2007'den Bugüne 92,165 Tavsiye, 28,191 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hipospadias (Peygamber Sünnetlilik)
MAKALE #761 © Yazan Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) | Yayın Şubat 2008 | 20,862 Okuyucu
Erkek cinsel organı olan penisin doğuştan görülen bir hastalığıdır.

Hipospadias, penis içindeki idrar kanalının doğuştan kısa olup kanalın ucunun yani idrar deliğinin penis alt yüzünde bir yere açılmasıdır. Sünnet derisinin eksikliği nedeniyle bu çocuklar “Yarım Sünnetli” veya ‘Peygamber Sünnetli’ olarak da adlandırılmıştır. Ağır tiplerinde peniste özellikle sertleşme anında belirginleşen aşağıya doğru kıvrılma (kordi, eğrilik) mevcuttur, çocuk ayakta işemekte zorlanır, cinsel organın görünümü de normal değildir, hatta bazen dişi cinsel organına benzer.

Her 300 canlı erkek doğumda bir görülür. % 10-15 ailevi yatkınlık gösterir . Tanı için muayene yeterlidir. İlave tetkik gerekmez. İdrar kanalının penis alt yüzünde açıldığı düzey ameliyat tipi ve başarısı için önemlidir. Penis ucuna yakın açılım durumunda ek sorun genellikle izlenmez. Skrotum’a (torbaya) yakın açılım durumunda ise böbrek, idrar boşaltım kanalı ve idrar torbasına ait ek sorunlar eşlik edebilir. Bu nedenle ağır tiplerde tanı sonrası Ultrasonografi ile bazen de biyokimya testleri ile değerlendirme gerekebilir.
İdrar deliğinin altta olması çocuk sahibi olma şansını azaltmaktadır, ayrıca okul çağında cinsel organı arkadaşlarından farklı olan ve idrar deliğinin normal yerinde olmaması nedeniyle ayakta işemekte sorun yaşayan çocuk ruhsal olarak etkilenir, kişilik gelişiminde problemler ortaya çıkar. Cordee dediğimiz eğrilik olanlarda ileri yaşlarda cinsel ilişkide de sorunlar görülmektedir.

İdrar deliği penis alt yüzünde herhangi bir seviyede olabilir.

Hipospadias tipleri:

1. Galanduler hipospadias
2. Coronal hipospadias
3. Midpenil hipospadias
4. Proksimal penil hipospadias
5. Scrotal hipospadias
6. Perineal hipospadias

Hipospadiasın tipine göre değişik ameliyat yöntemleri vardır. Penisin doğum sonrası ilk 6 ay içindeki hızlı büyümesinden yararlanmak için ameliyatlar 6 aylıktan sonra yapılmaktadır. Ancak Hipospadias ameliyatları ve sünnet gibi penise yönelik ameliyatlar için 3-6 yaş arası dönemin psikolojik açıdan uygun olmadığı göz önünde bulundurularak onarımın küçük yaşta yapılması ve cinsel organlarını tanımaya başlayan çocuğun cinsel organ hastalığını anımsamaması yararlıdır. Bu nedenle ameliyat yaşı 6 ay- 2 yaş olarak önerilmektedir.


Günümüzde azalsa da hala sık yapılan bir yanlış, bu çocukların bilinçsizce sünnet edilmesidir. Bu tedaviyi zorlaştırır. Sünnet derisi ameliyatta kullanılacağından bu çocuklar kesinlikle normal yolla sünnet yapılmamalıdır. Ameliyatta kısa olan idrar kanalı uzatılır, penisin ucuna getirilir ve varsa eğrilik düzeltilir. Cerrahi tedavi ile sorun tamamen çözülerek penis normal hale getirilir, eş zamanlı sünneti de yapılmaktadır.


Oldukça incelikli, estetik bir ameliyat gerekir. Cerrahi tedavinin tipine hipospadiasın tipine ve eşlik eden eğrilik olup olmamasına göre karar verilir. Cerrahi tedavi için genel anestezi uygulanır. Uygulanan cerrahi yönteme göre değişiklik göstermekle birlikte ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sırasında yeni oluşturulan idrar kanalının içine iyileşme süresince kalmak üzere kateter (sonda) yerleştirilir, hasta bu kateterle taburcu edilir. Ameliyattan ortalama 5 gün sonra bu sonda çekilmektedir. Sonda çekme işlemi için anestezi gerekmemektedir. Çocuk ameliyattan üç saat sonra evine gitmekte ve birkaç gün sonra sondası alınarak normal işemeye başlamaktadır.
Bu hastalığın cerrahi tedavisi bazı özellikler taşımakta olup, deneyimsiz, çocuk hastaya alışkın olmayan ve bu konularda özel eğitim almamış kişilerce yapılan girişimler düzeltilmesi zor komplikasyonlara (peniste eğrilik, yeni oluşturulan idrar kanalında darlık, idrar kaçağı, kötü kozmetik görünüm, defalarca ameliyat, ve psikolojik sorunlar gibi) yol açabilmektedir.


Eğer çocuğunuzun penisinde bir şekil bozukluğu görürseniz, hekime başvurunuz. Yalnızca sünnet derisi eksik gibi dursa da çocuk cerrahisi ile uğraşan bir uzmanın görüşünü almadan çocuğunuzun sünnetini yaptırmayınız.


Hipospadiasta Ameliyat Başarı Şansını Etkileyen Etmenler

1. Ameliyatı yapan doktor
2. Hipospadiasın tipi
3. Kordi olup olmaması
4. Ameliyat sonrası bakım
5. Çocuğun yaşı
6. Kullanılan ameliyat malzemeleri


Hipospadias benzeri bir diğer anomali Epispadias olup, idrar kanalının yine kısa gelişerek penis üst yüzünde bir yere açılması ve penisin yukarıya doğru kıvrılmasıdır. Bunun tedavisi hipospadiasa benzer, ancak daha zordur. Cerrahi tedavi ve düzeltmeye rağmen Epispadias’ın ağır türlerinde idrar torbası boynunun yetersizliğine bağlı idrar kaçırma yakınması görülebilmektedir ve ilerleyen dönemde idrar torbası boynuna yönelik cerrahi girişim de gerekebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hipospadias (Peygamber Sünnetlilik)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın Yazıları
► Hipospadias (Yarım Sünnet) Prof.Op.Dr. Cevdet KAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Hipospadias (Peygamber Sünnetlilik)' başlığıyla benzeşen toplam 6 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tıbbi Açıdan Sünnet Ağustos 2007
► Bebekte İnmemiş Testis Ağustos 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:20
Top