2007'den Bugüne 92,487 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Şekerin Fazlası Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Bozuyor!
YAZI #5721 © Yazan Dyt.Meltem YAMAN | Yayın Mayıs 2019
Bebeklik ve çocukluk dönemindeki beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının temeli olup, pek çok hastalığında önlenmesini sağlar. Bu nedenle bu dönemde çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı kazandırmanız ve özellikle de şeker tüketimiyle ilgili bir bilinç oluşturmanız oldukça önemlidir.

Obezite son yıllarda çığ gibi giderek büyüyor…
Ülkemizde ve tüm dünyada son 10 yılda obezite, diyabet gibi beslenme ile ilgili hastalıkların görülme sıklıklarında beklenenin çok üzerinde artışlar olmuştur. Çocukluk döneminden başlayan obezite, maalesef ki yetişkinlikte pek çok kronik hastalığın oluşmasına zemin hazırlıyor. Tabi ki bundaki en önemli etken fazla şeker ve yağlı, az posalı, yüksek enerjili bir beslenme şekli gibi sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitenin azlığı.

Şeker veya şekerli besinleri fazla tüketmek bağışıklık sistemini de bozuyor.
Şekerli besinler bağırsaklardaki yararlı bakteri çeşit ve miktarını azaltarak, vücut direncini azalttığından çocuğunuzun sık sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanmasına neden olur. Araştırmalar, fazla kilolu ve obez çocukların daha fazla enfeksiyon hastalıklarına yakalandığını da göstermektedir.

Bebeğinizi şekerli besinlerle geç tanıştırın.
Şeker pek çok işlenmiş besinde bulunmaktadır. Bisküvi, kraker, çikolata, asitli içecekler, hazır meyve suları, aromalı sütler de yüksek oranda früktoz ve rafine şeker vardır. Şekerin olası zararlarından bebeğinizi korumak için olabildiğince bebeğinizi şekerli besinlerle geç tanıştırmaya çalışın. Çocukluk döneminde ise sağlıksız beslenme alışkanlıkları yerine sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırın. Yüksek şekerli besinler yerine su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, şekersiz kompostolar, kuru meyve, badem, ceviz, fındık gibi besinler tüketilebilir.

Şeker veya şekerli besinleri çocuğunuza ödül olarak sunmayın.
Çocuklara ödül olarak verilen şeker veya şekerli besinler zamanla çocuğun beyninde yararlı besin algısına dönüşebilmektedir. Bu durum ise çocukların sağlıksız beslenme alışkanlığı kazanmalarına neden olmaktadır.

Ebeveyn olarak çocuğunuza rol model olun.
Çocuklar anne ve babalarını rol model aldıklarından dolayı ebeveynlerin de sağlıklı beslenme şeklini yaşam tarzı haline getirmeleri oldukça önemlidir.

Unutmayın ‘Güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı yaşamın temelleri için önemli’
Bağışıklık sisteminin bozulmasında pek çok etken vardır. Şeker ve şekerli besinlerde bunlardan biridir. Bu nedenle, güçlü bir bağışıklık sistemi için çocuğunuza şeker ve şekerli besin vermeden bir kez daha düşünün.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Meltem YAMAN Fotoğraf
Dyt.Meltem YAMAN
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Meltem YAMAN'ın Makaleleri
► Bağışıklık Sistemi ve Beslenme Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
► Sağlıklı Bağışıklık Sistemi Dyt.Esra Rahşan ÇALIŞKAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Şekerin Fazlası Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Bozuyor!' başlığıyla benzeşen toplam 84 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Şişmanlıyoruz? Ağustos 2022
► Düşük İyotlu Diyet Ocak 2022
► Flexitarian Diyeti Temmuz 2020
► Duygusal Açlık Temmuz 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:42
Top