2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Öfkeli Ergen Rehberi
MAKALE #14528 © Yazan Psk.Nihan DİKME | Yayın Nisan 2015 | 3,377 Okuyucu
ÖFKELİ ERGEN REHBERİ

Ergenlik dönemi gelişmekte olan çocuk için yaşanılması zor bir evredir. Oldukça uzun ve dengeli bir davranış döneminden sonra çocuk, ansızın dengesiz, düzensiz ve fırtınalı olarak adlandırılan bir evre olan ergenlik dönemine geçer.

ERGEN NEDEN ÖFKELENİR?

Bu dönemde ergenin gereksinimleri de oldukça farklılaşır ve gereksinmeleri olumlu olarak karşılandığında ergen mutlu olur, yoksa endişelenir ve farklı duygusal tepkiler göstererek kendini ifade etmeye çalışır. Bu önemli duygusal ifadelerden biri öfke ve öfkenin ifade edilme biçimidir. Eğer öfke uygun yollarla açığa çıkarılmazsa ya da ifade edilemezse ergende fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunlara neden olabilir.

ÖFKENİN YARARLARI

Öfke zannedildiği gibi yıkıcı sonuçları olan ve bireylere zararlı duygusal bir davranış değildir. Öfke doğuştan getirilir, doğal, evrensel, saldırganlık ve şiddet içermeyen, hayatı zenginleştiren yaşamın devamı için gerekli bir duygusal tepkidir. Önemli olan öfkenin ifade ediliş biçimidir. Bireye sorun yaratan kısım burada başlar. 3 tür ifade şekli vardır; öfke içe vurumu, öfke dışa vurumu ve öfke kontrolüdür.

ÖFKENİN SEYRİ

Öfke dışa vurumu; stresli bir durumla karşılaştığımızda uyum sağlamak için öfke duygusunun sözel olarak veya davranışa dökülerek dışarıya aktarılmasıdır.

Öfke içe vurumu; stresli bir durumda kişinin duygularını gizleyerek ya da öfkesini içinde tutarak alternatif bir yolla uyum sağlamaya çalışmasıdır.
Öfke kontrolü; kişinin başkalarıyla ilişkilerinde öfkesini ne ölçüde kontrol ettiği veya ne ölçüde sakinleşme eğiliminde olduğunu belirten durumdur.

ÖFKE DIŞARIYA AKTIĞINDA

Öfkenin dışa vurumu birden patlamak, kavga etmek, şiddete başvurmak şeklinde gerçekleştiğinde bu o an kişide duygu boşalımı sağladığı için rahatlama yaratsa da bu durum geçtiğinde bir değişiklik olmadığı gözlemlenir. Bu uygunsuz ifade ediş biçimi öfkelenen kişiden uzaklaşılmasına neden olur. Bunun sonucunda ise kişide olumsuz benlik kavramı, düşük benlik saygısı, kişiler arası ve aile ilişkilerinde bozukluğa, çatışmaya ve suçluluk duygusuna neden olur.

ÖFKE ARTIŞININ BELİRTİLERİ

Ergenlikte öfke çok öne çıkan bir duygusal tepkidir ve nasıl başa çıkıldığının anlaşılması güç olabilir ve bazen ergenin öfkesi gözden kaçabilir. Öfkenin uygun şekilde ifade edilmediğini nereden anlarız?

1. Ergende öfkenin davranışsal belirtileri; çekingenlik, sessizlik, ağlama, mutsuzluk, anoreksiya, bulimia, obezite vb.

2. Ergende öfkenin fizyolojik belirtileri; terleme, baş ağrısı, nefes almakta zorlanma vb.

3. Okul başarısında düşme,

4. Arkadaş ilişkilerinde bozulmalar,

5. Alkol ve madde kullanımı,
6. Bedensel ağrılar.

ÖFKE ARTIŞINDA AİLENİN ROLÜ

Bu gibi belirtiler fark ettiğinizde ergenin öfkesini uygun şekilde kontrol etmekte sorunlar yaşadığı aklınıza gelmelidir.

Öfkenin oluşmasında aile yapısının da çok büyük bir rolü vardır. Aile içi kararlarda söz sahibi olmayan ergenlerin öfke içe vurum davranışları artar. Öfke düzeyi yüksek olan ergenlerin ailelerinin, otoriter ve baskıcı, çocuklarını yetiştirirken katı kurallar koyduğunu, onların kendilerini ifade etmelerine izin vermediğini; ayrıca çocuklarını yetiştirirken onların arkadaş gruplarıyla ilişkilerini sınırlayabildiğini ve bunlarla ilgili sıkı ve kabul edilemez bir takım katı kurallar koyduğu yapılan araştırmalarda öne çıkan bulgular arasındadır.

OKUL VE ARKADAŞLAR

Okul ve akran ilişkileri de oldukça belirleyicidir. Akranları tarafından onaylanmanın ergen açısından önemi olduğundan ergenin, sırf arkadaş grubundan dışlanmamak için öfkesini dışa vurmuyor olabileceğini ve ergenlerin saldırgan davranış gösterip göstermemelerinde, arkadaş ilişkilerinin önemli bir etken olduğu bilinmektedir.

SONUÇ

Bu nedenle öfkenin iyi tanınması, anlaşılması önemlidir ve bu belirlemeler doğrultusunda ergenlerin uygun başa çıkma becerileri geliştirmesinde, aile, arkadaş, okul ve ruh sağlığı çalışanlarının birlikte hareket etmesi ruhsal ve bedensel sorunların erken belirlenmesinde anahtar rol oynayabilir.
Aslında karşılanmamış gereksinimlerin işaretçisi olan öfke, sonuçta ortaya çıkışı nasıl olursa olsun, diğer birçok duygu gibi anlaşılabilen, kontrol edilebilen, özenle üzerinde durulup çözümlenmesi gereken bir duygudur.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Öfkeli Ergen Rehberi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihan DİKME'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nihan DİKME'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihan DİKME Fotoğraf
Psk.Nihan DİKME
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihan DİKME'nin Makaleleri
► Öfkeli Miyiz? Psk.M.Enes İMERT
► Evli ve Öfkeli Psk.Dnş.Mesut Güney YILMAZ
► Öfkeli Çocuklar Psk.Hülya TOPAL
► Çocuğum Neden Öfkeli? Psk.Müge ADALI
► Öfkeli Anneler ve Çocukları Psk.Yasemin TÜZEMEN
► İnatçı ve Öfkeli Çocuklar Psk.Aslı PAKSOY
► Depresyon Rehberi Psk.Taylan ÖZKUZUCU
► Öfkeli Bir Gençle Başa Çıkmak Psk.Aslıhan DEĞERLİ AYTOĞAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Öfkeli Ergen Rehberi' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aşk Hakkında Herşey Şubat 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:20
Top