2007'den Bugüne 92,309 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kız Çocuklarda Cinsel Organda Sık Görülen Bir Sorun: Labial Adezyon (Yapışıklık)
YAZI #135 © Yazan Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) | Yayın Ekim 2008
Kız çocuklarında sık karşılaşılan bir sorundur.
En sık altı bezlenen çocuklarda görülmektedir.
Kız cinsel organında labium minuslerin (iç dudakların) yapışıklığıdır, yapışıklık arkadan başlar öne doğru ilerler ve bazen idrar yapmayı zorlaştıran tam kapanma gözlenebilir. Bu sorun gözden kaçarsa idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir.
Anne bez değişimi sırasında cinsel organı gözlemlemeli, normal dışı bir görünüm varlığında en kısa zamanda doktora başvurmalıdır. Daha büyük kız çocuklarında ise banyo yaptırılırken bu açıdan dikkatli olunması ve idrar yolu enfeksiyonu geçiren kız çocuğun labial adezyon açısından muayene ile değerlendirilmesi önemlidir.
Önlenmesinde alt bakımı çok önemlidir.
Tedavisinde erken dönemde poliklinik şartlarında küçük müdehale ile yapışıklık kolayca açılabilmektedir. Gecikmiş ve tekrarlayan vakalarda sedasyon anestezisi altında müdehale gerekebilir. Yapışıklık açıldıktan sonra epitelize edici kremler ve östrojen içeren kremler ile tedaviye devam edilir.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın Makale ve Yazıları
► Kürtajdan Sonra Yapışıklık Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Sık Görülen Diz Sorunları Prof.Op.Dr. Sinan KARAOĞLU
► En Sık Görülen Kadın Hastalıkları Prof.Dr.Alparslan BAKSU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Kız Çocuklarda Cinsel Organda Sık Görülen Bir Sorun: Labial Adezyon (Yapışıklık)' başlığıyla benzeşen toplam 88 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tıbbi Açıdan Sünnet Ağustos 2007
► Bebekte İnmemiş Testis Ağustos 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:09
Top