2007'den Bugüne 92,297 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Boşanma Danışmanlığı
YAZI #7769 © Yazan Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK | Yayın Kasım 2023
Boşanma terapisi: nedir ve faydaları nelerdir?
Boşanma bir çeşit yas durumu gibi üstesinden gelmesi zor ve karmaşık bir durumdur. Bu nedenle terapi desteği faydalı olabilir.
Hayatımızın geri kalanını birlikte yaşayacağımız kişiyi bulmak inanılmazdır ve evlilik yoluyla hayatımızı o kişiyle birleştirmek birçok insanın hayallerinden biridir.
Ancak evlilik ilişkileri her zaman iyi sonuçlanmaz ve beraberinde getirdiği her şeyle birlikte ayrılmak gerekir. Boşanma, iyi yönetilmezse, özellikle maddi mallar söz konusu olduğunda veya çocuk velayeti savaşı başladığında çok fazla acıya ve psikolojik problemlere neden olabilecek bir deneyimdir. Bu nedenle birçok durumda boşanma terapisine gitme kararı vermek çok faydalıdır .
Boşanma terapisi için bir psikolog desteği alabilirsiniz.
İki insan evlendiğinde, teoride ömür boyu sürmesi gereken ortak bir projeye başlarlar. Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre 2016 yılında 96.824 boşanma yaşanmıştır, günümüzde boşanmalar geçmişe göre daha sık olmasına rağmen, ayrılık aşılması çok zor bir aşamadır. Bunca anı paylaştığı insandan ayrı yeni bir hayat yaşamaya alışmak tam bir yas sürecidir.
Bu aşamanın beraberinde getirdiği acılar bazen tek başına üstesinden gelinemez ve bu nedenle ayrılan pek çok kişi profesyonel yardım almak için psikoloğa gider. Boşanma terapisinde uzman olan psikolog, boşanmışlara hayatlarının bu yeni aşamasına başarılı bir şekilde uyum sağlamaları için gerekli araçları sağlayabilecek bir profesyoneldir.
Boşanmanın üstesinden gelmek kolay bir iş değildir çünkü etkilenen kişi, sevdiği kişiyle ilgili gelecek beklentilerinin hüsrana uğradığını görür . Özellikle çelişkili durumların (bir çocuğun velayeti için verilen mücadele) olduğu durumlarda, boşanma terapisi bu geçişin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur ve etkilenenlerin ayrılıktan sonra sağlık ve mutluluklarını yeniden kazanabilmeleri için anahtardır.
Boşanmış kişinin hissedebileceği duygular ve psikolojik olgular arasında aşağılanma, incinme, psikolojik taciz, ihanet duygusu, öfke halleri, depresyon , düşük benlik saygısı , kaygı ve diğer davranışsal sorunları ön plana çıkarabiliriz. Uyuşturucu veya diğer uyuşturucuların (örneğin alkol) tüketimi de boşanmalardan sonra sık karşılaşılan sağlıksız bir başetme yöntemi olarak kullanılmaktadır.
Buna ek olarak, kişinin hayattaki rollerinde büyük bir kayıp hissettiğini de eklemeliyiz , bu, bu yeni durumla yüzleşebilmek için kendini tanıma becerilerini ve sosyal ve ilişkisel becerileri öğrenmeyi gerektirebilir. Bu bağlamda, psikolojik yardım anahtar hale gelir. Ve hatta çocuklarla ilgili yasal anlaşmazlıklar söz konusu olduğunda. Duygusal dengeyi geri kazanmak mümkündür, ancak her zaman kolay değildir.
Boşanma terapisinin faydaları
Boşanma, yönetilmesi çok zor durumları da beraberinde getirebilir, çünkü bir kişi ayrılığın içine dalmış bir şekilde yaşadığında, benlik saygısı ve hayatın birçok yönünün sahip olduğu anlayış zedelenir. Yeni bir günlük hayata uyum sağlamak zorunda olmak kolay değildir. Bu nedenle, terapötik yardım , inkar veya öfkenin kendini gösterebileceği, ayrılığın ilk anlarının duygusal yaralarını iyileştirmek için çok yararlı olabilir. Bu değişim anını yönetebilmek ve üstesinden gelebilmek için boşanmanın aşamalarının farkında olmak gerekir.
Boşanma terapisi, gelecekte sağlıklı ilişkilere sahip olmak için gerekli olan duygusal dengeyi geri kazanabilmeleri için etkilenenlere psikolojik araçlar sağlar. İlişkinin boşanma ile sona ermediği (niteliği değişse de) ve her iki taraf da iletişimi tamamen kesse bile bu aşamanın yönetilme şeklinin her ikisini de etkileyeceği dikkate alınmalıdır. Bu zor zamanlarda ilerlemek kişisel sorumluluktur, ancak psikolog yardımı, bunu en uyumlu şekilde yapabilmek için bir rehber görevi görür. Boşanma sonucunda ortaya çıkan kederi kabullenmek iyileşmenin ilk adımıdır ve zaman ve doğru yardımla mutluluğu yeniden kazanmak mümkündür.
Uzman boşanma terapistleri nerede bulunur?
Çok az deneyim boşanma kadar streslidir, bu nedenle bazı uzmanlar bu acı çekme durumunu , etkilenen kişinin yaşadığı duygu yoğunluğuna ve duygusal tepkilere atıfta bulunarak ayrılık sonrası aşama olan "boşanma sonrası travma" olarak sınıflandırır .
Bu tür sorunlar karşısında çift terapisi eğitimi ve deneyimi olan psikologlara gitmek en doğrusudur. Konya Ney Psikoloji uzman ekibiyle boşama terapisi ile size yardımcı olacaktır. Bu profesyoneller, bir yandan çatışmaların ve gereksiz yüzleşmelerin ortaya çıkmasını önlemenin yanı sıra, böylesine hassas bir aşamada duyguları daha iyi yönetme yöntemlerine sahiptir. Tabii ki, alanında uzman psikologlar olmalıdır.
Ek olarak, çift terapisinde uzmanlaşmanın ötesinde, aynı zamanda arabuluculuk konusunda eğitim almış profesyoneller iseler, çok yönlülüklerinin daha fazla olması muhtemeldir ve etkili psikoterapötik danışmanlık ve destek yürütmeleri ve bağlılık yaratmaları onlar için kolay olacaktır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Yasemin BAĞRIAÇIK Fotoğraf
Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK
Konya (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'ın Makale ve Yazıları
► Boşanma ve Boşanma Kararı Psk.Gökül KARLUK ER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Boşanma Danışmanlığı' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bireysel Terapi Nedir ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Vajinusmus ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Depresyon ve Depresyonun Nedenleri ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Aldatma ve Nedenleri ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Acı Hatıra Travma Ocak 2017
► Psikoterapi Nedir? Ocak 2017
◊ Fly Yoga Nedir Kimler Yapabilir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Emdr Terapisi Kasım 2023
◊ Çift Terapisi ve Faydaları ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Cinsel Terapi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yüzyüze mi Online mı ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yalnızlık Kasım 2023
◊ Kaliteli Uyu, Mutlu Yaşa Kasım 2023
◊ Terapi Nedir ve Nasıl İlerler ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:24
Top