TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!KÖPEKLERDE KANLI İSHAL (PARVO VİRÜS) TEDAVİSİ ve KORUNMA YOLLARI

Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi52 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 42 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 19818,

* Yayın Tarihi : 09-02-2010 - 14:42 (1528 gün önce),

* Ortalama Günde 12.96 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7582 , Kelime Sayısı : 805 , Boyut : 7.40 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Tolgay AYTAR hakkında söyledikleri:
Kendinizi ve can dostlarınızı güvenilir ellere emanet ettiğinize emin olun :) oğlum Zeus benden daha büyük ilgi görüyor diyebilirim :) Çalışma arkadaşları ile muhteşem bir uyum içinde olan bu klinik simgeleri ve harika kedileri efe ile bir bütün.Gerçekten kaliteli hizmet veren güleryüzlü işini tam anlamıyla yapan ve değer veren kar amacı gütmeyen mükemmel bir klinik.Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim .... Özellikle Tolgay Bey tecrübesi ile harika bir işletmeye sahip olmak dışında oğlum Zeus'un vazgeçilmezleri arasında...
(Mahir, Müşteri, 15-03-2014)

Operasyon ve tanı konusunda oldukça başarılılar. Veterinerligi ticari amaçlarla yapmadıgıni hissedeceksiniz. Fiyatlar konusundada oldukça uygun bir klinik. Sevimli dostlarinızı guvenerek teslim edebilirsiniz. Daha önce gittigimiz baska veterinerlerden özellikle tani konusunda çok fazla zaman harcadik fakat burada tum problemlerinize çözum bulunacagina eminim. Ayrica çalışanların guleryuzleri ve hoş sohbetleri de burayi tavsiye etmem için bir sebep.
(gamze, Müşteri, 14-03-2014)

Birçok veteriner hekim mesleğinde başarılı olabilir, ancak mesleğini ve hayvanları gerçekten seven veteriner hekim bence en başarılı olandır. Tolgay bey tam 14 yıl benim kedimin sorunlarına çözüm bulmuş, iyileştirmiş, aşılarını yapmıştır. en önemlisi de onu severek yapmıştır bu işi. Kedim son derece hırçın olmasına rağmen Tolgay bey ona sevgiyle yaklaşmıştır.
Ona ilk kez hasta bir yavru güvercin götürmüştüm, ishaldi. Tolgay bey güvercinin bakımını yaptıktan sonra bana ücretsiz ilaç verdi. Güvercin iyileşmişti. O olaydan sonra tüm hayvanlarımı ona götürdüm(kaplumbağa, kedi, güvercin..) Kısac... [DEVAMI..]

(perihan, Müşteri, 13-03-2014)

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
KÖPEKLERDE KANLI İSHAL (PARVO VİRÜS) TEDAVİSİ ve KORUNMA YOLLARI

Köpeklerde yogun olarak görülen viral bir hastalıktır. DNA lı bir virüstür.virüsün zamanla genetik deyişime uğradığı ve deyişik suşlarının ortaya çıktığı bildirilmiştir.canine parvo virüs antijenik olarak kedilerin panleukopeni virüsü ile yakından ilişkili oldugu düşünülmektedir.yavru köpeklerde özellikle4-8 haftalıkken akut miyokarditis(kalp kası kasılmasında yetersizlik),gençlerde 2-12 aylıkken hemorajik gastro enteritis(kanamalı ishal) yetişkinlerde hafif ishalle seyreden çok bulaşıcı viral hastalıktır.
Dezenfeksiyonda en etkili yöntem çamaşır suyunun (sodyum hipoklorid)1kısım evde kullanılan çamaşır suyu 30 kısım suyla karıştırılarak kullanılmasıdır.Kanlı ishal virüsü özellikle dışkı ile yayılmaktadır virüs dışkıda aylarca canlı kalabilir,bulaşma inhalasyon ve sindirimle olamaktadır.virusun ilk vucuda girmesinden sonra viremi oluşur.virüs özellikle ilk olarak tonsillere ,bölgesel ve barsak lenf yumrularına yerleşirdaha sonra ince barsaklardaki kript hücrelerine yerleşir,bunların haricinde kalp ve kemik iliğinede yayılabilir.ölümcül seyretmektedir.virüs akciğer,miyokardiyumdan,dalak ,karaciğerve böbrekten izole edilebilir.klinik belirtiler etkilenen organa baglı olarak deyişir.enfeksiyondan sonra 1-5 gün süren viremi sonunda virüs lenfoid doku,dil,ağız,ösafagus ve ince barsaklarda yerleşir.
Klinik belirtilerin şiddeti stres,kalabalık,paraziter olgular,salmonella camphylobacter olması tedaviyi güçleştirmektedir.1 yaş altı köpeklerde,dobeman pincherlerde,rotwailler ırklarında duyarlılık diger köpek ırklarına göre fazladır.akut seyir gözlenmektedir köpeğin yaşının büyük olması ve tedaviye erken başlanılması önemlidir.bazen hastalık latent olarak hiç bir belirti göstermeden seyredebilir.
Köpeklerde klinik olarak kanlı ishalde ilk belirti kusma ve ishaldir.ishal sulu ve kötü kokuludur ayrıca parvo virüslü köpeğin dışkısının kokusu kendine özgü karekteristiktir.ayırıcı tanıda kullanılabilir.dışkının rengi sarıdan kahverengiye kadar deyişebilir,köpeklerde halsizlik depresyon,bitkinlik,deride aşırı su kaybı gözlemlenir,köpek yemek yemeyi red eder.yaşlı köpeklerde ateş düşük olabilir ve normalde olabilir ama yavru köpeklerde ateş kesinlikle yüksektir 41 cözellikle ilk 24 saat içinde kusma ve ishalin başlamasından sonra aşırı su kaybına bağlı olarak dehidrasyon ölüme neden olmaktadır.8 aylıktan küçük köpeklerde miyokarditis oluşabilir bu vakalarda özellikle hastalığın seyri kötüdür..bazı köpeklerde korneal ödem gözlenirkalp ve akciger muaynelerinde kalpte büyüme ve pulmaner ödem görülür.ishal olmadan miyorkarditisin de görüldüğü vakalar vardır.köpeklerde ishale bağlı olarak öksürük nadir olarak görülür.ileri olgulu vakalarda hipotermi septik şok ve ölüm gözlemlenir.kusma çogunlukla ilk bulgulardan biridir.kan tahlillerinde leukosit 2000 den aşağı düşer bu önemli bir ayıraçtır.parvo virüsten az etkilenmiş köpekler 1-2 gün içinde iyileşir.orta dercede etkilenmiş olanlar 3-5 gün içinde iyileşirler.kusmanın çok olması ve ishalin yoğun kanlı olması prognozu olumsuz etkilemektedir.labratuvar bulgularındaalt yükselir,hematoloji,lenfopeni,lekopeni(1000-2000)hipoalbuminemi,hipokloremi ,hipokalemi,hiponatremi,metobolik asidoz görülmektedir.8haftalıktan küçük köpeklerde ani kalp yetersizliği ve miyokarditis görülmektedir.solunum güçlüğü ve fokal miyokarditise bağlı olarak ani ölümler görülebilmektedir.
Teşhiste parvo test kitleri kullanılmaktadır bazen yanıltıcı olabilir kesin teşhis kan tahliliyle konulmalıdır lökopeni tablosutanıyı destekler. aynı zamanda dışkı kokusunun karekteristik olması,ishal ve kusmanın olması ,yavru veya yetişkin köpeğin aşının olmaması ilk olarak parvo virüsü akla getirmelidir.metropollerde özellikle sokak hayvanları ve aşısız köpeklerin dışkılarıyla,yutdışından getirilen kontrolsüz yavru köpekler vasıtasıyla ,kontrolsüz köpek üretimi yapan köpek çiftlikleri virüsün yayılmasında etkin rol oynamaktadır.özellikle bütün parvolu köpeklerde kusma ve ishal görülmeyebilir bu durumda gençlik hastalığı,corana virüs,enfeksiyöz hepatitle karışmasına neden olabilir.son yıllarda serumda CPV antikorlarının belirlenmesi,ELISA ya dayandırılan diagnostik test kitleride kullanılmaktadır,son zamanlarda CPV spesifik IgM-ıgG antikorlarının kullanımı başlamıştır,bu test yöntemi oldukça duyarlıdır.
özellikle 6-20 haftalıktan itibaren aniden başlayan ishal ve şiddetli kusma kanlı ishali akla getirir ilk aşının yapılmış olması kesinlikle koruyuculuk sağlamayacağı unutulmamalıdır aşıların diğer rapellerinin yapılması gerekmektedir.
korunma dezenfeksiyonda çamaşır suyunun kullanılması,aşılamaların 1.aşı 6.hafta 2.aşı9.hafta 3.aşı12.hafta 4.aşı15.hafta 6 haftalıktan küçüklerde modifiye canlı aşı kullanılmamalıdır.ilk aşı etkisini gösterinciye kadar geçen2-3 haftalık riskli süre immunbagışıklıksistemi güçlendirici takviyelerin yapılması olumlu olmaktadır.aşıların bitmeden yavru köpek sahiplerinin özellikle kontaminasyonun yogun oldugu parklara girmemelerini öneririm.barınakların dezenfeksiyonunda çamaşır suyunun kullnılması,petşoplarda,köpek çiftliklerinde de kullanılması gerekmektedir.aşılamadan evvel mutlaka paraziter tedaviinin yapılması gerekmektedir.
ayrıca anneden yavruların erken ayrılmayarak yeterince süt emmeleri bağışık sistemlerinin güçlü olmasında etkili bir faktör oldugunu unutmamaız gerekmektedir.izmir de kanlı ishal vakaları köpeklerde yogun olarak görülmekte veteriner kliniğimize her hafta 3-4 vakka gelmektedir.tedavi kanl ishal köpeklerde açıkçası belirgin bir sağaltımı yoktur tedavi semptomatik belirtileri kaldırmayı öne alınarak hazırlanır antibiyotik,serum ringer laktat,vitaminler bazı vakalarda kortizon,kusma kesiciler,kanama kesiciler ,son yıllarda kanlı ishal için kullanılan homo serumlar başarılı tedavi yaptıklarını gözlemledim ama bu tedavi hasta sahibi açısından biraz maliyetli olmaktadır.ortalama 13-14 güne kadar tedavisi süren vakalar olabilir vaka yemek yemesi ve kusmaması tedavinin başarılı oldugunun ve kanlı ishalden kurtulduğunun göstergesidir vaka taburcu edilerek ağızdan ilaç proğramına geçilir.bu programa 10 gün daha devam etmek faydalıdır.Kusması kesilen köpeklere 1-2 gün gıda verilmemelidir.Az yaglı gıdalar suyla beraber karıştırılarak verilmelidir.tedavi uygulanan löykopenik köpeklererekombinant yolla elde edilen insan granülosit koloni sitimule edici faktörü (G-CSF)ÖNERİLMEKTEDİR .aşılanmış anneden doğan yavrular 2 aylığa kadar bulaşıcı hastalıktan korunmaktadırlar.aşılanmamış köpeğinizi dışarı sakın çıkartmayınız ve 7.haftadan itibaren köpeğinizi mümkün olduğunca çabuk veteriner hekime görünüz.kesin korunma kanlı ishalden köpeğinizi ancak aşılama ile mümkündür.Aşıların ticari isimleri tetradog-parvodog-nobi-vac DHPi+L olarak deyişmektedir.özellikle ishal olgusu dikkatli izlenmeli normal ishal vakalarıyla karıştırılabilir hasta köpekler barsak tıkanması,addisson hastalığı,bağırsak parazitleri,akut böbrek yetmezliği belirtileri yönünden dikattlice incelenmesi gerekmektedir.gaitadan elisa yöntemi ile parvovirüs antijenleri aranması etkili bir yöntemdir negatif olması olmadığı anlamınada gelmez.doğal enfeksiyondan kurtulan köpeklerde oluşan bağışıklık en az 20 ay veya yaşam boyu sürebilmektedir.enfeksiyon sonucu oluşan antikor seviyesi nekadar yüksekse korunmada okadar uzun ve yüksek olur.tedavi sırasında hasta sahibinin veteriner hekime düzenli olarak köpeğini getirmesi ve tedaviyi bırakmaması gerekmekte bu durum başarı şansını artıdığını unutmamamız gerekmektedir tedavide hergün serum verilmesi kesinlikle gerekmektedir hasta sahiplerine acil şifalar dilerim iyi günler saygılarımla
Tolgay Aytar
veteriner Hekim

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

KÖPEKLERDE KANLI İSHAL (PARVO VİRÜS) TEDAVİSİ ve KORUNMA YOLLARI ile İlgili Kavramlar : köpekte kanlı ishal, köpekte ishal, parvo virüs
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KÖPEKLERDE KANLI İSHAL (PARVO VİRÜS) TEDAVİSİ ve KORUNMA YOLLARI" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Tolgay AYTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Tolgay AYTAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Hamster Hastalıkları Ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
 • Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
 • Dişi Köpeklerde Gebelik Ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü Ve Kısırlaştırma,çiftleşme
 • Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar Ve Körlük
 • Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
 • Kedi Ve Köpeklerde Zehirlenme Ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi Ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
 • Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
 • Kaplumbağalarda Ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler Ve Tedavi Yöntemleri
 • Kedi Ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri Ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
 • Köpek Ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri Ve Tedavisi
 • Kedi Ve Köpeklerde Egzama Tedavi Ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
 • Kedi Ve Köpeklerde Allerji: Gıda Allerjisi, İlaç Allerjisi, Pire Allerjisi, Tedavi Ve Belirtiler
 • Muhabbet Kuşlarında Ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri Ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
 • Köpek Ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi Ve Belirtiler Nelerdir?
 • Köpek Ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler Ve Tedavi
 • Kedi Ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas Ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık Ve Ezilmeler)Belirtiler Ve Tedavi Kedi Ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
 • Köpek Ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi Ve Belirtileri Nelerdir?
 • Tavşan Bakımı Hastalıkları Ve Tedavisi
 • Kedi Ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
 • Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım Ve Tedavi Yöntemleri
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Ameliyat Öncesi Ve Sonrası Bakım Prosedürleri , Vet.Hek.Hakkı Seçkin ÇETİN
 • Hayvanlarda Hyperadrenokortisizm (Cushıng Hastalığı) , Vet.Hek.Ümit ÖRS
 • Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri ) , Vet.Hek.Işıl KARATAN
 • Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı , Vet.Hek.Işıl KARATAN
 • Kedi/Köpek Almak İstiyorum Bakabilir Miyim? Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?Evde Köpek Beslenir Mi? , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Köpeklerin Tarihçesi , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Kedi Ve Köpeklerde Kan Ürünleri Ve Bunların Nakilleri İle Kan Grupları Ve Nakil Uygulama Esasları , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Kedi Yavrularında Süt Anne Bulunması Durumunda Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Kenelerin Neden Olduğu Sık Karşılaşılan Erlischiosis Ve Lyme Hastalığı , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Kedi/Köpeklerde Böbrek Yetmezliklerinin Sınıflandırılması Etiyolojisi(Sebebleri) Tedavi Aşamaları , Vet.Hek.Kemal ŞİMŞEK
 • Kedi-Köpeklerde Kanser Ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi , Vet.Hek.Işıl KARATAN
 • Antalya: Coğrafyası, Tarihi, Bitki Örtüsü, Jeolojik Yapısı Ve Önemli Özellikleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kedi - Köpek Kılı , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Sürüngenler – Reptılıae - Yılanlar, Kertenkeleler, Kaplumbağalar, Timsahlar, Tuataralar, Terraryum Ve Paludaryum , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Domuz Yetiştiriciliği , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Veteriner Hekimlikte Kalıcı Akupunktur-Gold İmplant-Altın İmplantasyonu Kullanımı , Vet.Hek.Yrd.Doç.Dr. Güçlü GÜLANBER
 • Veteriner Hekimlikte Geleceğin Biyofiziksel Tıp Tekniği : Frekans Analizi , Vet.Hek.Yrd.Doç.Dr. Güçlü GÜLANBER
 • Köpeklerde Çapraz Bağ Kopuğu Hakkında Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları , Vet.Hek.Yrd.Doç.Dr. Güçlü GÜLANBER
 • Veteriner Kardiyoloji , Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
 • Çiftliklerde Sürü Sağlığı-Üretim Yönetiminde Gelişmeler Ve Veteriner Danışmanlık , Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  05:03
  Top