2007'den Bugüne 92,390 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Suyla Gelen Sağlık
MAKALE #11108 © Yazan Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN | Yayın Temmuz 2013 | 3,809 Okuyucu
SUYLA GELEN SAĞLIK
Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Besin almadan haftalarca yaşayabiliriz fakat susuz birkaç gün yaşayabiliriz. Her fırsatta suyun çok önemli olduğunu savunuyoruz, tamam ama suyun vücudumuza kattığı bu kadar fayda nedir?
Aldığımız besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan atıkları böbrek ve akciğerlere taşıyıp bizi toksik maddelerden korur.
Vücudumuzun ısısını dengede tutmada yardımcı olur.
Eklemlerimizin kayganlığını sağlar.
Vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin çözülmesine yardımcı oluyor.
Tansiyonu dengeler.
Kulak, burun, boğaz gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar. Bu yüzden özellikle soğuk algınlığında su içmek yarar sağlayacaktır.
Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
İdrar yolu enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.
Cilt ve saç sağlığının ve güzelliğinin korunmasına yardımcı olur.
Yağ ve ter bezlerinin normal fonksiyonları için gereklidir.
Cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması sebebiyle selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
Gerekli miktarda su alındığında; mide doygunluğu anlaşılarak fazla besin tüketiminden bizi korur ve zayıflamamıza yardımcı olur.
Kısacası; su vücudumuzun dengesini sağlamak için bize yardımı dokunan en büyük etken.
Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kişinin yaşam koşullarına, yaptığı işe, cinsiyetine, kilosuna göre değişmektedir. Sağlıklı birey yeterli miktarda su içtiğini idrarını takip ettiği zaman anlayacaktır. Eğer; idrar suya yakın bir renkte akışkan çıkıyorsa, yeterli su alıyorsunuz demektir, eğer; idrarınız sarıya yakın ve yoğun çıkıyorsa, vücudunuzun su miktarını karşılayamıyorsunuz demektir.
Ben suyu pek içmiyorum fakat onun yerine kahve / çay /alkol içiyorum diyenlerdenseniz eğer; kahve ve çayın diüretik olduğunu hatırlatmakta yarar var. Kahve / çay /alkol içtiğinizde vücudunuzda daha fazla sıvı çıkışı olduğu için bu tür sıvılar su ihtiyacınızı karşılamayacağı gibi su ihtiyacınızı artıracaktır. Bu içeceklerden fazla miktarda tükettiğinizde yine elektrolit dengesizliği olacağı için vücut dengesi bozulacaktır.

Eğer su içmeyi unutuyorsanız yanınızda şişe gezdirerek, bu sıkıntıyı vücudunuza yaşatmayabilirsiniz. Suyun tadını sevmiyorsanız; alışmak adına suya karanfil ya da bir iki damla limon sıkarak su içmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Suyun yararı olduğunu savunuyoruz, fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi suyun da fazlası zarardır.
Aşırı su tüketimi; kanın sulanmasına sebep olarak hacimsel olarak artış olur, buda damarların genişleyip kalbe fazla yük bindiriyor olması demektir. Şunu da unutmamak gerekir ki vücudumuzdaki suyu böbrekler atar, siz fazla su içtiğinizde böbrek bu suyu atacağı için aşırı su içmeniz durumunda böbrekleri yoracaksınız. Aşırı su alımıyla; vücutta yoğun bir elektrolit kaybı oluşmaktadır. Ayrıca hücre içi ve hücre dışı sıvıda dengesizlik olur, vücut bu dengesizliği korumak için kandan hücrelere sıvı geçişi olur. Bunun sonucunda ödem oluşur. Bu ödem eğer beyinde oluşursa; hipertansiyon, baş ağrısı, beyin kanaması hatta ölüme kadar gidebilir. Fakat günlük yaşantınızdan daha fazla aktiviteniz oluyor ya da sıcak yaz günlerinde terlemeniz artıyorsa içilen su miktarını artırmada yarar vardır.
Kış aylarında bile günde 6-7 litre kadar su içiyorsanız, böbreklerinize bu kadar yüklenmeyin ve su miktarınızı azaltarak onlara yardımcı olun.
Eğer siz de bu yazıdan sonra az su içtiğinize kanaat getirdiyseniz; bunun üstüne bir bardak su içilir.

Sağlıklı günler
Dyt. Sevgi Gökçen Erkün
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Suyla Gelen Sağlık" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Sevgi Gökçen ERKÜN'ün Yazıları
► Bitkilerle Gelen Sağlık Dyt.Burçin ÇELİKEZER
► Kefirle Gelen Sağlık Dyt.Atilla ZEYREK
► Besinlerden Gelen Sağlık Prof.Dr.Dyt.Murat BAŞ
► Posa ile Gelen Sağlık Dyt.Reyhan YÖRÜMEZ
► 'keyiften' Gelen İçecek 'kefir' Dyt.Mesude EVİRGEN
► Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL
► Hayatımızın Bir Parçası Haline Gelen Obezite Dyt.Refiye Yağmur ELMASTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Suyla Gelen Sağlık' başlığıyla benzeşen toplam 67 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Obezite Temmuz 2015
► Ramazan'da Beslenme Temmuz 2013
► Popüler Diyetler Mart 2013
◊ Daha Sağlıklı Ramazan Temmuz 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:35
Top