TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
İLETİŞİM KURMA YÖNTEMİ

Ertuğrul AKBAŞ Fotoğraf
Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
Bursa
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 25 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 6213,

* Yayın Tarihi : 18-12-2009 - 00:50 (2502 gün önce),

* Ortalama Günde 2.48 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3893 , Kelime Sayısı : 469 , Boyut : 3.80 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ hakkında söyledikleri:
Saygıdeğer Ertuğrul AKBAŞ, psikolojik danışmanlık ile ilgili bilimsel alt yapısını içselleştirmiş, yaşama geçirmiş
bir uzman. Sevgi dolu yapısıyla çocukları, bizleri sabırla
dinleyip sorunlarımıza etkili,akılcı çözüm önerileri üretiyor.Kendimizi değerli hissetmemizi sağlayıp, daha başarılı olmamız için ilham veriyor. Çağımızın sorunlarını ele aldığı pragmatik makaleleri ile bilim dünyasının ilgisini çekiyor."Eyvah,Çocuğum Teknoloji Bağımlısı"isimli semineri ile oğlumla çatışma yaşamama sebep olan bir konuda bana ve benim gibi tüm 21.yy. annelerine ışık tuttu. Onu tanımak bizim için... [DEVAMI..]

(Seval ORAK, Arkadaş/Tanıdık, 20-11-2013)

2001 yılından bu yana tiyatro mesleğinin içindeyim ve aktif olarakta 4 yıldır tiyatro yönetmenliği ve eğitmenliği yapıyorum.En son çalıştığım kurumda oldukça yoğun ve stresli geçen ortamda çocuklarla oyunlara hazırlanıyorduk.Bazen kafamın karıştığı ve olumsuz bir şey olduğunda kafamın karıştığı ve çocuklara ve oyunun çıkamayacağına dair kaygılarım oluyordu.Ve kurumda beraber çalıştığımız Ertuğrul hocamın bana olan güvenilir ve destekleyici konuşmalarının ardından ''daha sabırlı ve rahat olacağımın ve kafama bir şeyi aşırı derecede takmadığımda her şeyin yolunda gideceğini'' anladım.Bunu ertuğr... [DEVAMI..]
(mehmet taylan, Arkadaş/Tanıdık, 10-01-2013)

Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
İLETİŞİM KURMA YÖNTEMİ

Bütün uzmanlar yüzlerce kitap okumuşlardır. Üniversite eğitimi boyunca bir sürü kuram ve yöntem öğrenmişlerdir. Okullarını bitirdikten sonra her biri yurdumuzun farklı köşelerinde farklı şekillerde görev yapmaya başlamışlardır. Kimileri danışanlarına uygulayacakları yöntemi anlaratak yardımcı olmaya çalışmıştır. Kimileri üç beş saatte öğrendikleri uygulamalı gevşeme yöntemleriyle danışanlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Bu yöntemleri daha uzatarak yazmaya devam edebilirim. Ama her bir yöntemin ortak bir yanı var. Biz Psikolog/Psikolojik Danışmanlara yardım almaya gelenlere kurduğumuz iletişim kadar yardımcı olabiliriz. Peki nasıl iletişim kurulur. Bu alanda da çalışan çaok fazla uzman olduğunun farkındayım. Kimileri Bilgi-Girdi-Çıktı mantığıyla yardımcı olmaya çalışıyor. Etkili iletişim kurma becerileri diye adlandırdığı seminerlerle yardımcı olmaya çalışıyor. Bunlar böyle uzayarak gidebilir. Ben insanlar tanık bulmak(bu kavram sevgili hocam Doğan Cüceloğluna aittir) amacıyla iletişim kurduklarını düşünmekteyim. Yaşamımızda olan bitenleri birileriyle paylaşmak kaçınılmaz bir zorunluluğumuz ve biz bu şekilde yaşama tutunmaya çalışıyoruz.
Bursa Özel Final Okullarının Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi koordinatörlüğünü yaparken başıma gelen bir anımı paylaşmak istiyorum:
_ Tam öğle vakti ve yemeğe gitmek için işlerimi çabucak toparlayıp yemekhaneye gitmek isityorum. Merdivenlerden aşağıya inerken alt katta üç dört öğretmen arkadaşımın bir şeyler konuştukalrını görüm.Yaklaştığımda içlerinden birinin ağlayarak bir şeyler anlattığını gördüm. O yöne doğru ilerlerken içimden bir çok düşünce geçti. Ya özel bir konuysa. Gitmesem mi acaba. Kadınsal bir konu konuyorlarsa ben yanlarına gittiğimde konuyu değiştirecekler ve ben sap gibi kalacağım... Her şeye rağmen yanlarına gitmeye karar verdim. Bir kaç metre kala "atandım, yaşasın,bu son şansımdı" cümlelerini duyduğumda arkadaşın atandığını öğrendim. Çok sevindim tabiki. Kendisinin sevincine ortak oldum. "
Sevinsek de üzülsek de paylaşmak için tanık ararız. Anlatmaya ihtiyacımız vardır. Bazı uzmanlar iletişimin farklı ortamlarda farklı şekillerde kurulması ile ilgili tavsiyeler veriyor. Ben şuna inanıyorum insanlar kendi içlerinden geldiği gibi konuşurlarsakendilerini mutlu hissederler. Mutlu ve içten söylenen herşey karşımızdakileri etkiler. İletişimde hedef karşımızdakini ikna etmek, kendimizi ifade etmek, bir olayı ifade etmek gibi hedefler üzerine kurulabilir. Ama amaç hep aynıdır. Tanık bulmak... Yaşamımıza tanık sokmak....
İletişim kurarken üç şeye dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.Bunlar:
1)Sağ Sütun: Bir olayla ilgili söylediğimiz şeylerdir. Düşücelerimizi ifade ederiz.
2)Sol Sütun: Konuşurken düşündüğümüz ama ifade etmediğimiz şeylerdir.
3)Merdivenin Tepesinden Fırlatmak: Sol sütunumuzda biriken cümleleri filitreden geçirmeden içimizden geldiği gibi söylemektir.
Not: Bu kavramları Evrim Çalkavur'un Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları seminer kitabından Kullandım.

Etkili iletişim kurmak istiyorsak düşüncelerimizi sol sütunumuzda biriktirmeden verilerle ifade ederek paylaşmalıyız. Bu hem bizi rahatlatır hem karşımızdakini. Aynı zamanda karşımızdakini de verilerle konuşmaya davet etmiş oluruz.

Bir örnek vererek yazımı bitirmek istiyorum. Saat 10 da yeni tanıştığınız biriyle buluşacaksınız ve kişi görüşmeye 30 dakika geç kaldı. Siz de oldukça gerginlik yaşıyorunuz. Neden geç geldin? diye yargılayıcı bir soru sorabiliriz. Ya da görüşmeye anlaştığımız saatten 30 dakika sonra geldin. Bunun nedenini öğrenebilir miyim? diye sorarsın. Sizce hangi tavır daha sicak. Geç kalmak kavramı bir yorumdur ve kişiden kişiye değişir. Bazı toplumlarda 30 dakika geç kalmak normal sayılırken, bazılarında saygısızlık olarak algılanır.
Bu yüzden sağlam verilerle sağlam iletişim kurabiliriz.Sol sütunumuzu doldurmadan verileri kullanarak kendimize yeni tanıklar bulabiliriz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İLETİŞİM KURMA YÖNTEMİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Cinsel İşlev Bozukluklarında Kaygının Etkisi , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Sarılmanın Yararları: Sağlık İçin Sarılın , Uzm.İrem BRAY
 • Boşanma Öfkesinden Kurtulmak İçin 9 Öneri , Uzm.Eyüp SARI
 • Duygularımız Da Var… Duygularımız Da Burada… , Gülçin DÖNMEZ FİDAN
 • Her Şey Tamam, Peki Üniversiteye Giderken Aileden Nasıl Ayrılacağız? , Uzm.Beyza ERGEN
 • Sertleşme Bozukluğu (İktidarsızlık) , Uzm.Feyzullah ALPMAN
 • Sistemsiz Yaşamın Ruh Sağılığımıza Etkileri , Namık ACAR
 • Bir Savunma Mekanizması Olarak “özgüven Sorunu” , Uzm.Ümit AKÇAKAYA
 • Gardner’ın Çoklu Zeka Kuramına Göre Yeni Eğitim Modeli , Uzm.Osman İLHAN
 • Pasif Agresif, Borderline, Histrionik Kişilik Bozuklukları Hakkında Bilgilendirme , Uzm.Osman İLHAN
 • Ergenlerde Okb Ve Ailesel Geçiş , Uzm.Fuat BALSAK
 • Okb’de Bilişsel/Zihinsel Modeller , Uzm.Fuat BALSAK
 • Obsesif-Kompulsif Bozukluk Ve Obsesif Kompulsif Belirtiler , Uzm.Fuat BALSAK
 • Bebeğin Temel İhtiyacı Güven , Uzm.Seval Ulviye AKYOL
 • Cinsel Terapi Nedir, Nasıl Sürdürülür ? , Uzm.Şanver YEREBAKAN
 • Çift Ve Aile Terapisi Nedir, Nasıl Sürdürülür ? , Uzm.Şanver YEREBAKAN
 • Evlilik Ve Cinsellik , Uzm.Murat ÇAKIR
 • Okb - Takıntı Bozukluğu , Kumru ŞERİFOVA
 • Üstün Yetenekli Çocuklar , Uzm.Osman İLHAN
 • Erken Boşalma (Erken Boşalıyorum) , Bayram ŞİMŞEK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:35
  Top