2007'den Bugüne 92,165 Tavsiye, 28,191 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Mutlu Aşk Var Mıdır ?
MAKALE #13316 © Yazan Psk.Nihan DİKME | Yayın Eylül 2014 | 4,123 Okuyucu
MUTLU AŞK VAR MIDIR ?

Bilelim ya da bilmeyelim hepimiz aşkın peşindeyiz. Aşk mutluluk getiriyorsa ruhsal sağlık göstergesidir. Mutluluk getirmiyorsa burada psikolojik bir problem vardır ve bu kişinin kendisinden kaynaklanıyordur.

Jacques Lacan “arzuladığım şey ötekinin arzusudur” sözü bir aşkın özeti olabilecek cümledir. Erkeğin esas arzusu, kadını arzulamak değil; kadının kendisini arzulamasını arzulamaktır.(kadın içinde tam tersi)

Bu yüzden aşık olduğumuz kişinin bizim ona karşı duyacağımız arzudaki rolü etken değil edilgendir. Yani aşık yaşadığımızda ya da aşkta sorun yaşadığımızda bunda karşımızdakinin rolü aslında çok azdır. Sevme ve sevilme isteğimiz hali hazırda var olmak, ortaya çıkmak isteyen arzularımızdır. Arzumuz bir başkasının arzusu olmak, bir başkasının arzusunu arzulamaktır. Arzumuz bizi arzulamasını istediğim kişinin bizi arzulamasıdır. Arzumuz sadece bizi arzulamasını istediğimiz kişinin kim olduğunu belirler. Sonrası da arzulanmak arzulama ile birleşerek iç tatmini, mutluluğu oluşturur.

Leyla dünyanın en güzel kadını değildir. Leyla’yı güzel yapan, Mecnun’un Leyla tarafından arzulanma arzusudur.

Aşkı yaşarken burada etken kişinin kendimiz olduğunu fark etmemizin sebebi, bizden çıkan ötekine giden ve ötekinden bize geri yansıyacak bir yüzey bulduğunda, geri yansıyan ve bize geri geldiğinde ayaklarımız yerden kesilmişcesine aşık olduğumuz şeyin bizden çıktığını unutmamızdır.

Bu döngüyü fark etmememiz hep aynı kadınların/adamların hep aynı adamları/kadınları bulmasının sebebidir.

Herkeste bu arzu çıktısı farklıdır ve aşkın farklı farklı tanımlarının yapılmasının sebebi herkesin kendi deneyimini anlatmasındandır. Yalnız hepimizin kendi deneyimi aşk demek değildir. Sağlıklı aşk, karşınızdakine güven duyabilen yani temel güven duygusunu tamamlanmış, kendinden emin ve rol değişimlerini yapabilen kişilerin yaşadığı şeydir.

Kişi “Aşk, kaçanın kovalandığı bir şeydir.” diyorsa, kişi öyle bir deneyim yaşamıştır ve muhtemelen ebeveynleri ile olan ilişkisini tamamlamadığı (bknz. dönem karmaşası) anlamına gelir. Dolayısıyla bu kişi beğendiği arzuladığı kişiyle evlenme noktasına gelince vazgeçer ya da flört ettiği kişi ile sevgililik aşamasına gelince bunu sonlandırır ve kaçan kovalanır der.

Aşk cinselliktir diyorsa kişi tutkuyu aşk zannediyordur.

Aşk iki kişide aynı eylemlerle kendini gösterebilir. Sevdiğine hediyeler alan, şiirler okuyan sevgi sözcükleri söyleyen biri bunları yaparken içtendir gerçekten duygusuyla onu dile getirerek yapıyordur fakat bunun içine cinsellik girdiği an bu duygular gidiyor ve kişi kaçıyordur. Sorun nedir? O anneyle ya da babayla tamamlanmamış odüpal dönemdeki(konun sonunda bu dönemden ayrıntılı bahsedilmiştir.) aşk, cinselliğe döndüğü an kişi sefkat ile şehveti bir arada yaşanamayacağı duygusuyla bu aşka bilinç düzeyinde olmayan bir şekilde son verir. Ya da başka bir görünüm olarak evlendiği kadın/adam başka cinsellik yaşadığı kadın/adam başkadır. Bu kişinin kendisiyle ilgilidir. Şevkatle şehveti birleştirememesindendir.

Sevdiği kişiye hediyeler getiren ve şiirler okuyan bir diğerinin bu eylemleri yapmasının sebebi, bak ben ne büyük insanım, BEN nasıl seviyorum bunu gör olabilir. İçinde bir yetersizlik, eksiklik vardır ve bunu aynalayacak biri arar. Derdi karşısındaki değildir. Gel beraber beni sevelim diyordur.

Aragon “Mutlu aşk yoktur” der. Bu aşkın mutluluk getirmediği anlamına gelmez. Bu onun mutlu aşk yaşamadığı anlamına gelir.

Bir kişi aşkı mutlu yaşamıyorsa kendi kişilik bütünlüğü ile ilgili biraz düşünmesi gerekir. Bir insanın kıymetini belirleyen şey ötekinin arzusunu elde etmek için yapıp ettikleri değil, yapıp etme biçimidir. Yapıp etme biçimi eğer bozuksa, kişilik yapılanmasında aksaklıklar vardır ve tamamlanmamıştır.

Aşk tanımı yapılabilen bir şeydir fakat hepimizin aradığı nesne (arzu) farklı ve o nesneden beklediği şey farklıdır. Buda kişilik özellikleri ile belirlenen bir şeydir. Her kişilikte farklı bir nesne aranır. Terapi sürecinde psikoterapist de kişinin bu aranma biçimini tanımlamaya ya da bu yapılanmadaki bazı aksaklıkları kişinin fark etmesini sağlamaya çalışmaktır.

Aşağıdaki linkte aşkı “erkeklerin direkten farkı yok” olarak tanımlayan bir kadının direk aşk döngüsünü izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=9YMY2d6q9_w
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Mutlu Aşk Var Mıdır ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihan DİKME'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nihan DİKME'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihan DİKME Fotoğraf
Psk.Nihan DİKME
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihan DİKME'nin Makaleleri
► Nasıl Mutlu Olunur? Mutlu Olmak İçin Gerekenler ÇOK OKUNUYOR Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Mutlu Aile Olmak-Mutlu Evlilikler Psk.Serap DUYGULU
► Mutlu İlişki & Mutlu Aile Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
► Depresyon Bulaşıcı Mıdır? Psk.Burçin KOYUNCU
► Otizm Zihin Körlügü Müdür ? Psk.Derya IKDJAIOUNE
► Bizi Etkiliyorsa Hastalık Mıdır Psk.İzzet GÜLLÜ
► Ana - Baba Olmak Bir Sanat Mıdır Psk.İzzet GÜLLÜ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Mutlu Aşk Var Mıdır ?' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aşk Hakkında Herşey Şubat 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:04
Top