2007'den Bugüne 92,297 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yalnızlık
YAZI #7763 © Yazan Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK | Yayın Kasım 2023
YALNIZLIĞIN ASALETİ ?..

Bir bebek kendi varlığını annesinin ona bakışından, davranışından kendi varlığını ve benliğini algılar. Bir nevi aynadır anne ya da bakıcı, anne ona bakarken mutlu ise bebekte kendini iyi algılar, anne kızgınsa bebek kendini kötü algılar. İnsanın diğer canlılara göre bakıma daha çok ihtiyacının olmasının nedeni olan sosyal varlık olması ilerleyen yaşlarda da yalnızlığa karşı olumsuz etki yaratmasına neden olmaktadır. Başkalarından geri bildirim almadan yaşayan kişi zamanla kendi benlik algısını yitirmeye başlar.
Ünlü düşünür Nietzsche "Dünyanın en eski asaletidir yalnızlık" demiştir. Peki nedir yalnızlık? Yalnızlık tek başına olmak değildir. Yalnızlık bir süreçtir, sosyal ilişkilerden mahrumiyet içerir. Beraberinde kaygı öfke ve kendini diğer insanlardan farklı hissetme ve bu nedenle anlaşılmayacağını düşünmeyi kapsar. Bireyin sahip olduğu ilişkiler ile sahip olmak istediği ilişkiler arasında bir dengesizlik bir fark varsa kişi kendini yalnız hissedecektir. Carl Gustav Jung’a göre yalnızlık, çevrede insan olmaması değil, önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramaması ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğunda hissedilen duygudur der. Yalnızlığın, yalnızlık korkusunun altında yatan neden varoluşsal bakış açısına göre ölüm korkusudur. Varlığını hissetmek demek paylaşmak, aynada (başkalarının algısında) kendisini görmek, sosyalleşmektir…
Birçok organımızın çift yaratılmış olması, bir algıya sahip olmamız, iletişim için bir kulak ve dile sahip olmamızda bizim sosyal bir varlık olarak var olduğumuzun kanıtlarıdır aslında. Yalnızlık kişide bedensel ve ruhsal birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Öfke, stres, kaygı, depresyon, özgüven azlığı, kalp rahatsızlıkları, beyin fonksiyonlarında azalma vs. gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Araştırmalara göre yalnızlık kişiyi sigara ve obeziteden daha fazla etkilemektedir.
Yalnızlıkla baş etmek, bu ihtiyacını karşılamak için bireyler zararlı davranışlar içerisinde bulunabilmektedirler. Alkol bağımlılığının altında yatan neden bazen yalnızlıkla baş edebilmek için o ortamda olan bireylerle sosyalleşme çabasından kaynaklanabilmektedir. Televizyon, internet bağımlılığı da yine bu açıdan değerlendirilebilmektedir.
Varlığını hissetmek ya da yalnızlıktan kurtulmak sadece tek taraflı bir ihtiyaç değildir. Tüm insanların bir şekilde buna ihtiyacı vardır. Bu açıdan bakıldığında birinden yardım beklemek yerine bireyin kendisi bir yardımda bulunarak, ilk adımı atan taraf olarak hem kendi yalnızlığına hem de karşı tarafın yalnızlığına çözüm oluşturabilir.
Bazı bireyler varlığını bir kedi, bir çiçekle hissedebilirken bazı bireyler daha kalabalık, daha sosyal ortamlara ihtiyaç duyar, bazıları ise bir tek dostunun onu anlamasıyla yalnızlığına son verebilir. Bazen bir dokunuş, bazen bir ses, bazen bir nefes olabilmektedir yalnızlığın çözümü… kendinizi yalnız hissetmenin bir dönüm noktası olduğunu düşünün ve değişimden korkmayın. Kendinizi yalnızlıkta boğmak yerine yalnızda bir şeyler yapabilmenin yalnızlık olmadığını keşfedin. Keyif alabileceğiniz farklı ortamlar keşfederek yeniden sosyalleşmenin keyfine varın ve…
SEVGİYLE KALIN…
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Yasemin BAĞRIAÇIK Fotoğraf
Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK
Konya (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'ın Makale ve Yazıları
► Yalnızlık Psk.Dila HOTLAR
► Yalnızlık Dr.Psk.Tayfun DOĞAN
► Yalnızlık Hissi Psk.Dilara ZEYBEK
► Yalnızlık Sendromu Psk.Namık ACAR
► Mobing ve Yalnızlık Erhan SARICA
► Ergen ve Yalnızlık Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
► Yalnızlık Psikolojisi Psk.Dnş.Halil İbrahim ÇABUK
► Yaşam ve Yalnızlık Psk.Dnş.İsmail SÖNMEZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Yalnızlık' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bireysel Terapi Nedir ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Vajinusmus ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Depresyon ve Depresyonun Nedenleri ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Aldatma ve Nedenleri ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Acı Hatıra Travma Ocak 2017
► Psikoterapi Nedir? Ocak 2017
◊ Fly Yoga Nedir Kimler Yapabilir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Emdr Terapisi Kasım 2023
◊ Çift Terapisi ve Faydaları ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Cinsel Terapi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yüzyüze mi Online mı ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Kaliteli Uyu, Mutlu Yaşa Kasım 2023
◊ Terapi Nedir ve Nasıl İlerler ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:51
Top