2007'den Bugüne 78,281 Tavsiye, 25,286 Uzman ve 17,539 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İmplant
MAKALE #13149 © Yazan Dt.Songül MİRZAOĞLU | Yayın Eylül 2014 | 1,766 Okuyucu
Eksik dişlerin yerine yerleştirilen genelde titanyumdan yapılmış yapay köklerdir. İşlem öncesinde gerekli anamnezler alınıp,radyolojik ve gerekirse tomografik değerlendirmeler yapılarak hastanın isteği,hekimin önerilerine göre tedavi planlaması yapılır.
-Köprü yaptırmak için komşu dişlerini küçültmek istemeyen hastalara
-Hareketli protez(Yarım damak-çelik damak) veya Total Protez (komple damak) takmak istemeyen hastalara
-Total protezin(komple damak)çok hareketliliğinden şikayet eden hastalara önerilebilecek belki de tek çözümdür...

Yaş
Kemik gelişimini tamamlamış olmak tek koşuldur. Genel sağlık durumu iyi olan erişkinler için üst yaş sınırlaması yoktur.

İmplantın Ömrü
En önemli endikasyon yeterli kemik uzunluğunun ve genişliğinin bulunması gerekliliğidir.35-40 yıl önceki teknoloji ile yapılmış olup da hala başarılı olarak kullanılan implantlar mevcuttur. Doğru teşhis, doğru uygulama, iyi bakım ve kontrollerle ömür boyu ağızda kalmaları beklenmektedir.Ömrü insanın kendi dişi ile aynıdır.Yani dişlerine gereken önemi göstermeyen insanlar nasıl kendi dişlerinde de kayıplara sebep oluyor ise implantını da kaybedebilir!! Yeterli ağız hijyenine sahip hastalarda ise kendi dişleri kadar uzun ömür kullanabilecekleri düşünülmektedir.Dünyada implantın başarı oranı %90-97 arası olarak kabul görmüştür.

Yapım (Operasyon) ve Kemik Greftleri:

Hastada yeterli kemik kalınlığı ve uzunluğu var ise tek implantın yerleştirilmesi, yaklaşık 10-15 dk arasında tamamlanır.Yeterli kemik kalınlığının bulunmadığı durumlarda mevcut kemiğin ne kadar ince veya kalın olduğuna göre implant yapımı öncesinde veya implant yapımı esnasında hastanın kendinden alınan(otojen),insan veya hayvan kökenli greftler veya sentetik greftler kemik kalınlığını veya uzunluğunu artırmak için kullanılırlar.Bunların kullanım gerekliliği genellikle ameliyat öncesi değerlendirmelerde(Ağız içi muayene,Radyolojik ve Tomografik değerlendirme) belli olur.
Genellikle operasyondan sonraki 2-4 ayda implantların üst yapıları takılır ve protezler bitirilir.Kemik grefti ekleme gibi özel durumlarda bu süre 6 aya kadar uzayabilir.Bazı özel durumlarda diş çekimini takiben hemen implant uygulaması da yapılabilir(İMMEDİAT İMPLANT).Bazı durumlarda ise implant yapımını takiben üst yapı çalışmasına hemen başlanabilir!!

ÇEKİMİ SONRASI KEMİK : İMPLANT YERİNİN HAZIRLANMASI:

İMPLANTIN KEMİK İÇİ DURUMU: ABUTMENT YERLEŞTİRİLMESİ:

VENEER SERAMİK KRON YERLEŞTİRİLMESİ:

ÜST DİŞ EKSİKLİĞİ:

AĞIZ İÇİ GÖRÜNÜMLERİ:

CBCT(CONE BEAM COMPUTED TOMOGRAFİ)(3 boyutlu konik hüzme ışınlı Dental Tomografi)(Dental Volümetrik Tomografi)

9-18 saniye süren ve hastanın başı çevresinde 360 derecenin her bir derecesinden 1 kesit alarak 360 adet kesitten üç boyutlu bir fantom yaratır. ( saniyede 10 görüntü ) Digital fantom Volumetrik olup tüm detayları taşımaktadır. Bu temel veri gelişmiş yazılımlar ve özel personel tarafından işlenerek kesitler oluşturulur. Aksiyal kesitlerde 100µ sagital ve koronal kesitlerde 0,15 mm , açısal kesitlerde 0.15 mm detayla incelemesi yapılarak birebir ölçümlendirilir ve cross section, Koronal, Oblik sagital, Aksiyal ve 3 boyutlu görüntüler hazırlanarak vakaya göre raporlar hazırlanır. Bu verilerden yola çıkılarak hastanın bir'e bir 3D modelleri imal edilebilmektedir.. ayrıca sanal ortamda planlanmış implant çalışmasıyla hastaya uyumlu Implant klavuzu-(cerrahi guide-cerrahi stent) yapılabilmektedir.. Bu sayede dişhekimliği kliniği pratiğinde, cerrahi, implantoloji, periodontoloji.endodonti ve ortodonti alanında ihtiyaç duyulan tedaviye yönelik tüm ölçümler birebir gerçekleştirilebilmektedir.

Cerrahi Guide:İmplant cerrahisini kolaylaştırmak ve ileri zamanda yapılacak olan protez hazırlığı için hazırlanan cerrahi şablonlardır.İmplant cerrahisi tamamlandıktan sonra üst yapı protez hazırlığında bazı beklenmedik süprizlerle karşılaşmamak için,Hastaya ameliyat öncesinde protez hazırlanmakta,Bu protezdeki dişlerin geleceği yerler önceden belirlenip ona göre implant planlaması yapılıp,ona göre ameliyat esnasında bu şablon (rehber) ile implantlar yapılmaktadır.Yani implantlara göre protez değil,proteze göre implantların konacağı bölgeler belirlenmektedir.Böylelikle ileride yaşanması muhtemel protez uyum sorunları minimuma indirilmektedir.

Aynı zamanda bu hazırlanan şablonlar ile flapsiz cerrahi (dişetini açmaya gerek kalmadan )yani sütura(dikişe) gerek duyulmadan işlem yapmaya imkan vermektedir.

CBCT ler, Medikal CT’lere oranla %90-70 !!!!!! oranında daha düşük bir doz kullanıldığından dolayı diş hekimliği görüntüleme sistemleri arasında hızlı bir şekilde yerini almıştır.

İmplant Cerrahisi Kontrendikasyonları
-Kortizon kullananlar
-Tedavi edilmemiş kardiyolojik problemi olanlar (operasyon riski açısından)
-Titanyum Metal allerjisi olanlar
-Oto-immün hastalığı olanlar
-Onkolojik hastalar
-Karaciğer ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanmaz.

Uygun hasta seçimi, implantın uygulanacağı bireyin genel sağlık durumu, yeterli kemik desteğinin ve kemik kalitesinin bulunması başarıyı etkileyen en önemli faktördür.

İMPLANT SONRASI YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER:

Operasyon sonrası anestezi etkisi geçene kadar bir şey yiyip içmeyiniz.
Ağız su ile çalkalanıp tükürülmemelidir
Operasyon sonrası taneli şeyler yenmemeli,ılık yumuşak şeyler yenilmelidir
Sigara içiliyorsa en az bir hafta içmemeye özen gösteriniz
Operasyon sonrası doktorunuzun önerdiği yere önerdiği sürede soğuk kompres uygulayınız
Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanınız
Doktorunuzun haberi olmadan başka ilaç kullanmayınız
Başka kullandığınız ilaç varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz
İyileşmenin düzgün olabilmesi için temizlik önemlidir
Dişlerinizi düzenli fırçalamayı ihmal etmeyiniz,Operasyon yapılan gün dişlerinizi fırçalamayınız
Doktorunuz kullanmanızı önerirse ameliyatlı bölgeyi temiz tutmak için antiseptik gargara kullanınız
Operasyondan bir hafta sonra dikişler alınmalıdır
Beklenmeyen bir durum ile karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurunuz
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İmplant" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Songül MİRZAOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Songül MİRZAOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Songül MİRZAOĞLU'nun Yazıları
► İmplant Dt.Burak BAYRAK
► Dental İmplant Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Dental İmplant Dr.Dt. Fatih GENCEROĞLU
► Dental İmplant Nedir? Dt.Murat KANLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,539 uzman makalesi arasında 'İmplant' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Dental İmplant Ağustos 2016
► Diş Beyazlatma Ağustos 2016
► Diş Tedavisi Eylül 2014
► Oral Hijyen Motivasyonu Eylül 2014
◊ Oral Diagnoz ve Radyoloji Eylül 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:02
Top