2007'den Bugüne 88,437 Tavsiye, 27,374 Uzman ve 19,492 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Psikiyatride İlaç Kullanımı: Yıllardır Psikiyatri İlaçları Alıyorum, Hala İyileşemedim
MAKALE #11268 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Ağustos 2013 | 6,402 Okuyucu
Kimi işin gerçek mahiyetini bilmiyor. Tedavi ediyorum zannıyla yaptığı her müdahaleyle mevcut süreci pekiştiriyor.

Kimi işi sadece paraya dökmüş! Git gel Konya altı saatten yani uzayan yardım sürecinden kazanıyor. İki seanslık meselelere bile en az şu kadar diyerek bir sürü seans şartı koyuyor.

Kimi tecrübe noksanı, elinden bir şey gelmiyor; kimisi ise işine kendisini vermiyor tam manasıyla. Daha yolun başında atmış havluyu. Başkasının derdini en az kendi derdi kadar sahiplenmiyor. Terapi teknik olmasından daha çok ahlaki bir müdahale biçimidir o yüzden!

Tüm bunlar terapi dediğimiz yardım sürecinde başarıyı birebir olarak belirleyen çok hayati durumlar...

Terapi cenahında bunlar oluyor... Bir de ilaç cenahı var bu işin...

Kimisi, "İlaç aldım, kullanmadığım ilaç kalmadı; yıllardır kullanıyorum ama bir faydası yok" diyor. Bir bölümü, "Bırakınca daha iyiyim ama doktorum sakın bırakma dedi" diyor.

Bana soruyorlar ilaç işini. "Bu benim meslek sahama girmiyor, hekiminizle görüşün" diyorum.

Lakin şahsi görüşümü her yerde yazıyorum. Çünkü bilip de susmak bana göre değil. Ben psikiyatri ilaçlarını ilaç kabul etmiyorum diyorum sürekli. Tek ben böyle düşünmüyorum; dünyada bir yığın uzman var benle aynı kanaati taşıyan. Bir maddenin adının ilaç olması o nesneyi ilaç yapmıyor, yapmamalı.

"Beyinde eksilmiş..." dediği bir maddeyi yüzde yüz olarak ve yıllar boyu yerine koyamayan bir maddenin içi kimyasalla değil; olsa olsa artezyen suyuyla doludur benim gözümde. Ben bu ilaçları yasal uyuşturucu olarak görüyorum ayrıca. Bunlar benim görüşüm. En iyisini elbette ki ilgili hekimler bilir.

"Yıllardır iyileşemedim..."

Ne çok duyuyorum bu cümleyi artık...

"İyileşmek için ne yapıldı" diye soruyorum hemen. "İlaç aldım" cevabı rutin bir yanıttır genelde.

"Elbette iyileşemezsiniz" demek istiyorum; ama etik ilkelerim yüzünden diyemiyorum bunu kimseye.

Elbette iyileşemezsiniz...

Esasında ve özünde depresyon ilacı olan, zaten o yüzden adı bile antidepresan olan bir maddeyle OKB, panik atak, fobi tedavisi sunan bir statüko ve zihniyet elindeki vitaminle protein eksikliğinizi telafi etmeye çalışırsa nasıl iyileşesiniz!

İyileşememek sizin suçunuz değil ki.

Bir kısmı da, "Bir sürü test yaptılar" diyor son dönemde. "Tabi bir sürü test sonunda bir yığın da para aldılar" sözüyle birlikte... Hatta mütedeyyin diye güvenip de gittik; bir muayenesi üç çeyrek altını geçiyor diyenlerini duyuyorum. Halinize acımayan, ver de nasıl verirsen ver diyen bir zihniyet hastalığınıza acır mı!

Velhasıl test modası başladı bu çivisi çıkık alanda...

Maksat fahiş para alabilmenin zeminini yaratmak. Amaç, "Bu kadar test yapan bu parayı hak etmiştir" duygusu oluşturmak. Bir de diğer branş özentisi var tabi... "Bizim branşın da testleri var" mesajı vermek. Oysa test işi benim asli işimdir. Çoğu uyduruk, ama hepsi kesinlikle ve kesinlikle gereksiz...

Hastanelerde yıllardır iki dakikada her hastalığın teşhisini koyabilenler, hatta şizofreni tanısını bile üç - beş soruyla dört - beş dakikaya sığdırabilenler iş özele ya da paralı müdahaleye gelince nedense testlere ihtiyaç duyuyorlar.

Millet tedaviyi bırakmış, zaten malum olanı uyduruk testlerle yeniden ilan etme derdiyle dertlenmiş.

"Sen tedavi et, tedavi... Bırak testi. Sorunumu ben bile biliyorum, teste ne hacet. Adı takındı veyahut panik atak işte" demek istiyor nice hasta; diyemiyor tabi. "Bipolarmıymış yoksa maskeli depresyon mu, bunu anlamalılarmış." Ne olacak? Vereceğin aynı ilaç yani "artezyen suyu" değil mi?

"Madem tedavi edemeyeceğiz, hiç olmazsa hastayı eli boş yollayarak biz de eli boş kalmayalım. Bir sürü test yaparak alacağımız parayı meşrulaştıralım... Dert - tasa bu olmuş... Hukuki bir süreç doğmasın diye yine de geneli tenzih edeyim. Birileri fırsat kolluyor, biliyorum. Ama böyle bir tablo var!

O yüzden, "Psikiyatriye gittim, şu ilacı içerek panik atağımı, OKB'mi yendim" diyen tek bir kişi göremiyorum yıllardır.

Giden bu kliniklerin gedikli müdavimi oluyor. Yani abonesi...

ÖZETLE

Test yapalım, parası şu...

İlaç iç ama hemen iyileşmeyi bekleme. 5 - 10 yılı göze al. Sonrası?

O da garanti değil! Tıpta garanti verilmez!

İyileşmeyeceksem o zaman niye ilaç içicem ki?

Maazallah riskli, sen iç yine de...

Hele sen bir 5 - 10 yıl kullan, sen bilmezsin ben bilirim...

Bu sürede ya at ölür ya komutan ölür ya falcı ölür.

Bu hikayeyi bilirsiniz!

Psikolog
İzzet Güllü
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Psikiyatride İlaç Kullanımı: Yıllardır Psikiyatri İlaçları Alıyorum, Hala İyileşemedim" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İzzet GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İzzet GÜLLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     11 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Yazıları
► Psikolojik Problemlerde İlaç Kullanımı Psk.Başak DALDA KİLECİ
► Psikiyatride Hipotezler Psk.İzzet GÜLLÜ
► Grip İlaçları Erken Boşalmaya Yol Açabiliyor Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,492 uzman makalesi arasında 'Psikiyatride İlaç Kullanımı: Yıllardır Psikiyatri İlaçları Alıyorum, Hala İyileşemedim' başlığıyla benzeşen toplam 51 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bir Veda Yazısı Haziran 2018
◊ Bu Yazıyı İyi Anla ÇOK OKUNUYOR Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:33
Top