TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Seramik Nedir? Porselen Nedir? Estetik Dişhekimliği İçin Seramik ve Porselen Sistemleri

Tosun TOSUN Fotoğraf
Doç.Dr.Dt. Tosun TOSUN
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 49 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 25838,

* Yayın Tarihi : 06-12-2007 - 19:10 (3363 gün önce),

* Ortalama Günde 7.68 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6388 , Kelime Sayısı : 750 , Boyut : 6.24 Kb.
Seramik Nedir? Porselen Nedir? Estetik Dişhekimliği İçin Seramik ve Porselen Sistemleri

Seramik bir veya birden fazla metalin, metal olmayan element ile birleşerek yüksek ısıda işlenmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganikbileşiktir. Günümüzde bu tanım, çömlek, tuğla ve porselenleri içeren klasik seramik tanımına göre daha geniş bir material grubunu içermektedir. Kelime kökeni olarak eski yunancada “yanık/yanmış madde” anlamındaki keramikos’tan gelir. Seramik grubuna oksitler, nitritler, boridler, karbitler, silikatlar ve sülfidler girmektedir. Çömlek, killi topraktan elde edilen hamurun birkaç yüz °C ısıda fırınlanarak eldesidir. Kronolojik olarak bir sonraki aşama Çin’de VII.yy’dan sonra geliştirilmeye başlanan porselendir. Geleneksel manada porselen, iki tür kilin, Çin kili (kaolin) ve Çin taşının 1300°C üzerindeki ısıda fırınlanması ile yapılır. Çömleklerin aksine vitrifiye (camsı) ve şeffaftır. En bilinen porselen çeşitlerine örnek olarak dekoratif Çin işleri, diş kuronları ve elektrik izolatörleri verilebilir. Porselenin başlıca hammaddeleri tümü küçük partikül büyüklüğünde olarak kullanılan kil, feldspar veya çakmaktaşı ve silikattır. Etimolojik açıdan ortaçağ italyancasındaki porcella’dan gelir. Porcella istiridye kabuğunun iç yüzeyindeki sedefin beyaz-parlak kıvrımlarını ifade ederdi. Bu kıvrımlar küçük domuzların sırt hatlarını anımsatır ve porcella köken olarak latincede “küçük domuz” manasındadır. Porselenler fiziksel olarak floresans, tranlusent ve opelasans gösteren seramiklerdir. Diğer bir değişle seramikler grubu içersinde ultraviole altında görülebilen ışık yayan; şeffaf; yansıyan ışık altında mavi renk veren, iletilen ışık altında ise turuncu-sarı renk veren malzemelere porselen adı verilmektedir.
Porselenlerin içeriğinde kuartz, kaolin ve feldspar üç ana maddeyi oluşturur. Çanak-çömleklerde feldspar yoktur, sırlı porselenlerde karışımda feldspar az oranda bulunur, hijyen ürünlerinde feldspar oranı daha fazladır.

Dişhekimliğinde seramik ve porselenler inlay, onlay tipi restorasyonlar, kuron ve köprü çalışmalarında (sabit restorasyonlar) ve tam protezlerde prefabrike dişler olarak kullanılırlar.

İçerik olarak bakıldığında dental porselen sistemlerinin çoğunluğu feldspar (almanca feld: toprak, spar: kaya) ihtiva ettikleri için feldspatik porselen olarak adlandırılırlar. Kompozisyonuna bakıldığında dental porselenler daha fazla feldspar ve çok az miktarda kaolin ve kuartz içerirler. Bunun yanı sıra bir tür feldspar olan lösit - K[AlSi2O6] - ile zenginleştirerek sertlik kazandırılmış “lösit porselen”leri de bulunmaktadır. Bunun tersine fırınlanma derecelerinin düşük tutulması amacı ile leucite-free yani lösitsiz porselen sistemleri de vardır. Feldspar yerine flourapatite (Pearlceram) içeren porselenler de vardır. Son dönemde kendi kendini tamir edebilen hidrotermal porselenler piyasaya sürülmüştür. Hidrotermal porselenler, camların çok yavaş akışkanlık gösteren sıvılar olan camların moleküler yer değişimi özelliğini kullanarak porselen bünyesinde oluşan mikro-kırıkların kendiliğinden onarılması işlevini kullanırlar.
Dişhekimliğinde hem porselenler hem de seramikler kullanılmaktadırlar. Dental porselenler “silikat seramikleri” grubuna dahildirler. Optik özellikleri ile diğer seramiklerden ayırt edilirler. Bu optik özellikler yansıyan ışık altında bu ışığı farklı dalga boyuna dönüştürerek gelen demeti geri yansıtma ve mavimsi görüntü vermeleri, yani bir tür ışık kaynağı olarak işlev görme (flouresans); direkt ışık altında bunun bir kısmını yansıtarak, bir kısmınıda bünyesinde soğurarak (translusens) sarı-turuncu tonlarında görüntü vermeleridir (opalessens).

Dental porselenler fırınlanma ısılarına göre ADA (Amerikan Dişhekimliği Derneği) tarafından 900-1200˚C arası düşük ısı porselenı, 1200-1300˚C arası orta ısı porseleni ve 1300˚C üzeri yüksek ısı porseleni olarak sınıflanmıştır. Metal-seramik veya alumina, zirkonya-seramik çalışmalarda düşük ısı porselenleri, tam protez yapımında kullanılan prefabrike dişlerde ise yüksek ısı porseleni kullanılır.

Dental porselenlerin desteklendiği farklı taşıyıcı sistemleri vardır. Bunlar mika (Dicor), platin foli, altın foli (Sunrize), eletroforetik altın (Galvano), kıymetsiz metal aşlımlar (CrCoNi), kıymetli alaşımlar (Au-Pl), infiltre cam seramikler (InCeram), cam seramikler (Empress), polikristalin seramikler (Spinell, Alumina, Zirkonya) olarak sıralanabilir. Bu taşıyıcı sistemlerden metal olanları kullanıldığında metal-seramik çalışmalar yapılır. Diğerleri ise metalsiz çalışmalar olarak veya tam-seramik çalışmalar olarak adlandırılırlar.

Tam seramik çalışmalarda da seramik taşıyıcı altyapı üzerine porselen çalışılır. Diğer bir deyişle seramik üzeri porselenle (silikat seramiği) kaplanmış olur. Alt yapıda kullanılan çekirdekler mika, cam seramik, infiltre cam seramik veya polikristalin grubundan olabilir. Mika kullanımı yaygın değildir (sadece Dicor firması üretir). Cam seramikler ve infiltre cam seramikler de belirli üreticiler tarafından piyasaya sürülmektedir (Inceram, VITA; IPS e.max, IPS Empress, IVOCLAR). Magnezyum oksit (spinell) de az tüketilen estetik özellikli bir malzemedir. Aluminyum oksit (alumina) spinelle göre daha fazla kullanılır (Procera, vs). Son dönemde oldukça popüler olan altyapı malzemesi ise zirkonyum oksit (zirkonya)dır. Sertliğinden ötürü bilgisayarlı freze makinalarında CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) teknolojisi ile zirkonya blokları şekillendirilerek çalışılır. CAD/CAM kullanılmadan çalışılan sistemlerde mevcuttur. Ancak bunlarda bloklar sinterlenmeden (katılaştırılmadan) çalışılabilir ve frezeleme sonrasında sinterizasyon yapıldığında ise %30 büzülme meydana gelir ki bu da köprü veya kuronun oturma hassasiyatini oldukça azaltır. Polikristalin seramik kullanılan sistemlerde alt yapılar yüzey enerjileri, fırınlanma dereceleri uyumlu porselen sistemleri ile kaplanırlar. Bu kaplama işlemleri elde modelaj yapılıp porselenin fırınlanması veya mum modelaj yapıp porselen enjeksiyonu ile gerçekleştirilir.

Sonuçta dişhekimliğinde kuron ve köprü çalışmaları yapılırken genellikle metal veya polikristalin altyapılar üzerine porselen uygulanır. Polikristalin altyapılar sermiktir, porselen de bir tür seramik, silikat seramiğidir; diğer bir deyişle seramik çekirdek üzerine seramik işlenmiş olur.

İster tam seramik, ister metal-seramik çalışmalar olsun doğru endikasyonlar dahilinde başarılı sonuç vermektedirler.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Seramik Nedir? Porselen Nedir? Estetik Dişhekimliği İçin Seramik ve Porselen Sistemleri ile İlgili Kavramlar : seramik, porselen, zirkonyum, estetik, estetik dişhekimliği
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Seramik Nedir? Porselen Nedir? Estetik Dişhekimliği İçin Seramik ve Porselen Sistemleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Dt. Tosun TOSUN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Doç.Dr.Dt. Tosun TOSUN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Gülüş Tasarımında Fasiyal Analiz
 • Dişhekimliğinde Yeni Trend: Perioral Dermal Filler Uygulamaları
 • Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı
 • Bebeklerin Diş Çıkarma Süreci ve Çürüklerin Tedavisi
 • Korkmadan Gülümsemek İçin Yapılması Gerekenler…
 • Gülüş Tasarımında Yeni Trendler: Fasiyal Analiz, Laser ile Kuron Boyu Uzatma, Nasospinal Btx ve Perioral Dermal Filler Uygulamaları
 • İmplant Materyallerinde Yenilikler: Hızlı İyileşen Hidrofilik İmplantlar
 • Diş ile İlgili İnternette En Çok Sorgulanan Kavramlar
 • Ağız ve Diş Sağlığı - İmplantolojide Yenilikler: Yüzey Özelliklerinin İyileşme Hızına Katkıları
 • Laser Nedir? Laser Nasıl Elde Edilir? Dişhekimliğinde Laserler ve Dental Laser Uygulamalarında Son Gelişmeler
 • Korkan Çocuklarda Laser ile Diş Dolgusu
 • Dişhekimliğinde Laser Uygulamaları
 • Dişhekimliğinde Botulinum Toksinlerinin Kullanımı: Bruxism ve Gummy Smile Tedavilerinde Botox
 • Sinüs Lıft Nedir? Sinüs Lıftıng Nedir? Sinüs Greftleme Operasyon Tekniği Nedir?
 • Periodontolji Nedir? Dişeti Hastalıkları Nedir? Piyore Nedir? Periodontitis Nedir? Dişeti Hastalıkları, Periodontal Hastalıklar Hakkında Bilgiler ve Periodontal Hastalıkların Güncel Sınıflaması
 • Asit Erozyonu Nedir? Diş Aşınması Nedir? Asit Erozyonu Nedir? ve Asit Erozyonu ile İlgili Bilgiler. Asit Erozyonu ve Korunma Yöntemleri: Flor, Florid, Diş Fırçalama Metodları.
 • Laminate Veneer Nedir? Seramik Laminate Veneer Nedir? Kompozit Laminate Veneer Nedir? Laminate Veneer Uygulamaları Nasıl ve Hangi Durumlarda Yapılır?
 • İmplant Nedir? Diş İmplantı Nedir? Dental İmplant Nedir? Oral İmplant Nedir? Kemikiçi İmplant Nedir? Endossöz İmplant Nedir? İmplant, Diş İmplantı, Dental İmplant, Oral İmplant, Kemikiçi İmplant, Endossöz İmplant Hakkında Bilmek İstedikleriniz
 • İmplant ve Yönlendirilmiş Kemik Rejenerasyonu. Peri-İmplanter Kemik Defektlerinin Tedavisinde Ogmantasyon ve Yönlendirilmiş Kemik Rejenerasyonu Tekniğinin Üç Yıllık Klinik Sonuçları
 • Konjenital Diş Germi Eksikliği Nedir? Ektodermal Displazi Nedir? Skleroderma Nedir? Agenezis Vakalarında İmplant Uygulamalarının Değerlendirilmesi
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dişlerinizde Yaşanılan İnanılmaz Olaylar , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuklarda Diş Yaralanmaları , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Amalgam (Metal) Dolgular Nasıl Değiştirilir? , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuk Diş Hekimliğinde Sık Sorulan Sorular , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Erken Çürük Tedavisi , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Estetik Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Çene Eklemi Bozuklukları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Dental İmplant , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Erişkin Hastalarda Ortodontik Tedavi , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Dengeli Bir Gülümsemenin 8 Komponenti , Doç.Dr.Dt. Mehmet Oğuz ÖZTOPRAK
 • Ön Diş Estetiği , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Radyasyon ve Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Oral Cerrahide Doku Mühendisliği Kavramı ve Uygulamaları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Ön Diş Estetiği ve Zirkonyum Porselenler , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Yirmilik Diş Çekimi , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Amalgam Dolgudan Korkmalı Mıyız? Her Amalgam Dolgu Değiştirilmeli mi? , Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
 • Kozmetik Diş Hekimliği ve Mükemmel Gülüş , Dt.Şule ÜNAL
 • Diş Fırçası Seçimi , Dt.Mesut MUTLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Mesut MUTLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  09:54
  Top