2007'den Bugüne 79,684 Tavsiye, 25,520 Uzman ve 17,811 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Tavşan İshallerinin Nedenleri Tedavisi İlaçlar?İzmir Pet Kuş Hastanesi ve Eğzotik Tavşan Cerrahi Merkezi Olarak Hizmetinizdeyiz
YAZI #5162 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Kasım 2018
TAVŞAN İSHALLERİNİN NEDENLERİ TEDAVİSİ İLAÇLAR?İZMİR PET KUŞ HASTANESİ VE EĞZOTİK TAVŞAN CERRAHİ MERKEZİ OLARAK
HİZMETİNİZDEYİZ İZMİR 02323881770
Tavşanların günlük diyetlerinin %3 oranında selüloz içermesi durumunda ishal gözlenirken,selüloz oranı %6 olduğu durumlarda selüloz eksikliğine bağlı ishaller gözlenmez.İshal riskini azaltmak için tavşanınızın besinleri içerisindeki selüloz içeren lifli gıdaların çok ince kıyılmış olmaması ve günlük diyetinin %6-10 u oranında selüloz içermesi gerekmektedir.Tavşanınız için selüloz takviyesi olarak kullanabileceğiniz en uygun yemler kuru yonca ve samandır. İşlenmemiş lifli gıdaların büyük kısmı sindirilmemiş olarak kalır ve bağırsakların sağlıklı çalışması için önemlidir.

* * * Tavşanınızın diyetindeki selüloz içeren lifli gıdaların az,sindirilebilir karbonhidrat ve protein miktarının fazla bulunması sindirim sisteminin haraketliliğinin azalmasına,kör bağırsaktaki amonyak seviyesinin artmasına ve pH'ının değişmesine sebep olarak bağırsak iltihabının oluşmasına ortam hazırlar ve sonuçta tavşanlarda ishal gözlenir.

Tavşanınızın beslenme tarzındaki ani değişikliklerde ishale sebep olabilir.Özellikle hiç alışkın olmadığı besinleri bir anda fazla miktarda tüketmesi tavşanınızı risk altına sokar.Alışkın olmadığı farklı gıdaları tavşanınızına verirken mümkün olduğunca ani değişikliklerden kaçınmalısınız.Bu tür gıdaları başlangıçta çok az miktarda verip,zamanla yavaş yavaş miktarını arttırarak tavşanınızı alıştırmanız gerekir.
*******
* * * Sütten kesilen tavşan yavrularına verilecek gıdaların nem oranı çok düşük olmalıdır.Bunun nedeni yine körbağırsaklarında bulunan mikroorganizma topluluğu ile ilişkilidir.Yüksek nem içeren gıdalar tavşanların sekumlarında daha farklı mikroorganizmaların gelişmesine sebep olmakta ve istenilen mikro flora düzeyi gelişememektedir.Bunun sonucunda tavşanlarda ishal gelişmektedir.Özellikle genç yaşlarda beslenme bozukluğuna bağlı gelişen ishal olgularında,yavruların kurtulma şansı çok düşüktür.Bu sebeple sütten kesimden sonra nem oranı çok düşük kuru ot (kuru yonca-kuru saman-kuru çayırotu) ve pelet yem verilmesi gerekmektedir.

* * * *Tavşanların beslenmesinde diğer bir noktada onlara sebze ve meyve vermenin zamanıdır.Bu besinler sulu gıda olduklarından sebzelerin 3 aylık meyvelerin ise 6-7 aylık ve yaştan önce verilmeleri uygun olmaz.Çünkü sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir.*

* * * Tavşanınız çok küçükse ve yeterince anne sütü ememediyse,yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir çünkü inek sütü ile tavşan sütü içerik açısından büyük farklılıklar içerir ve bu farklılıklar yavru tavşanlarda ishale sebep olur tavşan sütüne en yakın besin keçi sütüdür bunları dikkate almanız gerekir.

Bu tür ishaller bakteriler,virusler,parazitler veya protozoonlar gibi hastalık etkenleri tarafından oluşturulurlar.Bu tür hastalıkları engellemenin ilk yolu yukarıdaki beslenme hatalarını yapmamaktır çünkü tavşanınızın bağırsaklarında hastalık oluşturabilecek bakteriler bulunsa bile çoğalmaları için uygun ortam oluşmadığı sürece hastalığa sebep olamazlar.Beslenme hataları tavşanınızın bağırsaklarındaki yararlı mikroorganizmaların sayısının azalmasına ve zararlı mikroorganizmaların üremesi için gerekli olan ortamın hazırlanmasına sebep olurlar.Ayrıca tavşanınızı stresten uzak tutmak,hasta tavşanlarla bir araya getirmemek ve düzenli aralıklarla tavşanınızı veteriner hekiminize götürerek paraziter tedavilerini ve genel kontrollerini yaptırmak bu tür hastalıklardan büyük oranda tavşanınızı koruyacaktır.
Veteriner Hekim
Tolgay Aytar
İZMİR PET KUŞ HASTANESİ VE EĞZOTİK TAVŞAN CERRAHİ MERKEZİ OLARAK HİZMETİNİZDEYİZ İZMİR
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,811 uzman makalesi arasında 'Tavşan İshallerinin Nedenleri Tedavisi İlaçlar?İzmir Pet Kuş Hastanesi ve Eğzotik Tavşan Cerrahi Merkezi Olarak Hizmetinizdeyiz' başlığıyla benzeşen toplam 99 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:44
Top