2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Estetik Diş Yeni Trend
MAKALE #233 © Yazan Dt.Murat KANLI | Yayın Eylül 2007 | 7,691 Okuyucu
DİŞ ESTETİĞİ YENİ TRENDEstetik; yapılan işte doğal olanı taklit etme yada yapılan işin doğalla uyumlu olmasını sağlamak ve eseri göze çarpmayan duruma getirme sanatıdır.
Günümüzde dişler yüz estetiğinin önemli tamamlayıcı unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir.Bir insanla ilk karşılaştığımızda ilk dikkatimizi çeken yer gözleridir.Ama gözlere 3-4 dakikadan fazla bakamıyorsunuz.Sonra yavaş yavaş dikkatiniz ağza kayıyor.Burada önemli olan
İlk bakışta yeni yapıldığı anlaşılan çok büyük,çok beyaz,fırlak tavşan dişler ,çok uzaktan bakıldığında bile diş estetiği geçirdiği belli olan,ben porselenim diye bağıran dişler yerine tam tersine yapıldığı diğer insanlar tarafından farkedilmeyen kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.
Diş estetiğinde asıl önemli olan ,dişler yapıldıktan sonra’Aaa sen dişlerini yaptırmışsın’ değil;’yüzünde hoş bir değişim var’ dedirtmesi.Dişlerin , yüzde ön plana çıkmaması .Hastanın yüzüne,fiziğine uygun olması gerekir.Gülüşün kendine has belli kuralları da var tabiî ki.İşte bu kurallar hastaların özellikleriyle bağdaştırılabildiği ölçüde ; doğru ve doğal bir eser ortaya çıkıyor ve yüze pozitif bir değer katıyor.

Şu bir gerçek ki;herkes daha hoş,daha genç ve daha iyi görünmek istemektedir.
Estetik diş hekimliğindeki gelişmelerle bugün hertürlü diş sorunu giderilebilmektedir.Böylece daha hoş ve daha genç gülüşler elde edilebilmektedir.
Dişler ve dişetlerinde yapılan girişimlerle gülümseme,yeniden dizayn edilebilmektedir.‘‘Kişiler gülüşlerinden rahatsızlık duysalar bile güçlü ve sağlıklı dişlerini kestirip, küçültüp, jaket kronlar yapılmasını istemeyebilirler. Ancak teknoloji son yıllarda bu konuda büyük adımlar attı. En büyük adımlardan biri de yapıştırma sistemlerinin, geliştirilmesi oldu. Artık jaket kronlar için, dişlerin kesilmesine gerek kalmıyor.’’ Yapıştırma sistemleri sayesinde porselen veya kompozit kaplamalar diş üzerine başarılı bir şekilde konarak uygulanmaktadır. ‘‘0.3 milimetre yani tırnak kalınlığındaki porselen yaprakları, istediğimiz, renk, şekil ve formda işleyip hastanın dişinin üzerine yapıştırabiliyoruz. Bunun için hastanın dişlerinin üzerinden çok ince bir tabakayı kaldırmak yeterli olmaktadır. Gülüşlerini daha ekonomik dizayn etmek isteyenler için de kompozit maddeler kullanılabilmektedir.Seramiklere göre daha az dayanıklı olan diş rengindeki kompozit malzeme, özel ışıklarla aynı seansta ağız içinde sertleştirilmekte. Bunun bir avantajı ise tüm işlemlerin aynı seansta tamamlanabilmesidir.
Gülümsemenizi etkileyen birtakım faktörler vardır.Bunlar;


-yaş
-cinsiyet
-dudaklar
-diş etleri
-dişlerdeki hafif çapraşıklıklar
-dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları
-diş aralarındaki açıklıklar
-dişlerin boylarındaki kısalıklar
-dişlerin boylarında oluşan kırılmalar
-yüz şekliniz

1)YAŞ:Bazen yaşlı hissetmemenize rağmen görüntünüzün yaşlandığını fark edeblirsiniz.Daha genç ve dinamik gözükmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok çeşitli kozmetik ürünler piyasaya çıkmıştır.Yine bu amaçla insanlar estetik ve güzellik merkezlerine giderek cilt germe,göz altı torbalarını aldırma hatta saçlarını boyatma gibi onlara genç gözükmelerini sağlayacak birtakım işlemleri uygulatmaktalar. Fakat insanların gülüşünü gençleştirmek en dikkat çekici sonucu yaratacaktır.

Günlük yaşamda tükettiğimiz sigara,çay,kahve ve kırmızı şarap gibi dişlerde boyama özelliği yapan gıdalarla dişlerimiz lekelenmekte ve renkleri koyulaşmaktadır. Yıllar içinde ise dudakların sürtünmesi ve yediğimiz sert gıdaların etkisiyle oluşan mine ve dentin aşınmalarıyla dişlerimizin boyları da da kısalmaktadır.
Yaşla birlikte ayrıca burun ucuyla çene birbirnine yaklaşmaktadır.İlerleyen yaşlarla adaleler gibi sarkan dudaklar dişlerin gözükmesini kısmen engellerlerler.Buna birde dişlerin yıllar içindeki aşınması eklenince kişinin gülüşü ve duruşu yaşlı ve kırışık bir görüntü alır. 18 yaşındaki bir bireyde normal ağzı açık konumunda dişler 3-4 mm gözükürken ;40-50 li yaşlarda dişlerin görünme miktarı sıfırlanıyor.Daha ileri yaşlarda negatife bile geçebiliyor. Estetik diş hekimliğindeki yeni gelişmelerle dişlerin boyları uzatılarak,şekilleri ve renkleri düzeltilerek genç ve hoş gülüşler elde edilmektedir.Gülüşünüzü gençleştirmek ise görüntü açısından en dikkat çekici sonucu oluşturacaktır.

2)CİNSİYET:
- Gülme hattı kadınlarda üst ön dişlerin uç kenarları alt dudağın eğimini takip ederken,erkeklerde daha düzdür
-Dişler kadınlarad daha yuvarlak ve bombeliyken,erkeklerde daha düz ve köşelidir.
3)DUDAKLAR: Dudaklar gülümsemenizi şekillendirir ve çok önemlidir.
Dudak kenarlarının aşağı veya yukarı oluşu ifadeyi tamamen değiştirebilir.
İdeali dişlerde ve çenelerde düzeltilmesi gereken problemler halledildikten sonra dudakla ilgili düzeltmelerin yapılmasıdır.
4)DİŞETLERİ:Estetik diş hekimliğinde beyaz estetikle birlikte pembe(dişeti)estetiğide bir bütün olarak yapılmalıdır.
-Sağlıksız Dişetleri:Periodontal hastalık nedeniyle kanayan şiş ve ödemli diş etleri varsa bunlar derhal estetik girişimden evvel tedavi edilmeli.Altyapıyı çok sağlıklı tutmamız gerekir.Dişetleride altyapının bir parçasıdır.

-Gummy smile:Bazı insanlar güldüklerinde dişetleri normalden çok fazla gözükür.Buda genç ve dinami bir gülüşü olumsuz yönde etkilemektedir.Bu tür vakalarda dişeti manikürü diyebileceğimiz bir takım işlemlerle dişetleri bir miktar kısaltılır. - Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun gözükebilir,kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Bu durumda öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

-Düzensiz dişeti kenarları: Dişleri gömlek yakası gibi saran dişetleri bazı dişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Bu tür diş etindeki seviye düzensizlikleri de basit bir şekilde ama estetik gülüşün kalitesini çok etkileyecek şekilde giderilir.

Dişeti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu ya da doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme sırasında bu renklemeler gözüküyor ise bunların da göz önünde bulundurarak ideal gülüş için ortadan kaldırmaktayız.5-DİŞLERİN ŞEKLİ, SIRALANIŞI VE RENKLERİ


Estetik diş hekimliğindeki uygulamalar, dişlerin form ve renklerindeki problemlere göre çeşitlenir.

• Dişler arasında boşluklar varsa (diestama) Kompozit dolgular veya laminate veneerler ile bu boşlukları kolayca kapatabilmekteyiz.

• Dişlerin rengi kötü ise:
Rengin kötülüğünün seviyesine göre yapılacak işlem değişir. İlk önce denenecek olan beyazlatma olur. Eğer istenen renge ulaşılamaz ise, ( bazı durumlarda dişler beyazlatıcıya iyi reaksiyon vermez ya da renk çok koyudur yeterince beyazlama elde edilemez)Bu durumda kompozit veya porselen laminate veneerler uygulamaktayız.


• Dişler çapraşık ise:
Öncelikle yapılması gereken ortodontik tedavidir. Eğer hasta ortodontik tedavi istemiyorsa laminate veneer uygulaması ile çapraşıklık giderilir.
• Ön dişlerde aşınmalar ve uçlarında kırıklar var ise:
Bunlardan kurtulmanın en estetik ve uzun vadeli çözümü porselen laminate veneerlerdir. Hem dişleriniz dış etkenlere karşı korunmuş olur, hem de güzel bir gülüşe kavuşursunuz. Dişlerinizdeki kırıklar diş sıkma veya gıcırdatma probleminden kaynaklanıyorsa laminateler yapıldıktan sonra night guard denilen dişleri koruyucu plakların yapılması gerekmektedir.
• Ön dişlerde çok sayıda renkleri kötü dolgular var ise:
Yapılabilecek en ucuz ve kolay tedavi kompozit dolguların yenilenmesidir. Fakat malzemenin yapısından kaynaklanan sınırlamalar vardır. Yani, güzel bir dolgu yapılsa da eğer çok fazla kahve, çay, sigara içiyorsanız dolgular bir iki senede renkleri emecektir. Porselen laminate veneerler ise uygulandıklarında hiçbir zaman boyayıcı ajanlardan etkilenmez ve lekelenmezler. Böyle vakalarda tercih edilebilir.
6-TEN RENGİ

Estetik diş hekimliği uygulamalarında, dizayn edilen gülüşün kişiyle tam olarak uyuşması çok önemlidir. Zira çok güzel hazırlanmış dişler bile bazen yüze bir şey katmaz tam tersi gözü rahatsız eder .Ten rengi de yapılacak uygulamanın renginin belirlenmesinde en önemli faktörlerden biridir. Koyu bir ten rengine sahip esmer kişilerde çok açık renkli, parlak ,dikkat çekici dişler uyumlu ve güzel bir gülüşü sağlayamazken, daha açık ten rengine sahip kişilerde bu dişler daha naturel durur ve gülüşün harmonisi sağlanır.7-YÜZ ŞEKLİ

Doğal dişlerde yüz şekliyle dişlerin şekli arasında bir benzerlik bulunur. Yani oval bir yüze sahipseniz dişlerinizin formu oval ya da ovale çok yakındır. Bu uyumu yaptığımız estetik uygulamalarda da kullanarak doğal gülüşleri yakalayabiliriz.

Kimi zaman da bu uyumu bozarak kozmetik illüzyonları kullanırız. Kişinin yüzü onu rahatsız edecek kadar kare, yuvarlak ya da uzun olabilir. Böyle kişilerde gülüş dizayn edilirken bu rahatsızlığı göz önünde bulundurularak, dişlerin şeklini değiştirmek suretiyle yeni gülüşle birlikte yüz şeklindeki rahatsızlık da azaltılabilir.

Mesela uzun bir yüz şekline sahip kişiye yine ince uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun gözükecektir. Bu durumda daha geniş karemsi dişler kullanarak yüzün uzunluğu gizlenebilir, ya da çok yuvarlak, şişman yüzlü bir hastaya uygulanan ince uzun dişler onu daha ince gösterecektir.

Gülüş tasarımı, sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık , doğallık ve fonksiyonu birleştirerek size özel ideal gülümsemeyi planlayarak elde etmektir. Gülümsemeniz hakkınızda çok şey söyler.
Ahenksiz bir gülümsemede gözleriniz hemen kişinin dişlerine odaklanır, bilinç altında o kişinin gülümsemesindeki uygunsuzluğun sebebini bulmaya çalışırsınız. Bunu hepimiz yaparız sosyal doğamızın bir parçasıdır. Ahenkli bir gülümsemede ise beyniniz o kişinin hoş bir gülümsemesi olduğunu kaydeder ve dikkati gözlerine yönlendiririz. Hiç bir şey sağlıklı ve ışık saçan bir gülümseme kadar, kişiliği, enerjiyi ve güveni ifade edemez.Sağlıklı ve genç gülüşler dilerim...

Dt.med.Murat Kanlı

kaynaklar:-creadenta Estetik dişhekimliği smile dyzayn
-porselen laminate veneerler bilim ve sanatı (dr.galip gürel)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Diş Yeni Trend" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Murat KANLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Murat KANLI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat KANLI Fotoğraf
Dt.Murat KANLI
Trabzon
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Murat KANLI'nın Makaleleri
► Estetik Diş Hekimliği Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
► Estetik Dişhekimliği Dt.Aslı TUNCER
► Estetik Diş Hekimliği Dt.Şule ÜNAL
► Pembe Estetik Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
► Estetik Diş Dolguları Dt.Osman NURSAL
► Estetik Diş Hekimliği Dr.Dt. Cenap ADAŞ
► Estetik Diş Hekimliği Dt.Kurtul Ali KAPTANOĞLU
► Estetik Dişler Hakkında Dt.Ahmet KİĞILI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Estetik Diş Yeni Trend' başlığıyla benzeşen toplam 92 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Dişhekimliğinde Laser Şubat 2011
► Dental İmplant Nedir? Şubat 2011
► Diş Beyazlatma Şubat 2011
► İmmediate Yerleştirme Eylül 2007
► Osseointegrasyon Eylül 2007
► İmplantın Tarihçesi Eylül 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:45
Top