2007'den Bugüne 92,297 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Fly Yoga Nedir Kimler Yapabilir ?
YAZI #7774 © Yazan Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK | Yayın Kasım 2023 ÇOK OKUNUYOR
FLY YOGA NEDİR?

Önce hamak yogası nedir ya da diğer adı ile aerial yoga nedir bir bakalım. Tavandan sarkan ipek bir hamak ile yapılan bu aktivite; fitness, yoga, pilates, jimnastik, akrobasi gibi sportif aktivitelerin temelinde yer alan, son derece kapsayıcı bir tür. Dediğimiz gibi antigravity yoga ya da aerial yoga gibi çeşitli adlarla da anılıyor. Ana ekipmanı ise hamak ve ana çalışmaların tamamı bu hamak ile yapılıyor. Beden ve ruh sağlığı için birçok yarar sağladığı belirtilen hamak yogasının, bazı hareketleri gereği yer çekimine meydan okuduğunu da söylenir. Farklı seviyelerde dersleri verilen hamak yogası, bazen güçlenmek ve dayanıklılığı artırmak için uygulanıyorken kimi zaman esneklik, denge ve farkındalık gibi amaçlar doğrultusunda da yapılabiliyor. Ayrıca omurga sağlığı içinde kullanılmaktadır.
Daha çok "akrobasi kumaşı" denilen özel bir kumaştan tasarlanmış hamaklar ile yapılan bu yoga türü, demin de dediğimiz gibi yoga, pilates, akrobasi, dans gibi disiplinleri harmanladığı için de çok yönlü. Hoş bir bilgi olarak şunu da ekleyelim: Hamak yogası, Hollywood'un eski koreograflarından Christopher Harrison tarafından geliştirildi. Aslında pikniklerde, ormanlık alanlarda sıkça görebileceğimiz hamaklardan esinlenen bu yoga tipi, yine de aklımızdaki hamaklar ile birebir aynı değil. Bununla beraber havada asılı prensibi üzerine kurulu olduğu için buna “hava yogası” gibi isimler de veriliyor. Aslında sunduğu en büyük avantaj da bu: Havada asılı kalma, daha rahat esnemeye ve egzersiz yapmaya yardımcı oluyor. Yer yogasından farklı olarak çeşitli hareketler esnasında kendi kasların ve yer çekimi kuvvetinden yararlanabilirsin.

Hamak Yogasının Faydaları Neler?
Hamak yogası faydaları saymakla bitmeyen cinsten fakat özellikle zihinsel faydalar kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak bakıldığında ise hamak yogası faydalarında şunlar görülüyor: Her şeyden önce omurgadaki baskıyı azaltma konusunda hamak yogası çokça öne çıkıyor. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler, belli bir süre sonrasında omurgasında baskı hissedebiliyor. Bu nedenle hamak yogası masa başı çalışan kişiler için de ideal. Esnekliği artırması, hem de çok çabuk şekilde artırabilmesi de fevkalade. Kendi kaslarını kullanarak çalıştığın için de daha estetik bir vücuda sahip olman mümkün. Madde madde belirtmek gerekirse de hamak yogası faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

• Kas esnekliğini ve eklem hareketliliğini artırıyor
• Duruşu doğrultuyor
• Omurgayı hizalıyor ve esnekliğini arttırıyor.
• Bel ve boyun ağrılarını azaltıyor.
• Sindirim ve lenfatik sistemler ile kan dolaşımının gelişmesine yardımcı oluyor.
• Denge, odak, farkındalık gelişimine katkı sunuluyor.
• Yer çekimsizlik hali aynı zamanda yaşlanma karşıtı etki de gösterebiliyor.
• Dikkat ve konsantrasyonu arttırır
• Kaygıyı azaltıcı etkiye sahiptir.
KİMLER KATILABİLİR ?
Kimi hareketleri gereği hamak yogasına dair çekinceler de mevcut. Mesela yaş, kilo ya da deneyim kriteri var mı, zor bir aktivite mi, göründüğü kadar zor mu? Genellikle işin uzmanları hamak yogası yapabilmek için yaş, kilo ya da deneyimin zorunlu olmadığını söylüyor. Ney Piskoloji Merkezinde hamak yogasına başlayabilirsiniz. Yani hamak yogası yapabilmek için bu noktalarda bir şart koşulmuyor. Bu açıdan farklı pek çok yaş grubundan, kilodan, deneyim seviyesinden insan hamak yogası yapabiliyor. Ne var ki elbette dikkat edilmesi gereken hususlar var. Örneğin; hamilelik, göz tansiyonu, 3 - 6 içerisinde ameliyat geçirilip geçirilmediği, yüksek ya da düşük tansiyonlar, hamak yogasına engel değilse bile dikkat olunması gereken konular. Önce yetkin bir hekime, ardından ilgili eğitmenlere durumu bildirerek de ne yapılması gerektiğini uzman ellerce öğrenebilirsin.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Yasemin BAĞRIAÇIK Fotoğraf
Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK
Konya (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'ın Makale ve Yazıları
► Sınav Kaygısı Nedir? Aileler Neler Yapabilir? Psk.Aslıhan DEĞERLİ AYTOĞAN
► Romantik Yorgunluk Cinsel İsteksizlik Yapabilir! Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Fly Yoga Nedir Kimler Yapabilir ?' başlığıyla benzeşen toplam 36 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bireysel Terapi Nedir ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Vajinusmus ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Depresyon ve Depresyonun Nedenleri ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Aldatma ve Nedenleri ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Acı Hatıra Travma Ocak 2017
► Psikoterapi Nedir? Ocak 2017
◊ Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Emdr Terapisi Kasım 2023
◊ Çift Terapisi ve Faydaları ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Cinsel Terapi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yüzyüze mi Online mı ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yalnızlık Kasım 2023
◊ Kaliteli Uyu, Mutlu Yaşa Kasım 2023
◊ Terapi Nedir ve Nasıl İlerler ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:09
Top