2007'den Bugüne 92,156 Tavsiye, 28,190 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Benliğin Farklılaşması ve Yüklenilmiş Öteki
YAZI #6682 © Yazan Psk.Emre ŞENGÜR | Yayın Eylül 2020
Benliğin Farklılaşması(Ayrışma), Murray Bowen'ın aile danışmanlığı kuramının temel kavramlarından biridir. Benliğin farklılaşması, duygu-düşünce ve davranış süreçlerinde özerk olabilmek olarak tanımlanabilir. Diğer bir nokta ise benliğin, ötekinden ayrışabilmesini ifade eder. Benlik farklılaşması yüksek kişiler, iç ve dış stres faktörlerine otomatik tepki vermezler. Kaygılı anlarında mantıklı ve çözüm temelli yaklaşabilirler. Kendilik duyguları gelişmiştir, duygusal doyum sağlayıcı bağlantılar kurabilirler, ihtiyaçlarının ve potansiyellerinin farkındadırlar. Farklılaşma düzeyi düşük kişiler ise gerçekle, düşünce ayrımında zorlanırlar. Daha çok duygu temelli karar verme görülür. Onay ihtiyacı içerisindedirler. Anksiyete anlarında semptom geliştirme ihtimalleri yüksektir.
Bowen, aile ve bireyi farklılaşma açısından bir skala üzerinden değerlendirir. Skalanın bir ucu üyelerin iç içe geçtiği, farklılaşmanın en aza indiği “Füzyon” halidir. Skalanın diğer ucu ise üyelerin, ihtiyaç karşılayamadığı-işlevsiz “Duygusal Kopma” halidir. Duygusal kopma; aile üyelerinin, psikolojik ve fiziksel olarak birbirlerinden uzak kalma halidir. Bowen, ebeveynlerin kendi ayrışma durumlarını çocuklarına yansıttıklarını düşünmüştür.Çocukların ise sonrasında kendi ayrışma düzeyine benzer eşler seçtiklerini söylemiştir.
Bowen, ayrışma düzeyi ile anksiyete ve semptom kavramlarını birlikte kullanmıştır. Bowen'a göre ayrışma becerisi, anksiyete ile baş etmede anahtar rol oynamaktadır. Ayrışma becerisi düşük kişiler, anksiyete durumlarında füzyon halini arttıracak ve semptom üreteceklerdir. Bowen, birey ve ilişkilere dair iki temel ihtiyaçtan bahseder: Birliktelik ve bireysellik. İlişkilerin, birey için birliktelik ve bireysellik ihtiyacını sağlaması önemlidir. Birliktelik, duygusal doyum sağlayacaktır. Aşırı ucu ise, füzyon halidir. Bireysellik, benliğin farklılaşmasıdır. Kişinin; düşünce, duygu ve davranışlarını özerkleştirmesi ve sorumluluğunu alması halidir. Aşırı ucu ise duygusal kopmadır. İnsan, ebeveynlerle yani ilk ilişkisinden itibaren temel iki ihtiyacı karşılamaya çalışır. İlk ilişkide ihtiyacın karşılanma durumu, gelecek ilişkileri etkiler. Ama bireyin, ihtiyaçlarının farkında olması ve füzyon ile duygusal kopma arasında bir konumda kendini şekillendirmeye çalışması ilk ilişki etkisini en aza indirgeyecek ve benliğin farklılaşması gerçekleşecektir.
Yüklenilmiş öteki, temel bakım verenlerle kurulan ilk ilişkiden başlamak üzere içinde bulunduğumuz yer ve zaman gibi birçok faktöre bağlı olarak bireyde şekillenmiş duygu, düşünce ve davranış bütünüdür. Benlik farklılaşması düşük bireyler, yüklenilmiş öteki düzeyi yüksek olan kimselerdir. Yüklenilmiş öteki ile kişiler, birliktelik ve onay ihtiyacını karşılarken bireysellik ihtiyacını göz ardı ederler. Yüklenilmiş öteki, kendilik yolunda atılamayan adımları ifade eder. Duygu-düşünce ayrımı ve ötekiden gerçekleşmeyen özerkleşme semptom üretir. Semptomlar ise Yüklenilmek İstenen Öteki ya da Kendiliğe giden süreci açacaktır. Eğer kişi, anksiyete hallerinde oluşan semptomları, ötekinin onayı temelli kendilik tasarımı ile çözmeye çalışırsa ya da öteki ile kendilik temelli sağlayamadığı bağı duygusal kopma ile telafi etmeye çalışırsa Yüklenilmek İstenen Ötekide yol alıyor demektir. Oysa Benliğin Farklılaşması olarak Bowen tarafından kavramsallaştırılan kendilik süreci, çözüm için atılması gereken adımların bütünüdür.
     41 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Emre ŞENGÜR'ün Makaleleri
► Benliğin Ayrımlaşması Psk.Dnş.Esra DEĞİRMENCİ
► Benliğin Yapısal Modeli Psk.Enes KUŞ
► Ben ve Öteki Psk.Tuğba DEMİRÖZ
► Öteki Psk.İlknur PEDER
► Bilinçdışı ve Bir "Öteki" Olarak Coronavirüs Psk.Dnş.Mustafa Burak ARABACI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Benliğin Farklılaşması ve Yüklenilmiş Öteki' başlığıyla benzeşen toplam 8 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanserin 5 Aşaması Haziran 2022
► Kanser ve Psikoloji ÇOK OKUNUYOR Haziran 2022
► Dijitalleşen Yas Eylül 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:33
Top