2007'den Bugüne 91,839 Tavsiye, 28,136 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bireysel Terapi Nedir
MAKALE #23068 © Yazan Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK | Yayın YENİ Kasım 2023 | 125 Okuyucu
Bireysel terapi Nedir ?

Psikoterapi sürecini bilimsel ve sözlük anlamlarıyla açıklamadan önce bir öykü olarak bakarsak; hayat bir açık denize benzer gemi ise kişinin hayatıdır. Kişi hayat gemisini yürütmekle sorumlu kaptandır. Ne zaman ki fırtına koptu, yolu şaşırdı, girdaplar, başka gemiler çıktı işte o zaman minimum risklerle güvenli denizlere ulaşabilmek için kılavuz kaptan olarak psikoterapist devreye girer. İşte bu kılavuz kaptanla yapılan yolculuk psikoterapidir. Kişi daha sonra hayat denizinde aynı veya benzer sorunlarla karşılaştığında artık ne yapacağını gemisini nasıl kurtaracağını bilecektir.

Batı dillerindeki kelime anlamıyla psikoterapi İngilizcesi “psycho” olan, can ve ruh anlamına gelen ve bir hastalık ya da bozukluğun tedavisi anlamına gelen “threapy” kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu tanımlardan yola çıkarak sözlük anlamında psikoterapi ruhsal yolla tedavi etmek şeklinde tanımlanabilir. Bu tanım psikoterapiyi tam olarak açıklamaz. Kapsamı biraz daraltırsak psikoterapi danışanın medikal ve cerrahi yöntem kullanmadan değişik yöntemlerle kişinin kendini iyi hisssetme, moralizasyon ve topluma kazanma durumudur. Bu iyi hissetme, moralizasyon açısından bakıldığına her iyi hissetme örneğin ;öğretmenin öğrenciye, ebeveynin çocuğuna, din adamının cemaatine, şamanın halkına, doktorun hastasına yaptığı bilgilendirme, ikna gibi farklı uygulama ve yaklaşımlar psikoterapi kapsamına girer. Böylece bu tanımda psikoterapiyi açıklamakta yetersiz kalır. Psikoterapi bu geleneksel yöntemlerden daha farklı ve bilimseldir.

Psikoterapide ilk akla gelen psikiyatrik rahatsızlıklar ve ruhsal sıkıntılar olsa da, eş, arkadaş, ve insan ilişkileri gibi ilişki zorlukları; kimlik karmaşaları ve arayışları, ahlaki ikilemler, cinsel sorunlar gibi kişinin iç dünyasında olup biten zorluklar gibi pek çok problem psikoterapi ihtiyacı oluşturur. Özetleyecek olursak psikoterapi zihinsel, duygusal ve toplumsal sorunlarla bş etmekte yetersiz kalan kişi, çift ya da gruplara belli bir amaç ve plan dahilinde belli teknik ve yöntemlerin duygusal bağ kurularak uzman kişilerce uygulanan bir tedavi etme bilim ve sanatıdır. Bu yolculukta danışanın kendi yöntemiyle anlatıyı veya öyküyü kendi sosyal ve kültürel bağlamından soyutlayarak kişinin bu öyküde altta yatan patolojik yapılarını keşfetmesine yoğunlaşır. Bu keşifte kişi haberdar olmadığı birçok yönünü görecek ve kendisiyle yüzleşecektir.

Psikoterapi iki kişi arasında geçen sıradan bir sohbet olmadığına, insan gelişimini açıklayan felsefi ve bilimsel bir sistem olduğuna göre bu sistemin belirli yöntemleri, teknikleri ve çeşitleri vardır. Bugün dünyada birçoğu kullanılmayan sekiz yüzün üstünde psikoterapotik teknik olduğu iddia edilmektedir. Bu kadar çok teknik ve yaklaşımın olması belki de insanların bu kadar çok çeşitli olmasından kaynaklıdır. Bunların başlıcaları başlıklar halinde şunlardır:

• Psikianalitik yaklaşım
• Bilişsel davranışçı yaklaşım
• Dinamik yaklaşım
• Varoluşçu yaklaşım
• Hümanistik yaklaşım
• Sistemik yaklaşım vb.

Kullanılan bazı yöntemler ise; grup terapileri, EMDR, hipnoterapi, çizim teknikleri, oyun terapisi, sanat terapi vb.

Psikodinamik psikoterapilerde çocukluğa inmenin nedeni nedir?

Bu terapilerde çocukluğa inmenin sebebi çocukluğumuza üzülmek ya da anne babamızı çekiştirmek değil, çocukluk döneminizdeki ihtiyaçlarınız karşılanması ve günümüzde devam eden çocukluk dönemindeki ilk nesne ile oluşan kısır döngüyü kırmaktır.

Psikoloğunuz bu süreçte size sorular sorarak, anlattıklarınızı yorumlayarak yol gösterir.

Psikodinamik terapiler öncesinde bir ev ödevi veya hazırlık gerektirmez sadece terapi esnasındaki düşüncelere odaklanmak gerekir.

Siz de benzer durumlar için online yüz yüze danışma hizmeti alabilirsiniz.


Nasıl ki her insanın parmak izi farklıysa kişilik yapısı, gelişimi ve kültürü gibi bir çok özelliği de farklı olduğundan her teknik her insanda aynı etki ve sonucu yaratmaz. Orlinsky ve Howard (1986) 35 yıla yayılan bir araştırmanın sonuçlarını incelemişler ve terapinin ana unsurunun kullanılan kurama değil danışanla empatik ve önyargısız olarak kurulan bir bağ olduğuna işaret etmişlerdir. Psikoterapi sürecinde terapist ile danışan arasında bir güven ilişkisi kurulmalı, danışan anlaşılmalı, danışanın ne söylediği kadar nasıl söylediğine, neleri önemsediğiyle de ilgilenilmeli. Yani satır araları iyi okunmalıdır. Yardım amacıyla gelen danışanın yalnızca sorunlarıyla değil, çocukluğuyla, korkularıyla, endişeleriyle de ilgilenilmeli, odaya getirdiği kişiliği, kültürü ve yaşanmışlıklarıyla bir bütün olarak kabul edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da danışanını üzerinde güç arzusu doyurulacak bir nesne olarak görmemesidir. Danışanın terapiste güvenmesi, gerçekten işitildiğini, aynı duyguların paylaşıldığını, anlaşıldığını hissetmesi, terapistinin yardım etme becerisine, bilgisine ve hünerine sahip olduğuna, iyileşeceğine inanması başarılı bir terapi sürecinin anahtarlarıdır.
Terapiye neden gidilir çünkü bir kişinin yaşadığı zorluklar, stres, kaygı, depresyon, ilişki sorunları, özgüven eksikliği, bağımlılık, yas, travma, kayıp ve diğer psikolojik zorluklarla başa çıkmakta zorlandığında yardımcı olabilir.

Terapi, bireyin düşünce, duygu ve davranışlarını anlamasına yardımcı olmak için kullanılan bir dizi teknik ve yöntem içerir. Terapistler, danışanlarının önceliklerini, hedeflerini ve gereksinimlerini belirleyerek, kişinin kendisini daha iyi anlamasına, öz farkındalığını artırmasına, kendi potansiyelini keşfetmesine, ilişkilerini geliştirmesine ve daha iyi bir zihinsel sağlık durumuna ulaşmasına yardımcı olur. örneğin; Hayatın bazen zorlu ve zahmetli olabileceğini söyleyebilirim. Birçok insan hayatlarının bazı noktalarında depresyon veya diğer zihinsel sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Depresyon, genellikle belirli bir tetikleyici olmadan ortaya çıkan bir durum olabilir. Ancak, stresli veya travmatik yaşam olayları, genetik yatkınlık, kimyasal dengesizlikler ve diğer faktörler depresyonun ortaya çıkmasına neden olabilir. Her iki durumda da, yardım almak ve duygusal desteğe erişmek önemlidir. Depresyonla başa çıkmak için terapi ve diğer tedavi yöntemleri gibi farklı seçenekler vardır ve bunlar hayatınızı daha iyi hale getirebilir.

Sonuç olarak neden psikoterapi almalıyız ?

• Kendimize bakabilmeyi öğrenmek, kendi sistemimizden kaynaklarla yüzleşip bu durumu çözebilmek için.
• Her zaman içimizde daha uzak hedeflere gidebilme kabiliyeti olduğunu görmek için
• Hayatta ki en büyük kaybın ölüm değil, yaşarken içimizde ölen şeyler olduğunu öğrenmek ve onları yaşatmak için.
• Hayat oyununda yaşadıklarımızın ya kazanç ya da öğrenme olduğunu fark etmek için.
• Asıl gerçeklerin içimizde olduğunu, dışarının sadece bir rüya olduğunu fark ederek uyanmak için.
• Bir takvim yaşı olmasa “kaç yaşındasınız?” sorusunu yanıtlayabilmek için.
• Kendimizi kötü hissettiren şeylerin aslında bizim onlara yüklediğimiz anlamlar olduğunu öğrenmek için.
• İnsanın hayal edip, inandığı seyleri başarabileceğini, merdiveni tırmanmak için başka güce değil iç gücünüze ihtiyacınız olduğunu görmek için.
• Kötü olasılıkları hesaplarken güzellikleri kaçırmamak için.
• Birlikteliklerde önemli olanın aynı düşünmek değil, birlikte düşünebilmek olduğunu fark edebilmek için.
• Mutlu evliliğin doğru kişiyle olmakla değil, doğru kişi olmakla olacağını kavramak, değişime önce kendimizden başlamak için.
• Tatlı dilin yılanı deliğinden çıkaracağını, keskin sirkenin küpüne zarar vereceğini tam manasıyla kavramak için.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bireysel Terapi Nedir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Yasemin BAĞRIAÇIK Fotoğraf
Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK
Konya (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
KLINIK PSIKOLOG/AİLE DANİSMANİ/ CİNSEL TERAPİST/ OYUN TERAPISI
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'ın Yazıları
► Bireysel Terapi Psk.Çiğdem KINIK
► Yeme Bozuklukları ve Bireysel Terapi Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
► Neden Aile Terapisi? Bireysel Terapi Değil? Psk.Dnş.E.Aygül ÇELİK İNCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'Bireysel Terapi Nedir' başlığıyla benzeşen toplam 34 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİVajinusmus Kasım 2023
► Aldatma ve Nedenleri Kasım 2023
► Acı Hatıra Travma Ocak 2017
► Psikoterapi Nedir? Ocak 2017
◊ YENİFly Yoga Nedir Kimler Yapabilir ? Kasım 2023
◊ YENİEmdr Terapisi Kasım 2023
◊ YENİÇift Terapisi ve Faydaları Kasım 2023
◊ YENİCinsel Terapi Kasım 2023
◊ YENİBoşanma Danışmanlığı Kasım 2023
◊ YENİYüzyüze mi Online mı ? Kasım 2023
◊ YENİYalnızlık Kasım 2023
◊ YENİKaliteli Uyu, Mutlu Yaşa Kasım 2023
◊ YENİTerapi Nedir ve Nasıl İlerler Kasım 2023
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:52
Top