2007'den Bugüne 92,301 Tavsiye, 28,216 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Aldatma ve Evlilik Dışı İlişkilerin Sebepleri ve Aldatma Sonrası Evlilik Terapisi
MAKALE #10819 © Yazan Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL | Yayın Nisan 2013 | 16,398 Okuyucu
ALDATMA VE EVLİLİK DIŞI İLİŞKİLER

Aldatma sadakatsizlik ve beklenmedik bir anda yanılma olarak tanımlanır. Evlilikte ya da ilişkilerde eşlerden birinin, kendi partneri dışında biriyle duygusal ya da bedensel olarak birlikte olması, eşine sadakatsizlikte bulunmasıdır.

Var olan ilişkilerde, güven, saygı ve sevgiyi derinden sarsan ‘aldatma’, toplumumuz tarafından da henüz sınırları tam olarak çizilmemiş bir olgudur. Aldatmanın tek tip mi olduğu yoksa birden fazla şekillerde de aldatmanın var olup olmadığı tartışma konusudur. İlişkilerde sadakatsizlik olarak belirlenen aldatmanın evlilik içi şiddetten sonra evliliğe en çok zarar veren durum olduğu bilinmektedir. Aldatma sonrası ilişkide yaşanan krizler, güven sorunları, sevgi ve saygı yitimi… Çiftler için adeta bir kriz dönemidir.

Evliliklerde aldatma kimi zaman boşanma ile sonuçlanıyor olsa da, evlilik terapileri ile birlikte evliliklerin daha da kuvvetlendiği de görülmektedir. Yaşanan problem, çiftlerin aralarında gizli tuttukları sorunları açığa çıkarmakta, birbirlerine karşı duygularını ortaya koymalarını sağlamaktadır.

Yaşanan evlilik dışı ilişkiler kimi zaman sadece bedensel olarak aldatma olarak sınırlı kalmakta, duygusal bir paylaşım yaşanmamakta; kimi zamanda duygusal yakınlık da söz konusu olmaktadır. Fakat her iki durumda da evlilik dışı ilişkisi sebebiyle boşanan eşler çok nadir olarak aldattığı kişiyle evlenmektedir.

Aldatma denildiğinde ilk akla gelen erkekler olsa da, kadınların da değişen yaşam koşulları ve arayışları sebebiyle aldatma eğilimi gösterdikleri bilinmektedir. Aldatan kişinin kadın oluşuyla birlikte boşanma olasılıkları da aynı orantıda artış göstermektedir.

Evlilik Dışı İlişkilerin Sebepleri Nelerdir?


Evlilik dışı ilişkilerin sebepleri konusunda ortak birkaç nokta olsa da, sebepler kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Genellikle partnerinin ilgisizliğinden, ona zaman ayırmayışından, artık biten heyecandan ve yeni arayışlara girme isteğinden dolayı evlilik dışı ilişkilerin yaşandığı bilinmektedir. Fakat kimi zaman da eşlerin aldatma amaçları yokken bulundukları ortamlardaki kişilerle eşlerinden daha fazla zaman geçirmelerinden kaynaklanan yakınlıktan dolayı aldatma eğilimi gösterdikleri bilinmektedir.

Aldatma sadece mutsuz birlikteliklerde görülen bir durum değildir. Mutlu beraberliklerin bir çoğunda da aldatmanın yaşanması olasıdır. Mutlu giden bir ilişkinin aldatma ile sonuçlanması aldatılan eşin daha fazla zarar görmesine sebep olur. Hazırlıksız yakalanan bu durum, çoğu zaman aldatılan eşin tıpkı ölüm, kaza ya da hastalık sonrası yaşandığı gibi ‘travma sonrası stres bozukluğu’ yaşadığı görülmüştür.

Evlilik dışı ilişkiler aşk veya seks bağımlılığından dolayı da yaşanabilir. Seks bağımlılığında, yeni partnerin nitelikleri bir önem arz etmemektedir. Önemli olan o heyecanın yaşanması, bağımlılıktan kaynaklanan cinsel ihtiyacın yaşattığı huzursuzluğun giderilmesidir. Sürekli yeni heyecan arayışı, bir eşle birlikte uzun ilişkide kalamama, ilişkiyi sürdürememe gibi etkenler de ilişkilerde aldatma yaşanmasına sebep olmaktadır.

Erkeklerin aldattıkları eşlere duygusal olarak bağlanmadıkları, sadece cinsel ilişki amaçlı aldattıkları, kadınların ise cinsel ilişki olmaksızın daha çok evlilik dışı duygusal birliktelikler yaşadıkları görülür. Bu duygusal birliktelikler, evliliği tek gecelik ilişkilere göre daha derinden etkilemekte, kimi zaman üçgen aşk söz konusu olmaktadır.
Evliliklerde yaşanan sorunlar da aldatmanın sebepleri arasında yer alıyor. Gelin kaynana tartışmaları arasında kalan erkekler, aile içi sürekli tartışmalara giren çiftler gibi. Aynı zamanda evliliklerde dönemsel değişiklikler de aldatmanın gerekçeleri arasında. Yeni anne-baba olmanın getirdiği sorumluluklar, yaşanan menopoz/andropoz dönemleri, çocukların evden ayrılışı ile hissedilen boşluk hissi gibi durumlarda yaşanan kişisel sorunlar, mutsuzluklar kişiyi yeni bir heyecan arayışına, sorumluluklardan kaçmaya itebiliyor.

Aldatma – Evlilik Dışı İlişki Sonrası Evlilik Terapisi


Aldatma ve yaşanan evlilik dışı ilişkiler sonrasında, aldatıldığını öğrenen eşte ciddi problemler görülebiliyor. Yaşadığı bu durum, depresyona, travma sonrası stres bozukluğuna, anksiyete ataklarına yol açabiliyor. Aldatan eş ise, pişmanlık, huzursuzluk, suçluluk duyguları içerisinde olabiliyor. Çift arasında yaşanan bu kriz, her iki tarafı da etkiliyor; psikolojik destek almayı gerektiyor.

Aldatma ve evlilik dışı ilişkilerde, aldatılan eş; intikam duyguları içine girebilir. İncinmişliğini, yaşadığı sarsıntıyı karşı tarafa da yaşatmak isteyebilir. Saplantılı düşünceler, eşi sürekli kontrol etme, aşırı kıskançlık ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu ruh hali, intihar etme isteğine de sebep olabilir.

Çift ve evlilik terapilerinde, eşlerle birlikte çalışılarak yaşanan kriz döneminin atlatılmasına ve eşlerin yeniden güven duygularını kazanmalarına, sağlıklı ilişkiler kurabilmelerine yardımcı olunur. Aldatma sonrası, evliliği bitirme söz konusu olduğunda bireysel terapi uygulanır. Evliliğini kurtarmak isteyen çiftlerle de yapılan terapilere de eşlerin çift olarak katılımı sağlanır.

Aldatma Sonrası Evlilik Terapisi Çalışmalarında Çiftlere Nasıl Yardımcı Olunuyor?


Hangi tip çalışmanın yapılacağına karar veriliyor;
a-İlişkiyi sürdürme
b-Kararsızlık
c-Ayrılık

Şunları yaparak güvenlik teminatı sağlanıyor;
a- Kişisel güvenlik hakkında tehditlerin olmamasında anlaşılması.
b- Diğerinin güvenliği hakkında tehdit olmayacağında anlaşılması.
c- Eğer herhangi bir eş, tartışmanın kontrol dışına çıktığına inanırsa, evde güç konuları tartışmanın kesilmesi,

 Aldatma sonrası incinen eşte psikolojik problemler oluşup oluşmadığı tespit ediliyor.
 İncinmiş eşin hangi semptomları yaşadığı tanımlanıyor.
 Sadakatsiz eşin aldatmaya karar vermesinde bütün sorumluluğu üzerine aldığını ifade etmesi ve verdiği acılar için eşinden, ailesinden ve arkadaşlarından özür dilemesi isteniyor.
 İncinen eşin sadakatsiz eşin özrünü açık bir şekilde kabul ettiğini ifade etmesi ve bağışlama sürecine başlamak için istekli olduğunu belirtmesi isteniyor.
 Sadakatsiz eşin “Dur ve Paylaş” tekniğini uygulaması yapılıyor. ( Sevgili ile bütün kişisel görüşmelerin ve/veya cinsel temasın kesilmesi ve gelecekte eşe sorulmadan bağlantı kurmayacağını açıkça paylaşması.)
 İlişkideki ihtiyaçlar, güçlü taraflar ve bireysel ihtiyaçlar tespit ediliyor.
 İlişkinin ilk zamanları boyunca paylaşılan pozitif yaşantılar konuşuluyor. (flört dönemi, ilk evlilik yılları)
 İlişkiyi zenginleştirebilecek kendisi ve eşindeki davranışsal değişiklikler tanımlanıyor.
 Listenin önceliğinde gerekli olan güvenin ve bağlılığın arttırılmasıdır.
 Tartışmalardaki öfke patlamalarının olmaması sağlanıyor.
 Eşler arasında sağlıklı iletişim becerilerin artması sağlanıyor.
 İncinen eşin; sorun hakkında bilmek istediği gerçekleri tanımlaması isteniyor. Tartışmak için evde soruşturma yerine bu soruları terapi sürecine getirmesi isteniyor.
 İncinen eş yaşanan olay ile ilgili yıkıcı düşüncelerle yaşayacağından bu düşüncelerini ve kaygılarını kontrol etmesi öğretiliyor.
 İncinen eş tarafından aldatan eşin davranışlarının güvenirliliğinin kasten test edilmesi isteniyor ve aldatan eşin güvenin tekrar oluşabilmesi için bu kontrolün gerekli olduğuna katılması ve incinen eş tarafından kontrol edilmeyi kabul etmesi sağlanıyor.
 Yaşanan olayın içeriğinin terapi de tartışılması sağlanıyor.
İlişkinin paylaşılmasına ve birlikte yürütülmesine yardımcı olacak düşünce ve değerlerin konuşulması sağlanıyor.

Aldatma Sonrası Evlilik Terapisi Çalışmalarında Uzun Dönemde Neler Hedefleniyor?

 Eşlerin, uygun duygusal, cinsel ve sosyal sınırlarında anlaşmalarını sağlamak,
 Aldatılan eşin, ilişkideki güveni yeniden sağlamaya başlaması ve affediciliği sağlama hakkında gönüllülük gösterebilmesini sağlamak,
 Aldatan eşin böyle bir olayı eşine yaşattığı için özür dilemesini ve incinmiş eşin ilişkideki güveni yeniden sağlamaya başlaması için problem ile ilgili bilmek istediği bilgilerin konuşulmasını sağlamak,
 Eşler arasında; problem ile ilgili bireysel hassaslığı savunma olmaksızın terapi ortamında tartışmalarını sağlamak,
 Eşlerin; ilişkilerindeki tehditlerin belirlenmesini ve fark etmelerini sağlamak, Eşlerin; birbirlerinin duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamak,
 Eşlerin; ilişkiyi düzeltmek için sorumluluğu paylaşmalarını ve birbirleri ile ilgili empati kurmalarını (birbirlerini anlamalarını) sağlamak,
 Eğer ilişki kurtarılamamışsa, kişilerin ayrılık için anlaşmaları sağlanır. (Ancak bu kararla yapılan çalışma neyin bağlılığı yok ettiğini ve aldatmaya neden olduğunu gösteren güvenilir analizler yapıldıktan sonra gerçekleştirilir.)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Aldatma ve Evlilik Dışı İlişkilerin Sebepleri ve Aldatma Sonrası Evlilik Terapisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Filiz OKUŞ TEZEL Fotoğraf
Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi47 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL'in Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Aldatma ve Evlilik Dışı İlişkilerin Sebepleri ve Aldatma Sonrası Evlilik Terapisi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Öfke Kontrolü Eğitimi Programı ÇOK OKUNUYOR Mart 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:21
Top