2007'den Bugüne 90,982 Tavsiye, 27,967 Uzman ve 19,825 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Erkeklerde Penis Boyu Takıntısı
YAZI #5180 © Yazan Serkan ÖZCAN | Yayın Kasım 2018
Günümüzde birçok erkek “penis boyutum normal mi?” sorusuyla cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve bu sorunun ağırlığıyla birlikte yoğun bir kaygı duymaktadır. Hatta bazı anne babalar bile erkek çocukları için benzer kuşkuya sahip olabilmektedirler. Bu konu her erkek egemen toplumda olduğu gibi ülkemizde de aşılması güç bir tabu halini almıştır.
Penis boyu konusu günümüzde iyi eğitim almış kişiler arasında bile güç ve otoritenin göstergesi olarak kabul edilebilmektedir. Çünkü penis boyu erkeğin cinselliğiyle özdeşleşmiştir ve cinsel hazzın, doyumun garantisi olarak algılanmıştır. Hâlbuki bu konunun bir standardı yoktur. Penis boyu çeşitli ırklardan olan ve farklı iklimlerde yaşayan insanlara göre farklılık gösterebilir. Doğumda ortalama 2,5 santimetre kadar olan gerilmiş penis boyu, ergenlik öncesi 5-6 santimetreye kadar ulaşır. Ergenlikte birçok erkek organının boyutu ile ilgili çeşitli kuşkular ve bunalımlar yaşayabilir. Ergenlikte penis boyu yaklaşık iki kat artar ve 8-10 santimetreye ulaşır. Ereksiyon halinde bu değer yaklaşık iki katına ulaşır ve 14-16 santimetre boyunda olur. Sonuç olarak yetişkin bir erkekte penis boyu ortalama 14 santimetre olmakla birlikte, 8-18 santimetre arası olan penisler normal boyutlarda kabul edilmektedir.
Sanıldığının aksine penis boyu ile cinsel performans arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Sertleşmiş penisin büyüklüğü ile erkeğin bir kadını cinsel yönden doyuma ulaştırabilme yeteneği arasında pek az ilişki vardır. Kadın psikolojik olarak ters yönde bir inanca koşullanmadıysa, tek başına penis büyüklüğü kadının cinsel tepkisini ya da birleşmeden doyum sağlamasını etkilemez. Çünkü vajinal uyarı vajinanın ⅓’lük giriş kısmında yoğunlaşır. Yani cinsel birleşme sırasında vajinanın en duyarlı bölümü, girişe en yakın alt kısmıdır. Penis, büyüklüğü ne olursa olsun, vajinanın bu kısmına değecek bir uyarıcı görevi yapacaktır. Ayrıca kadının asıl cinsel duyarlılık merkezi vajina değil klitoristir. Cinsel birleşme sırasında klitoris erkeğin penisine değil, penisin üstünde yer alan pubis bölgesine değer ve bu bölgenin basıncıyla uyarılır. Buradan yola çıkarak söylenebilir ki, mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam için penis boyu tek kıstas olamaz. Çiftin birbiri ile açık ve samimi bir iletişim kurması, birbirlerinin arzu, istek ve beklentilerine değer vermeleri doyurucu ve sağlıklı cinsel yaşam için penis boyundan daha önemlidir. Ancak vajina normal büyüklükte, klitoris sertleşmiş ve vajina yeterince ıslak olduğu halde, penisin fiziksel rahatsızlık doğuracak kadar büyük olması veya cinsel birliktelik sırasında vajinaya yeterince temas edemeyecek ölçüde küçük olması seks için sorun yaratabilir ancak bir şekilde yeni sevişme tekniklerinin öğrenilmesiyle bu sıkıntı da çözümlenebilir. Ayrıca sorun yaratan durumlar için penis boyu cerrahi yöntemlerle en fazla 3-5 santimetre büyütülebilir.

Kaynaklar:
•CİSED Cinsel Terapi Eğitimi Ders Notları/Dr.Cem Keçe
•Cinsel Terapi Sistemik Seks Terapisi/Gerald R. Weeks, Katherine M. Hertlein , Nancy Gambescia
•Cinsel Terapi/Helen Singer Kaplan
•Cinsel Terapi/ Irvin D. Yalom, Randolph S. Charlton
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Serkan ÖZCAN Fotoğraf
Serkan ÖZCAN
Aydın (Online hizmet de veriyor)
Sosyal Hizmet Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Serkan ÖZCAN'ın Makaleleri
► Penis Boyu Tabusu Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Penis Kırılması Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Mutlu Olma Takıntısı Psk.Dnş.Mehmet SUNAOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,825 uzman makalesi arasında 'Erkeklerde Penis Boyu Takıntısı' başlığıyla benzeşen toplam 48 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:02
Top