TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kedilerde Aıds Feline İmmumodeficiency Virus / Ağız Kokusu

Işıl KARATAN Fotoğraf
Vet.Hek.Işıl KARATAN
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi70 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 34 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5920,

* Yayın Tarihi : 02-11-2009 - 21:11 (2670 gün önce),

* Ortalama Günde 2.22 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7217 , Kelime Sayısı : 907 , Boyut : 7.05 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Işıl KARATAN hakkında söyledikleri:
Işıl hanımı tanıyana kadar şahsen kendimi 'iyi insanlar' sınıfında değerlendiriyordum, meğerse bir üst sınıf daha varmış.Kendisi nasıl anlatılabilir bilemiyorum.Bilgili, işinde uzman bir veteriner olmasının yanında altın gibi bir kalbi var.Kedinizi, köpeğinizi, kısacası her türden hayvanınızı 'güvenle' emanet edebilirsiniz.Yeşilköy gibi lüks bir semtte olmasına rağmen fiyat listesi insanı şaşırtıyor.Fazla gezmeyin, başka semtteyseniz dahi Işıl hanıma getirin :) Bir tavsiye yazısı da siz yazmış olursunuz...
(Soner T., Müşteri, 11-10-2007)

Hayata sevgi, saygı, bilgi ve keyif penceresinden bakan,
kendisine teslim edilen sorumluluğu kendi prensipleri nedeniyle öncelikle sahiplenen, bakmakla sorumlu olduğu dostlarımızın en az insan kadar değerli ve önemli olduğunu hatırlatan, dünya üzerindeyken gerek dost,gerek komşu, gerek iş arkadaşı gerekse müşteri olarak denk geldiğiniz için şanslı olduğunuzu hissettiren değerli Veteriner Hekim Işıl Karatan'a bu vesile ile özelliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
Hangi nedenle olursa olsun denk gelmiş insanlar arasında olmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki zamanının çoğunu harcadığı dostlarımız... [DEVAMI..]

(Mustafa Nafiz Karagözoğlu, Arkadaş/Tanıdık, 17-07-2009)

Sayın Işıl Karatanı 5 yıldır tanırım. Kendisini mesleğine adamış, meslek aşkı ile dolu bir arkadaşımdır.
Mesleğini son derece iyi icra eden Işıl hanımın kliniğinde hijyen kuralları son derece titizlikle uygulanmaktadır. Benim gibi sizde sevgili canlarınızı onun ellerine güvenle teslim edebilirsiniz. Sorun çözme ve sizi aydınlatma konusunda ve özellikle sürekli soru soran ve endişe ile bekleyen hayvan sahibinin duygularını anlayarak yardımcı olma konusunda tecrübesi inanılmaz fazla. Herkese tavsiye ederim. Dr. Mustafa Karataş

(Dr.Mustafa KARATAŞ, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 09-12-2009)

Vet.Hek.Işıl KARATAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kedilerde Aıds Feline İmmumodeficiency Virus / Ağız Kokusu

KEDİLERDE AIDS
Feline immumodeficiency virus nedir?
“Feline immunodeficiency virus (FIV)” retrovirüs olarak isimlendirilen bir virüstür. “Feline leukemia virus(FeLV)” ve insanlarda AIDS olarak bilinen “Human immunodeficiency virus (HIV)” ile aynı ailedendir. Retrovirüsler türe özgüdürler. Bunun anlamı FIV sadece kedileri etkiler. HIV ise sadece insanları etkiler.
FIV bağışıklık sistemine zarar verir ve sonuç olarak kedi enfeksiyonlara ve kansere karşı savaşamaz. Dünyada ilk defa 1987 yılında teşhis edilen ve FIV (Feline immunodeficiency virus) adı verilen virüs, kedilerde bağışıklık mekanizmasını baskılayarak ölüme neden olmaktadır.
FIV nasıl bulaşır?
FIV uzun süreli temas ile bulaşmaz, salya ile etrafa yayılır ve ısırık yarası ile bulaşır. FIV’in yavrulara uterusta ya da anne sütüyle bulaşması nadirdir. Erkek kedilerde hastalığın görülme oranı dişilere oranla 2 kat fazladır. Serbest dolaşan kedilerin ısırık yarası alma ihtimali daha yüksek olduğu için hastalığa yakalanma riskleri de yüksektir.
Belirtileri nelerdir?
FIV pozitif kediler spesifik olmayan belirtiler gösterirler yani hastalığın belirtileri hastalığa özel değildir. Ateş, halsizlik,ilgisizlik,kilo kaybı gibi belirtiler ön plandadır. Beyin etkilendiği zaman histeri nöbetleri ya da körlük gibi sinir sisteminde işlevsel bozukluklara rastlanır. Lenf bezleri büyür(lenfodenopati). Bağışıklık sistemi baskılandığı için özellikle ağızda, diş etlerinde yaralar ve ishal gibi sindirim sistemi sorunları; nezle, zatürre gibi solunum sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar. FIV’le enfekte kedilerde lenfoma (lenf bezinde görülen iyi huylu tümörler) riski artmaktadır.
Kedilerde FIV enfeksiyonu üç evrelidir. İlk evrede akut belirtiler gözlenir. Ateş ve lenf yumrularının şişmesiyle karakterizedir. Deri ve sindirim sistemi bu dönemde enfeksiyonlardan kolay etkilenir. İkinci evre gizli evredir ve herhangibir hastalık belirtisi görülmez. Bu evre yıllarca sürebilir. Bu evrede bağışıklık sistemi virüs tarafından yavaş yavaş yıkımlanır ve üçüncü evrede gerçek AIDS belirtileri ortaya çıkar. Bu evrede kedi infeksiyonlara karşı son derece savunmasızdır. Mantar,bakteri ve paraziter hastalıklar kronik hal alırlar. Vücutta bir çok yerde enfeksiyon artık kaçınılmazdır.
Ağız Enfeksiyonları :
FIV pozitif kedilerin % 50’sinde ağız enfeksiyonları oluşur. Yüze dokunulduğunda ağrı, yemek yemekte zorluk ya da yemeği reddetme söz konusudur ve kötü bir ağız kokusu mevcuttur.

Solunum Yolu Hastalıkları :
FIV pozitif kedilerin % 30’unda hapşırma ve burun akıntısıyla birlikte seyreden üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Bu belirtiler eşlik eden kronik Herpes ve Calisi virusa bağlı olabilir. Bazı kedilerde öksürük ve güç solunumala karakterize pneumoni (zatürre) görülebilir.

Göz Hastalıkları :
Gözlerde kızarıklık ve korneanın bulanıklaşması gibi belirtiler görülebilir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları :
FIV pozitif kedilerin % 10-20’sinde kronik ishal görülür. Kanser, bakteriyel enfeksiyonlar ve parazitler buna neden olabilir.

Deri ve Kulak Enfeksiyonları :
Derinin ve kulağın tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonları FIV’in ilk belirtileri olabilir. Bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla paraziter ve bakteriyel enfeksiyonlarda artışa bağlı tüy dökülmeleri, kaşıntı ve deride yaralar görülür. Sağlıklı kedilerde görülmeyen deri ve kulak uyuzları FIV pozitif kedilerde görülebilir.

Sinir Sistemi Hastalıkları :
Karakterde değişiklik, evdeki alışkanlıklarının değişimi ve demans görülebilir.

Lenfodenopati :
Abdomendeki ya da vücudun diğer bölümlerindeki lenf yumrularında büyüme görülür.

Anemi :
FIV pozitif kedilerin 1/3’ünde anemi(kansızlık) görülür.

Tümör oluşumu :
FIV pozitif kedilerde tümör oluşumu sağlıklı olanlara göre 5 kat daha fazladır. Tümör oluşum mekanizması tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır.


FIV N
asıl teşhis edilir?

Hastalık sırasında görülen belirtiler teşhis için yeterli değildir. FIV ve FeLV birbirine benzer belirtiler vermektedir. Kanda FIV antikorlarının saptanması kesin teşhis için gereklidir. Bu amaçla, veteriner kliniklerinde pratik testler yapılabilmektedir.
FIV tedavisi nasıldır?
FIV pozitif kediler uzun yıllar yaşayabilirler, ancak stres faktörlerinden uzak tutmak gerekmektedir. FIV pozitif kedileri evde tutmak hem ona başka hastalıkların bulaşmasını önleyecek, hem de hastalığın diğer kedilere bulaşmasını önleyecektir.


İnsanlar için HIV tedavisinde kullanılan birçok antiviral ilaç vardır, fakat maalesef kediler için özel bir ilaç yoktur ve kediler için de beşeri ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanında antibiyotik tedavisi ( ikincil enfeksiyonları önlemek amaçlı ), serum tedavisi , iyi bakım ve besleme, gerekirse kemoterapi uygulanabilir.

KORUMA VE KONTROL
Kontrol için kedilere test yapıp FIV pozitifleri diğerlerinden ayırmak gerekmektedir. Tabi bulaşma riskini azaltmak için kedileri evde tutmak, dışarı çıkışlarını azaltmak da gerekmektedir.

Koruma için ise henüz geliştirilmiş FIV aşısı yoktur, çalışmaları devam etmektedir.

FIV enfeksiyonu kedilerde yıllarca sessiz seyrettiğine göre hayvan sahipleri kedilerinde FIV baktırmalı mı?

Kedilerini sokaktan almış olanlar veya bir sokak kedisinin yavrusunu almış olanlar herhangi bir hastalık belirtisi görmeseler dahi bu testi yaptırmalıdır. Herhangi bir operasyon öncesi mutlaka rutin testler yapılmalı ve FIV şüpheli kedilere özel FIV testi uygulanmalı gerekirse FIV pozitif olan kedi operasyona alınmamalıdır.Hayatının geri kalanında her türlü stres etkeninden uzak tutulmaya çalışılmalıdır.


AĞIZ KOKUSU
Soru: Pet’im kötü bir ağız kokusuna sahip. Bunun nedeni ne olabilir?
Cevap: Kötü kokan nefes, tıbbi terim kullanırsak eğer “'halitosis”olarak adlandırılmaktadır. Halitosis pet sahiplerinin çok sık rastlanan bir şikayetidir. Halitosis oluşumunun en çok rastlanan sebeplerinden biri dental problemlerdir. Bakteri, salya, ve gıda partikülleri plak formunu alabilir.Oluşan bu plak kötü kokunun asıl sebebi olabilir. Bunun yanısıra gingivitis(diş eti yangısı), ya da daha kötüsü, periodontal hastalıklar gelişmiş olabilir, bu kötü istenmeyen kokunun sebebi sadece ağız ve diş sağlığının bozulması olmayabilir.Altında başka hastalıklar da yatıyor olabilir.
Dental problemlere ek olarak, kötü nefesin nedenleri şu hastalıklar olabilir:
·Diabetes Mellitus(Şeker Hastalığı)
·Böbrek hastalıkları
·Gastrointestinal hastalıklar, örn: kanserler, tıkanmalar(obstrüksiyonlar), ve belirli enfeksiyonlar
·Ağız ve çevresinin enfeksiyonları ,örn: dudak kenarlarındaki deri kıvrımlarının enfeksiyonu
·Solunum yolları hastalıkları , örn: bazı sinus enfeksiyonları(sinüzit)
·Dietsel "boşboğazlık," örn: dışkı yeme problemi ya da çöp ve bozuk gıda yeme.
·Diğer oral hastalıklar, örn: tonsillitis, kanser, travma, ve bazı otoimmun hastalıklar.
Agzi kokan her kedi veteriner tarafindan muayene edilmelidir. Agiz kokusunun sebebinin yedigi birseyden dolayi oldugunu biliyorsaniz, o baska.
Agiz kokusu, derhal tedavi yapilmazsa, ciddi hatta olumcul komplikasyon yapabilecek bir sebepten kaynaklaniyor olabilir.
Işıl KARATAN
Veteriner Hekim

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kedilerde Aıds Feline İmmumodeficiency Virus / Ağız Kokusu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Işıl KARATAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Işıl KARATAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri )
 • Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı
 • Kedi-Köpeklerde Kanser ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi
 • Hayvanlarda Kanserde Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü
 • Kedi ve Köpeklerde Parasetamol (Ağrı Kesici-Ateş Düşürücü) Zehirlenmesi
 • Köpeklerde “xylitol” Zehirlenmesi
 • Kuşlarda Aspergillosis
 • Kedi ve Köpeklerde Obezite
 • Hayvanlarda Tüy Dökümü ve Yağ Asitleri (Omega 3 & 6)
 • Von Willebrands Hastalığı (Von Willebrand
 • Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Teşhis
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
 • Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
 • Kedilerde Aıds (Fıv)
 • Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz
 • Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)
 • Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir?
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:51
  Top