TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sapıklık ve Sapkınlığın Nedenleri

Ayla KETRE Fotoğraf
Psk.Dnş.Ayla KETRE
İçel (Mersin)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 20 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 75316,

* Yayın Tarihi : 29-04-2010 - 22:10 (2494 gün önce),

* Ortalama Günde 30.20 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8040 , Kelime Sayısı : 1096 , Boyut : 7.85 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Ayla KETRE hakkında söyledikleri:
Uzun bir süredir Ayla Hanım'a ulaşmaya çalışıyordum. Nihayet yeni buldum. Bir süredir çalışmıyormuş ama mesleğe yeniden dönmesine çok sevindim. Eşimle, ailemle, iş yerinden arkadaşlarımla sürekli sorunlarım oluyordu. Sanki bütün dünya bana karşıymış gibi geliyordu. Çok mutsuzdum ve sürekli onları haksız buluyordum. Daha ilk görüşmemizden itibaren candan dinlemesi, birden bire beni haklı ya da diğerlerini haksız bulmaya çalışmaması objektif tutumuna güven duymamı sağladı. Hücum terapisi diye bir yöntem kullanıyormuş. kısa sürede sorunu ve sorunun kaynağını bulmak üzere maceralı bir yolculuğa çı... [DEVAMI..]
(Coşkun, Danışan, 25-12-2014)

Benim vesveselerim vardı, bir türlü aklımdan çıkmıyordu. Ne yapacağımı bilmiyordum. aklımı kaybetmekten korkuyordum. saçma sapan 4-5 cümle kafamda dönüp duruyordu. Neden ben bunları yaşıyorum diye düşündükçe daha da sinirleniyordum. eşime kızgındım, aileme kızgındım. Hepsi sanki onların suçuymuş gibi geliyordu. asla geçmiyecek bu vesveseler hep benimle kalacak diye düşünüyordum. Sonra her zaman ofislerinin önünden geçip gittiğim ayzepe geldim. Ayla hanımla tanıştım. nasıl olacak da geçecekti bilmiyordum. Acaba bir merhem mi sürecek kafama, yoksa okuyup üfleyecek mi ne olacak. zaten herkes takm... [DEVAMI..]
(Beril, Danışan, 22-12-2009)

Hayatımın en anlamlı yolculuklarından biri olan Psikoterapi enstitüsünde yol arkadaşım olan Ayla Hanımı, ilk kez mağrur duruşu ve etkileyici ses tonuyla kürsüde kendini tanıtırken fark ettim ve Onunla aynı paralelde ders dinleyeceğim için kendimi çok şanslı buldum…Diğer psikolojik danışmanlardan onu daha da ötelere taşıyan en güçlü yönlerinden bir tanesi kendisinden çok emin olması diyebilirim..Öylesi bir özgüven, Ayla hanımdaki gibi ciddi bir bilgi birikimi ile birleşince karşımıza ancak O, çıkıyor..O’ysa bize başarıyı bizzat yaşayarak tanımlıyor.Ayla Hanım alanında bugüne kadar pek çok eğiti... [DEVAMI..]
(Sümeyra GÜLER ÖZSOY, Arkadaş/Tanıdık, 18-12-2009)

Psk.Dnş.Ayla KETRE Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Sapıklık ve Sapkınlığın Nedenleri

İnsanlar Neden Sapıklaşır / Sapkınlaşır ?

Sapıklık sözcüğü kelime itibariyle tek başına oldukça ürkütücü ve tehdit edici görünmektedir ve çoğu kez de halkımız tarafından tek başına yanlış anlamlarda da kullanılmaktadır. Her cinsel eylem sapıklık ya da sapkınlık olarak görülemez. İnsan doğası gereğince karşı cinsten bir yetişkinle cinsel ilişkiye girer ve türünü devam ettirmeyi dürtüsel olarak arzu eder. Bu dürtü dinamiktir ve deşarj edilmek ister. Ancak insan sadece biyolojik bir varlık olmadığı gibi aynı zamanda da toplumsal bir varlık olması itibariyle yaşadığı toplumun bir dizi kurallarını da içinde taşımak durumundadır. Ayıpların, yasakların, günahların varlığı bir şekilde sapkınlıkların önünde fren olmak durumundadır. Eğitim, aile ve kültürel kodlar vasıtası ile kişi cinsel dürtüler ya da olası sapmalarının önüne geçebilmektedir. Ancak ilk çocukluk yıllarına denk gelen 3-5 yaş döneminde her çocuk ilk kez cinselliği keşfeder. Bu keşif döneminde karşılaşılan bir takım sorunlar yetişkinlik döneminde cinsel kimlik ya da cinsel davranışlarda sapmalar şeklinde kendisini göstermektedir. Bazen bu yaş aralıklarına denk gelen dönemde çocuk ağır cinsel travmalarla da karşılaşabilir. Örneğin çevresindeki herhangi birinden bir cinsel travma yaşayabilir. Bu durumda kişi ilerde cinsel sapmalar sergileyebilir. Bazen de aşırı baskıcı sosyo-kültürel ortamlar çocuğun cinsel dürtüler hakkında aşırı suçluluk duymasını ve bu konuda kendisini baskılamasını ve gelecek yetişkin yıllarında da yine toplumun hoş karşılamayacağı sapkın şeyler yapmasını sağlamaktadır. O halde çocuklarımızı yetiştirirken cinsel öğrenme konusunda ayıp, yasak, günah kavramında ölçüye çok fazla dikkat etmek gerekmektedir. Ölçüsünün azlığı da çokluğu da gelecek yıllarda cinsel sapkınlıklara neden olmaktadır.

Sapıkların / Sapkınların Ortak Yönleri Nelerdir?

Özgüvenleri ya çok düşük, aşırı çekingen, sıkılgan, utangaç, toplum önüne çıkmak istemeyen türden ya da insanı rahatsız edecek kadar aşırı özgüveni yüksek sınırsız ve kontrolsüz bir güce sahipmiş izlenimi veren ( sosyopatmış gibi ) bireylerde görülme ihtimali yüksektir. Uyuşturucu ve madde kullanımı yüksek bireylerde cinsel sapkınlıkların çıkma ihtimali yüksektir çünkü beyin zamanla denetim odağını kaybeder ve dürtülere dur diyecek mekanizma ortadan kaybolur. Sapkınlkları olan bireylerin bir başka ortak özellikleri ise iş ve sosyal yaşamlarında başarız oldukları, dalgın ve dağınık, endişeli ve tedirgin görünümleridir. Ya çok anksiyetelidirler ya da son derece soğuk ve mattırlar.

Bireyin Sapık / Sapkın Olmasındaki En Büyük Etken Nedir?

Elbetteki biyolojik açıdan incelenmesi gereken tarafların olması gerekebilir ama biz psikoterpi açısından bakacak olursak doğal olarak bireyin cinsel kimlik gelişimi sırasındaki yetiştirilme tarzından tutundan anne baba tutumuna, o dönemde özdeşim kurduğu kişinin nasıl biri olduğuna, gelişim dönemi esnasında yaşadığı olayların kendisinde bıraktığı izlere kadar pek çok şeye aynı anda bakmaktayız. Ama ne büyük etken nedir diye soracak olursanız. Ya aşırı baskıcı bir aile tutumu ya da aşırı kontrolsüz bir aile tutumu diye tanımlayabiliriz.

Sapıklar / Sapkınlıklar Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Bu tedavi sürecinde kim yetkilidir. Tedaviden önce elbetteki nedenlerine bakmak gerekmektedir. Ayrıca sapkınlığın türüne de bakmak gerekir. Örneğin bir el fetişizminin bireyin çevresine ne kadar zarar verici olduğu düşünülürse bunun tedavi edilmesi gereken bir sapkınlık olup olmadığı bile ayrı bir tartışma konusu haline gelmektedir. Ama eğer söz edilen bir çocuklara yönelik bir pedofili ise o zaman bu durumda hastanın psikiyatrik öyküsüne bakılıp antisosyal tutum ve davranışları olup olamdığı, sadistik eylemlere yönelip yönelmediği yani hastalığın derinliği ancak doğru bir epikriz alındıktan sonra bir psikoterapist ile tedavisine yönelinmelidir.

Sapıklık / Sapkınlık Türleri Var Mıdır?

Özellikle halk arasında cinselliğe çok düşkün olmaktan aşırı mastürbasyon isteğine kadar olan yelpazedeki her davranış sapıklık olarak değerlendirilse de günümüzde ruh sağlığı çalışanları arasında da bu yelpaze halen tartışılmaktadır. Yine de genel bir tanımlama vermek gerekirse başlıca sapıklık davranışları şunlardır:

Bebeklere ve çocuklara cinsel yönden ilgi duyma durumu olarak tanımladığımız pedofili . Kaldı ki son günlerde basında ne yazık ki sıkça bu tip haberlere sıkça rastlamaktayız ve genellikle bu tip bir cinsel sapkınlık gösteren bireylerin çocukluklarında da bu tip bir muameleye maruz kaldıkları psikiyatrik öykülerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu bir nevi geçmişin intikamını almak gibidir. Ama elbette her tacize uğrayan kişinin gelecekte de tacizci olacağı söylenemez. Sadece bu travmayı doğru bir biçimde atlatamayıp üstüne çeşitli bozukluklar da yaşatılıyorsa bu durumda cinsel sapma görülme olasılığı yüksektir.

Hayvanlarla cinsel ilişkiye girme isteği ve cinsel ilişkiye girme adı verilen zoofili. Bu tip bir cinsel sapma geçmişte daha sık görülmekle bilikte halen kırsal bölgelerde görüldüğü bilinmektedir. Özellikle cinselliğin suç, ayıp, yasak olarak kabul edildiği sosyal çevrelerde kişi bu dürtüsünü sağlıklı bir karşı cins ilişkisi üzerinden gidermek yerine hayvanlara yönelmektedir. Kişi için hayvan sadece bir cinsel metadır ve deşarj olmak birinci hedeftir.

Ölü insanlarla veya ceset ile sevişme isteği duyma ve sevişme adı verilen nekrofili ülkemizde çokça rastlanan bir durum değildir.

Bir başkasını çıplak ya da cinsel ilişki sırasında izleyerek cinsel haz alma durumuna verilen ad röntgenciliktir. Çocuk 3-5 yaşları arasında evin içinde ilk önce anne babasını izler ve cinsel kavramlarını oluşturur. Nasıl olsa biz bizeyiz diyerek rahatça dolaşmak ile sımsıkı her yeri kapatmak arasındaki ölçüyü tam koruyamayan ailelerde yetişen bireyler görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Başkalarına cinsel organını onların rızası olmadan göstererek bundan cinsel haz alma durumuna teşhircilik denmektedir. Özellikle büyük kentlerde ve ücra köşelerde ya da toplu taşıma araçlarında görülen bir sapkınlık çeşididir.

Çiftler arasında eş değiştirme ( Bu başka ülke ve kültürlerde normal karşılansa da ülkemizde anormal değerlendirilmektedir)

Eşine acı vererek sevme ve acı çekerek sevilmek isteme şeklinde ortaya çıkan sado- mazoşist ilişki biçimi , homoseksüellik, travestilik ve fetişizm ise halen tartışılan başka cinsel sapma konularından birkaçıdır.

Sapıklıktan / Sapkınlıktan Tamamen Kurtulanabilir Mi Yoksa Kalıcı Mıdır?

Neyin sapıklık olduğu neyin olmadığı belirlendikten sonra hastanın farkındalığı da bu yönde doğru bir biçimde sağlanabilirse tedavisi mümkündür. Yani eğer kişi röntgenciliği masum bir fantezi olarak düşünüyorsa ve bunu bir hastalık olarak kabul etmiyorsa ya da hayvanlarla ilişkiyi bir cinsel seçim olarak görüp zihninde aklileştiriyorsa tedavinin hiçbir aşaması kişi için faydalı olamaz. Ama eğer kişi kendisinde bir bozukluk olduğunun farkına varıp bu konuda terapisit ile işbirliğine giderse bu bozukluktan tamamen kurtulabilir.

Elbette her bir sapkınlığın nedenlerinin tek tek ele alınıp incelenmesi gerekir ki zaten psikolojinin ana konusu da insan davranışlarının nedenlerini araştırmaktır. Sapık olarak nitelendirilen bir bireyin onu bu davranışa iten nedenleri irdelemek gerekir. Ancak yine de ne olursa olsun çocuklarımızı doğru yeiştirmeliyiz. Çocukluğun gelişim evrelerini doğru bir biçimde öğrenmeliyiz. Neyi hani ölçüde vereceğimizi bilirsek, farkındalıklarımızın daha çok farkında olursak gelecek yıllarda daha az sapıklıkların ortaya çıkacağını garanti edebiliriz.

İnsanlar, Sapık / Sapkın Olduğu Bilinen Kişilere Nasıl Bir Yaklaşım Tarzı Göstermelidir?

Bu çok karmaşık bir konu aslında. Çünkü eğer karşınızdaki kişi antisosyal ise ya da psikopat eğilimleri var ise korktuğunuzu hissetmesi onda daha büyük bir hazda yaratabilir. Konuşmak fayda etmeyebilir. Sanırım en doğru yöntem kendini onun saldırısından korumak adına ne tip önlemler alacağını öğrenmek olmalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Sapıklık ve Sapkınlığın Nedenleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Ayla KETRE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Dnş.Ayla KETRE Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Okul Başarısızlığının Nedenleri
 • Çocuklarda Yalan : Bir Yalandan Ne Çıkar
 • Boşanma Nedenlerinde Sevgisizliğin Önemi
 • Anoreksiya Nevroza (Kilo Alma Korkusu) Yeme Bozukluğu
 • Çocuklar ve Reklamlar: Reklamlar Çocuklarınızı Obsesif (Takıntılı) Yapıyor
 • Anne- Baba ve Öğrencilere Başarı Tüyoları
 • İntiharın Biyolojik, Psikolojik ve Sosyolojik Nedenleri
 • İntihar Nedir ve İntiharın Epidemiyolojisi
 • Toplumsal Şiddet Nereye Varacak?
 • Tablet Niyetine Öfke Kontröl Önerileri
 • Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek Neden Gerekli
 • Uyku Nedir? Uyku Bir Alışkanlık mı Yoksa İhtiyaç mı?
 • Uyumlu Bir Evlilik İçin Uyum Testi Şart
 • Hipnoz İstismar mı Ediliyor?
 • Takıntı ve Saplantılar (Obsesif - Kompulsif Bozukluk): Düzen, Şüphe, Temizlik, Sayı Sayma Takıntıları
 • Evlilik Bir İş Ortaklığı Mıdır?
 • Çalma (Hırsızlık): Bir Uyum ve Davranış Bozukluğu
 • Stres Gerçeği Değerlendirme Yetisini Bozuyor
 • Bilişsel Terapi Nedir: Bilişsel Terapiden Faydalanmak
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yalnızlıkla Yaşamak , Zeynep Sinem ERDOĞAN
 • Depresyon Nedir? Sebepleri ve Tedavisi , Uzm.Gülcem YILDIRIM
 • Kadın Olmak , Uzm.Özlem ŞENBAY
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:28
  Top