2007'den Bugüne 92,297 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çift Terapisi ve Faydaları
YAZI #7771 © Yazan Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK | Yayın Kasım 2023 ÇOK OKUNUYOR
aaaÇift terapisi nedir?
Çift terapisi, bir çiftin normal işleyişlerine müdahale eden veya bozulan bir tür problemin varlığı karşısında, bir çiftin durumunu ve ilişkisini iyileştirmek için profesyonel düzeyde kullanılan terapi türüdür. Taraflardan biri veya her ikisi için bir acı verici bir durumdur.
Bu terapi türü, büyük sorunları ve çatışmaları olan veya ilişkiyi etkileyebilecek küçük sorunları çözmeye çalışan çiftler için çok yararlıdır.
En yaygın olan şey, farklı sorunların arkasında, ilişkinin bazı yönleriyle ilgili bir tür hayal kırıklığı veya memnuniyetsizliğin gizlenmesidir, genellikle iletişim eksikliğiyle bağlantılı veya iletişim eksikliğiyle daha da kötüleşir.
İlişkisel sorunların varlığının ötesinde net bir talep olmaması mümkündür, üzerinde çalışılacak temel hususlardan biri, memnuniyetsizliği azaltmanın yollarını bulmak amacıyla memnuniyetsizliğin nedenini aydınlatmak ve sorunun çözümüne olanak tanıyan değişiklikler getirmektir. Örenğin; sorunların net bir şekilde tanımlanması, çatışma nedenleri. Bununla birlikte, diğer durumlarda, çatışmanın nedeni daha çok belirli bir durum, durum veya tutarsızlıkla sınırlı olabilir.
Genellikle bir çifti terapiye gitmeye yönelten ana sebeplerden bazıları, sadakatsizliğin ortaya çıkması, problemler veya iletişim eksikliği, kötü birliktelik, kıskançlığın varlığı, duygusal bağımlılık, doğurganlık sorunları, cinsel işlev bozuklukları, ortak hedeflerin olmamasıdır. Taraflardan birinin müdahil olmaması, çocukların eğitimindeki tutarsızlıklar, hiyerarşi düzeyindeki yapısal farklılıklar, güçte eşitlik eksikliği veya bir çocuğun ölümü veya herhangi bir kronik veya kronik hastalığın teşhisi veya hastalığı gibi beklenmedik sorunlar, ölümcül tıbbi hastalık veya zihinsel bozukluklar neden olabilmektedir.
Çift terapisine gitmeye karar verme zamanı
İşte çift terapisine ne zaman gidileceğini bilmek için bazı göstergeler.
1. İlişki, iletişim başarısızlıklarıyla boğuştuğunda
Birçok çift sorunu, iletişim sorunları kadar basit ve aynı zamanda karmaşık bir şeye dayanır . Çift terapisi seanslarına katılmak, birbirimizin bakış açılarını doğrudan ve dürüst bir şekilde ifade etmenin saklı bir alana sahip olduğu hayatımıza yeni ilişki dinamiklerini sokmaya hizmet edebilir.
2. Belirli bir krizden geçerken
İlişkide yaşanan sorunların, işten kovulma veya sevilen birinin ölümü gibi belirli bir olayla ilgili az çok ciddi bir krizden kaynaklandığı çok açıksa , çift terapisi harika olabilir. Bu acı verici deneyimin ilişkinin özel alanına da yayılmamasını sağlamak için yardım alınması önemlidir.

3. Yakın ilişkilerde sorunlar olduğunda
Çift terapisine gitme zamanı, aynı zamanda yakın ilişkilerde ve duygulanım ifadesinde çok az uyumun olduğu zamandır . Bu, çok çeşitli durumları içerir ve cinsellik alanının ötesine geçer.
Okşama kadar basit şeyler, sessizce birbirinin gözlerine bakma anları veya sarılmalar bazı ilişkilerde ender görülen bir meta olabilir ve bu tür davranışları ilişkiye dahil etmeye başlamak için "buzları kırmak" zor olabilir. Cinsel ve duygusal olarak çiftlerin birbirinden uzaklaştığı zamanlarda çift terapisi almak önemlidr.
4. Gelecek planları hakkında kararsızlık olduğunda
İlişkiler, kısmen şimdinin yaşanma şekli, kısmen de geleceğin birlikte planlanma şeklidir.
Bu ikinci açıdan tutarsızlıklar ve çatışmalar algılanırsa , çift terapisi, ilişkideki her bir tarafın daha önce nasıl ifade edeceklerini bilmedikleri beklentilerini ifade etmek için yeni araçlar bulacakları bir alan sunabilir ve aynı zamanda uygun bağlama da sahip olacaklardır. ilişkide her birinin ne bulmak istediği hakkında dürüst bir konuşma yapın.
5. Çocukların evin huzurunu çok bozması
Oğulların ve kızların ortaya çıkması genellikle çok mutlu bir olaydır, ancak bazen bu , ilişkinin yakınlık anlarını yaşaması için gerekli alanın mevcut olmadığı anlamına da gelebilir . Çift terapisinde ilişkinin bu duruma uyum sağlaması için etkili stratejiler oluşturulabilir.
Çift terapisinin işe yaramadığı zamanlar
İlişkideki sorunların o kadar ciddi olduğu ve terapiye gitme olasılığının düşünülmemesi gereken bazı durumlar vardır ve en açık olanı, aile içi şiddet ve tehditlerin olduğu durumdur .
Bu gibi durumlarda, istismara uğrayan tarafın derhal ilişkiyi kesmesi ve güvende olması için gerekli tüm adımları atması çok önemlidir. Daha sonrasında bu durumlar baş edebilmek için bireysel terapi desteği önemlidir.
Çift terapsine ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız, Konya Meramda bulunan Ney Psikoloji merkezimizden yüzyüze ya da online şekilde uzman ekibimizden randevu alabilirsiniz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Yasemin BAĞRIAÇIK Fotoğraf
Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK
Konya (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Yasemin BAĞRIAÇIK'ın Makale ve Yazıları
► Çift Terapisi Psk.Başak DALDA KİLECİ
► Çift ve Evlilik Terapisi Psk.Şeyma KOÇAK
► Çift Terapisi Nedir? Abdullah ÖZER
► Çift ve Evlilik Terapisi Psk.Büşra SEZİKLİ
► Çift- İlişki Terapisi Psk.Görkem ALBAN
► Evlilik ve Çift Terapisi Psk.Deniz AKINCI
► Aile ve Çift Terapisi Psk.Dila HOTLAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Çift Terapisi ve Faydaları' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bireysel Terapi Nedir ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Vajinusmus ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Depresyon ve Depresyonun Nedenleri ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Aldatma ve Nedenleri ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
► Acı Hatıra Travma Ocak 2017
► Psikoterapi Nedir? Ocak 2017
◊ Fly Yoga Nedir Kimler Yapabilir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Emdr Terapisi Kasım 2023
◊ Cinsel Terapi ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yüzyüze mi Online mı ? ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
◊ Yalnızlık Kasım 2023
◊ Kaliteli Uyu, Mutlu Yaşa Kasım 2023
◊ Terapi Nedir ve Nasıl İlerler ÇOK OKUNUYOR Kasım 2023
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:29
Top