2007'den Bugüne 83,108 Tavsiye, 26,204 Uzman ve 18,431 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Ey Mutluluk Neredesin?
YAZI #1380 © Yazan Psk.Dnş.Serkan YILDIRIM | Yayın Şubat 2012
‘’Eşim beni aldattı.’’ ‘’Umursanmak, önemli olmak, anımsanmak istiyorum.’’ ‘’Korkuyorum birileri bana zarar vermek istiyor, evden dışarı adım atamıyorum.’’ ‘’Ayrılık bana acı veriyor.’’ ‘’Kapalı mekanlarda daralıyorum sıkıntı basıyor, boğulacak gibi oluyorum. ‘’ ‘’Kayınvalidem evliliğimizi bozmak için elinden geleni yapıyor.’’ ‘’Hiç yaşamadığım çocukluğumu istiyorum.’’ ‘’Sağlıklı olmak, yeniden genç olmak istiyorum’’ ‘’Hiçbir şey yapmak istemiyorum, dersleri asıyorum, tüm gün yataktayım, gece de baykuş gibi oturuyorum, ne olacak benim halim.’’ ‘’Hayat çok anlamsız geliyor, yönümü çizmekte zorlanıyorum.’’ ‘’Öyle mutsuzum ki. ‘’Kimse beni anlamıyor.’’ ‘’Öfkelendiğim zaman gözüm kararıyor, ben ‘ben’ olmaktan çıkıyorum.’’ ‘’Köpeklerden çok korkuyorum.’’ ‘’İnsanlara güvenim yok bu yüzden çantamda biber gazı taşıyorum.’’ ‘’Öyle yalnızım ki.’’ ‘’İnsanlarla sürekli çatışıyorum, insanlar mı beni anlamıyor yoksa ben mi insanları anlamıyorum.’’ ‘’İnsanlar çok bencil… Kadın, erkek, yaşlı, çocuk yani insan daha bir sürü hayat ve yığınla problem, her şey niye bu kadar zor, mutluluğu bulmak onda kalmak neden bu kadar zor, nerede yanlış yapıyoruz, çözümü nerede arıyoruz , acaba yanlış yerlerde yanlış adresler mi soruyoruz diye sormadan edemiyorum kendi kendime bu konuya cevap olarak verildiğini düşündüğüm birkaç söz paylaşmak istiyorum sizlerle, ilki Chamfort’tan:
Mutluluk kolay iş değildir;
Onu içimizde bulmak zor,
Başka yerde bulmaksa imkansızdır.
Bir diğer cevap ise Hz. Ali’den. Bakın Hz. Ali ne diyor?
İlacın sen de ama bilmiyorsun sen
Derdin kendinden ama görmüyorsun sen
Harfleriyle gizlinin apaçık olduğu
Kitabı mübinsin sen
Küçük bir cisim sanıyorsun kendini
Oysa sen de dürülü en büyük alem
Kendinden başkasına ihtiyacın yok senin
Bir düşünsen nefs üstünde ama düşünmezsin sen
Gerçekten Öyle mi?
Cevap hep ve daima içeride
Eski yunan mitolojisinde bahsi geçer.
Tanrılar mutluluğu saklamak istemiş, Tanrılardan biri demiş ki yıldızlara saklayalım, ormanın içine demiş birisi, denizlerin dibine demiş ötekisi, bir bir sıralamışlar önerilerini, sonunda şöyle demiş içlerinden biri. Hiç biri olmaz insanoğlu arar bulur, en iyisi mutluluğu onun içine saklayalım her yere bakar da kendi içine bakmak aklına gelmez.
Anlaşılıyor ki mutluluk istiyorsak çözüm istiyorsak bunu kendi içimizde aramalıyız. Yolculuğa kendi içimizden başlamalıyız. İyi de kötü de doğru da yanlış ta, huzur da huzursuzluk ta hepsi içimizde bir yerlerde.
Yazıma Mevlana’nın Mesnevisinden bir alıntıyla son vermek istiyorum.
‘’İnsan zihni sazlık gibidir, orman gibidir, orda aslan da var, yaban eşeği de sen yaban eşeğinin peşine takılma’’
Her ikisi de içimizde bir yerde, hangisinin peşine düşeceğimiz ise bize bağlı..
Tercih Sizin!
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Serkan YILDIRIM Fotoğraf
Psk.Dnş.Serkan YILDIRIM
Eskişehir
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Serkan YILDIRIM'ın Makaleleri
► Mutluluk Uzm.Psk.İ.Nil BİREYŞOĞLU ÖZEN
► Mutluluk Uzm.Psk.Özlem SANAN ŞENBAY
► Mutluluk Kuramları Uzm.Psk.İ.Nil BİREYŞOĞLU ÖZEN
► Evlilikte Mutluluk Psk.Dnş.Kıvanç TIĞLI
► Mutluluk Nerededir? Psk.Serap DUYGULU
► Mutluluk Nerededir? Psk.Serap DUYGULU
► Timus Bezi ve Mutluluk Psk.Yasemin MERİÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,431 uzman makalesi arasında 'Ey Mutluluk Neredesin?' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çift (Evlilik) Terapisi Kasım 2015
► Anksiyete Bozuklukları Şubat 2014
► Ailenin İşlevleri Ekim 2012
► Anne Baba Olmak Ekim 2012
► Aile Danışmanlığı Mayıs 2012
► Boşanma Psikolojisi Şubat 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:20
Top
TavsiyeEdiyorum.com sitede listelenen hiçbir uzmanla bağlantısı olmayan tarafsız ve objektif bir portaldır. Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içindeki hiçbir öğe (tavsiye yazıları dahil) izinsiz başka bir ortamda yayınlanamaz.