınızın, anlayışınızın ve işbirliğinizin önemi çok büyüktür. Artık profesyonel bir destek almak için harekete geçme zamanınız geldi.

Kadınla erkek arasındaki tek fark seksüel farklılıktır ve dolayısıyla beraberlikte veya evlilikte en önemli olaylardan bir tanesi sekstir, sağlıklı bir cinsel yaşantı kötü olaylara karşı toleransınızı arttıracak, birbirinizi daha çok sevmenize ve anlamanıza neden olacaktır.


VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE ÖNERİLMEYEN TEDAVİ METODLARI


KIZLIK ZARININ ALINMASI: Vanismus için cerrahi müdahele, problem yarattığı düşünülen kızlık zarının kesilerek açılması yöntemidir. Bu yöntem, tıbben kabul görmeyen bir düşüncedir. Bu operasyonda yapılan kızlık zarının yırtılarak kesilmesi işlemidir (hymenektomi).


Ancak vajinismus problemi yaşayan tüm kadınların bildiği gibi ilişkiye girme denemelerinde kızlık zarına kadar gelinememekte, hatta kadın bacaklarını dahi kontrol edememektedir. Böyle bir durumda kızlık zarının alınması sorunu çözümüne nasıl katkı sağlayabilir ki... Anatomik olarak kızlık zarının kalınlığı genel olarak birbirine çok yakındır. Dolayısı ile normal bir ilişkiyi engelleyecek yapısal bir anotomik bir bozukluk sonucu ile vajinismus gibi bir rahatsızlığa neden olması imkansızdır. Çoğu jinekoloji uzmanı hastaya psikolojik olarak destek olmayı amaçlayarak "zarınız kalın, bunu kesersek sorununuz ortadan kalkacaktır" gibi bir yaklaşımda bulunarak hastalarına yardımcı olmak isterler. Ancak bu grup hastalarda sorun zarın yapısında değil hastanın bilinç seviyesindedir. Bu nedenle hastaya yardımcı olmak isterken yapılan işlem sonucun başarısız olması nedeniyle istemeyerek hastaların sorunları kronik hale gelerek çözümsüzlük sürecinin başlamasına neden olabilmektedirler. Bu nedenlerden dolayı hiç bir zaman kızlık zarına müdahale edilerek vajinismus sorununun giderilmesini tavsiye etmiyoruz.


GENEL ANASTEZİ ALTINDA BİRLEŞME: Vajinal kaslar gevşediğinden cinsel birleşme gerçekleşse bile, sonraki cinsel birleşmelerde aynı sorun yaşanıyor.Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden gene korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu da korkuyu arttırır. Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir.


Ayrıca sevişmede karşılıklı haz esasken, çiftlerden birinin uyuşturulması, mantığa, tıp etiğine, hatta insanlığa aykırı. Çünkü tecavüzden farkı yok.


KADININ SARHOŞ EDİLMESİ, İLAÇLARLA UYUŞTURULMASI: Yararsız.


SAKİNLEŞTİRİCİ İLAÇLAR: Yararsız. Üstelik bazıları cinsel isteği azaltıyor. Böylece sorun çözülmediği gibi başka bir sorun olan cinsel isteksizlikte sıkıntıya eklenmiş olur.


Sıcak su banyosu, anestezik pomat, ağrı kesici, sıkıntı gidericilerin birlikte kullanımı: Vajinismusta yararsız. Sadece cinsel birleşme korkusu olan, vajinal kasılma yaşamayanlarda geçici çözüm olabilir.


VAJİNAYA BOTOKS UYGULAMASI: Botoks vajina kaslarını felç ediyor ve belki böyle cinsel birleşme sağlanabiliyor. Ama kadının korkusu, cinsel birleşmeye karşı direnci, travması olduğu gibi kalıyor. Botoksun etkisi geçtiğinde vajinismus tekrar ortaya çıkabiliyor.


MUAYENEDE HEKİM TELKİNİ ALTINDA İLİŞKİ: Tek seansta, kadına yatıştırıcı, ağrı giderici, kayganlaştırıcı maddeler verdikten sonra, hekimin telkinlerle çifti kendi muayenesinde, hatta gözlemi altında cinsel ilişkiye zorlaması.Aslında çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus bu tip yanlış bilgi ve denemelerle büyür,büyür.


Vajinismus tedavisinde çift detaylı incelendikten sonra sorun un kaynağı tespit edilerek en işlevsel tedavi metodu uygulanmalıdır. Vajinismus'ta uygulanan bazı tedavi teknikleri şunlardır:

1. Bedeni ve vajeni tanıma egzarsizleri
2. Nefes alma ve gevşetme egzersizleri
3. Aşamalı genişletme egzersizleri
4. Aşamalı koitus egzersizleri
5. Hayalleme yoluyla sistematik duyarsızlaştırma

Doğru yere gider ve doğru uzmandan yardım alırsanız bu sorununuzu en kısa zamanda aşabilirsiniz.Psikolog Eylem AYRANCI
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Eylem AYRANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Eylem AYRANCI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Eylem AYRANCI'nın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Vajinismus Hakkında Bilinmeyenler' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda İki Yaş Sendromu ÇOK OKUNUYOR Mart 2008
► Kardeş Kıskançlığı Şubat 2008
► Çocuklarda Yalan Ocak 2008
► Aldatmak ÇOK OKUNUYOR Aralık 2007
► Kadınlarda Orgazm Bozukluğu ÇOK OKUNUYOR Kasım 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:23
Top