2007'den Bugüne 90,319 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Japon Yemeği Natto - Nattokinase - Rutin(P1) Vitamini Yararları - Kara Buğdayın Yararları
MAKALE #10309 © Yazan Dyt.Perran AYDEMİR | Yayın Ocak 2013 | 18,981 Okuyucu
Natto Nedir?

Tarihçesi


Natto yüzlerce yıldır Japon diyetinin önemli bir parçası olmuştur, ama
Dr. Hiroyuki Sumi 1980'lerde enzimi adlandırılmıştır.

Natto için soya fermente edilir. Çok eski zamanlardan beri yenmiş ve yeryüzünde oldukça benzersiz bir Japon yemeğidir. Son derece sağlıklı bir besindir.İnsanlar ya ona aşık olur veya nefret eder.

Natto meydan

Natto yerken ilk sorun kokusudur. Bir natto paketi açılır açılmaz kokusu odayı doldurur. Bu keskin kokmuş peynir gibi bir şey, . Bazıları eski çorap (natto hayranları değil elbette) gibi koktuğunu söylüyor.


Garip bir tadı vardır. Natto ile ilgili ilginç şeylerden biri, herkesin tadı hakkında farklı şeyler almasıdır. Yine de birçok peynir ile karşılaştırın. Bazı insanlar lezzet eklemek için kendi nattolarının içine çeşniler ekleyebilirler.


Doku natto benzersiz kılan başka bir şeydir. Bu bir fasulye diğerine gitmek için dizilir , yapışkan ve yapışkandır. Hatta stickier olarak kullanılabilir.


Bu açıklama bu antik Japon gıda için çok iltifat olmayabilir, ama natto sevenler için, kendine has kokusu, tadı ve dokusu harika, keyifli...


Fonksiyon


Nattonun önemli bir işlevi kan pıhtılarını önlemek ve mevcut kan pıhtısı boyutunu azaltma yeteneğidir. Natto kan pıhtıları ile savaşmak için vücudun yeteneğini artırır. Çünkü, geleneksel kan sulandırıcı üzerinde önemli bir avantaja sahiptir. Bu, daha az yan etkileri olan uzun bir etkiye sahiptir.

Potansiyel


Potansiyel varis, diyabet, kas spazmları ve kronik inflamasyon önlemek ve ortadan kaldırmak için natto yemek gerekir.

Faydaları


Bu K2 vitamini yüksek miktarda içerir ve osteoporoz önlemeye yardımcı olabilir, çünkü natto almak da kemikler için yararlıdır. Natto da fibromayalgia ve kronik inflamasyon varis azaltmada umut vermektedir.


Bu teknik yemek yemek için garip gelebilir, ancak Japonya fermente gıdalarda tek ülke değildir. Yoğurt, peynir, peyniraltı suyu, lahana turşusu fermente tüm besin öğeleri vardır. Natto genellikle küf kültürleri kasten yetiştirildiği mavi peynir gibi peynir ile karşılaştırılır.

Fermente gıdalar, ya da 'canlı' gıdalar, sağlık yararları için aktif bakteri kültürleri var ve natto bir istisna değildir. Natto severler genellikle her gün natto yerseniz, daha uzun yaşarsınız derler. Yüksek K vitamini miktarları, anti-oksidanlar ve diğer proteinlerle hayvansal olmayan proteinden büyük bir kaynaktır. Bu proteinlerden biri olan Nattokinase, sağlık takviyeleri popüler bir madde var bir kan incelticidir. Diğer birçok sağlık yararları da vardır.


Fermantasyon işlemi, nattoyu çok sağlıklı kılan budur. Soya Bacillus Subtilis adlandırılan bir bakteri türü ile fermente edilir.


Nattokinase yararları, kan basıncını düşürerek damar belirtilerini hafiflettiği, kan pıhtılaşması en aza indirilmesi ve vücut fibröz doku eriterek dahil birçok vardır. Nattokinase oldukça saf, fermente edilmiş soya fasulyesinden elde edilir güçlü bir enzimdir. Genellikle bitkisel peynir olarak adlandırılır. Nattokinase şaşırtıcı sonuçlar ile bir halk-tipi ilaç olarak yıllardır Japonya'da kullanılmıştır.Etkileri
Natto almaktan çok yararlı etkilerinden biri, deri üzerindeki etkisidir. Cildi genç görünümlü tutar protein ve B2 vitamini yüksek miktarda içerir.

Hususlar


Nattokinase hiçbir doğrulanabilir yan etkileri ile uzun yıllar boyunca çeşitli hastalık için bir çare olarak alınmıştır. Açıkçası, nattonun faydaları çoktur. Eğer endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Nattokinase, kan pıhtılaşması olan insanlar için faydalıdır. Aynı zamanda, mide mukozasını korur ve vücut işlem gıda yardımcı olur. Nattokinase da kalp hastalığı düşük oranlarda olduğu düşünülmektedir.


Natto yaparken eklenen bir bakteri fermantasyon işlemi sağlar. Nattokinase bakteri reaksiyon ve soya fasulyesi tarafından yapılır.

Takviyeler

Nattokinase kapsül, katı veya sıvı halde yapılan ve birçok Asya ülkesinde bir besin takviyesi olarak satılır.

Yan Etkileri


Nattokinase kanı inceltir. Kanama bozukluğu olan kişiler veya kan inceltici ilaç kullananlar için tavsiye edilmez.

RUTİN NEDİR?


Hemoroid ve varise karşı yardımcı Bioflavonoidler bitkilerde çiçek ve yapraklara

renklerini veren önemli maddelerdir.

500'den fazla türü olduğu bilinen bioflavonoidlerin en
önemlilerinden birisi Rutin'dir. Rutin diğer bioflavonoidler gibi kan damariarının güçlenmesine, damar elastikiyetinin artmasına yardımcıdır. Özellikle toplar (ven) ve kılcal (kapiller) damarları korur. 19401ı yıllardan itibaren "Vitamin P" adıyla yaygın olarak kullanılmaya başlanan bioflavonoidler
üzerine bu dönemde yapılan çalışmalarda, hipertansiyonlu hastalarda günlük Rutin
kullanımının kailler damar haşarının azalmasına önemli ölçüde yardımcı olduğu rapor edilmiştir.

Bioflavonoidler 80'li yılların sonunda tekrar dikkat çekmiş ve pekçok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Rutin özellikle hemoroid, varis, varisin yol açtığı ödemler gibi sorunlara
yardımcıdır, bacaklardaki damar sorunlarında damar güçlendirici olarak Rutin sağlık faydaları bir çeşitlilik vardır. Bu anti-inflamatuar, anti-viral ve antioksidan özellikleri vardır. Rutin kılcal damarları güçlendirir ve damarlar dışındaki sıvı birikimi olan venöz ödem, önlemeye yardımcı olabilir. Bu zor ekstremitelerde kan dolaşımını kolaylaştırır damarlar üzerinde basınç oluşturur.

Baharatlı hardal Natto sandviç


Fermente fasulyeyi zevkle yemek için birçok yol vardır. Bu en sık pirinç, miso çorbası, balık ve turşu ile birlikte kahvaltıda yenir. Natto yemek için en yaygın yolu beyaz pirinç üzerine dökümü ve seçtiğiniz çeşniyi eklemektir. Natto bakkal soğutulmuş veya dondurulmuş paketler halinde gelir. Bu paketler genellikle baharatlı hardal, wasabi, shiso (biraz baharatlı ot) ve soya sosu gibi natto gelirken çeşniler çeşitli gelir.

Japonya'da Natto yemenin birçok yolu vardır. Çoğu mağazalar, size, natto-maki natto içinde olan suşi rulo bulabilirsiniz. Natto kızarmış pilav, natto salata, natto kullanmak makarna yemekleri ve natto omlet var. Ayrıca fresnels natto sandviçler bulabilirsiniz.

Molekül Türü


Nattokinase bir enzimdir. Enzimler katalize , kimyasal tepkimeleri hızlandırmak için protein yapıları vardır. Nattokinase plasmin, kan dolaşım sistemi içinde istenmeyen kan pıhtılaşması çözünür memeli doğal olarak bulunan bir enzim gibi davranır.

Rutin bir bioflavonoid olan. Bioflavonoids bitkiler, meyveler ve renk için büyük ölçüde sorumlu sebze pigmentlerin bir grubuz. Rutin C vitamini etki bağlar ve güçlendirir


Kaynak


Nattokinase Japon gıda natto fermantasyon sırasında soya fasulyesi sadece geliştirir. Herhangi bir başka soya ürünlerde mevcut değildir ve doğal olarak meydana gelmez.

Rutin bitkileri, meyve ve sebze çeşitli doğal olarak oluşur. Karabuğday en zengin kaynağı oluşur, ama rutinin yanı sıra narenciye ve elma kabuğunda bolca bulunur.


Sağlık Faydaları


Nattokinase, plazmin gibi pıhtı oluşturan birlikte trombositleri bağlar fibrin erir. Bu antikoagülan özelliği ,biraz kan dolaşımında artış sağlar. Damar sertleşmesini ve damarların daralması önler, kanı inceltir.

Kara buğdayın yararları nelerdir?


Rutin bitkileri, meyve ve sebze çeşitli doğal olarak oluşur. Karabuğday en zengin kaynağını oluşturur, ama karabuğdayın yanı sıra narenciye ve elma kabuğunda bolca bulunur.


Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı azalttığını, aşırı terleme ve burun kanamasına iyi geldiğini açıkladılar. Ayrıca bağırsaklara iyi geldiğini ve rahatlattığını söylediler. İçerdiği fayonoidler sayesinde kalp, damar hastalıkları, bazı kanserler ve hipertansiyon riskini azaltıyor. Yavaş emilen kompleks karbonhidrat ve yüksek lif orası sayesinde açlık kan şekerini kontrol ediyor.


Çölyak hastaları için önemli bir gıdadır. Kısıtlı tahıl tüketimi olan hastalıkta karabuğdayı rahatlıkla yiyebilirsiniz. İçindeki hem suda eriyebilen hem de erimeyen lifler sayesinde kabızlığın önlenmesinde yardımcıdır. Yağ oranı düşük olduğundan ve kolesterol içermediğinden düşük kalorili diyetler için vazgeçilmezdir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Japon Yemeği Natto - Nattokinase - Rutin(P1) Vitamini Yararları - Kara Buğdayın Yararları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Perran AYDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Perran AYDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Perran AYDEMİR Fotoğraf
Dyt.Perran AYDEMİR
Adana (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi39 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Perran AYDEMİR'in Yazıları
► Kuşburnu'nun Yararları Dyt.Gülen Ecem KALKAN
► Propolis ve Yararları Dyt.Atilla ZEYREK
► Karidesin Yararları Dyt.Turgay KÖSE
► Maden Sularının Yararları Dyt.Turgay KÖSE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'Japon Yemeği Natto - Nattokinase - Rutin(P1) Vitamini Yararları - Kara Buğdayın Yararları' başlığıyla benzeşen toplam 57 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Obezite ve Çocuk Kasım 2014
► Uykusuzluk ve Beslenme Kasım 2013
◊ Damacana Sudaki Tehlike Şubat 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:18
Top