2007'den Bugüne 92,309 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Göbek Fıtığı (Umblikal Herni)
YAZI #137 © Yazan Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) | Yayın Ekim 2008
Doğumdan sonra göbek kordonuna giren damarların geçtiği halkanın yeterince kapanamaması durumunda göbek fıtığı ortaya çıkar. Göbek kordonu düştükten sonra göbekte şişlik fark edilir, şişlik bebek ağladığı zaman ve ıkınınca artar.
Bebeklerin % 4’ünde göbek fıtığı görülür. % 85’i 3 yaşına kadar kendiliğinden ve ameliyata gerek olmaksızın kapanır. Eğer 3 cm den geniş fıtık söz konusu ise umblikal kord hernisi adını alır ve 3 yaş beklenmeden ameliyat edilmesi uygun olur.
Ağrı, beslenme bozukluğu, şekil bozukluğu, fıtık boğulması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
3 yaşına gelmiş çocukta göbek fıtığı mevcut ise cerrahi onarım ile tedavi edilmesi gerekir. Çünkü hayatın ilerleyen döneminde karın içi basıncını artıran öksürük, kabızlıkta ıkınma gibi durumlarda göbek fıtığı içine de barsak, omentum gibi karın içindeki organlar girerek sıkışabilir ve acil girişim gerekebilir. Özellikle kız çocuklarda onarım mutlaka yapılmalıdır, çünkü hayatının ilerleyen dönemlerinde gebelik döneminde ciddi problem oluşturabilmektedir.
Göbek fıtığında cerrahi onarım göbekten girilerek yapıldığı için iz kalmamaktadır. Ameliyat 30-45 dk sürer ve günübirlik cerrahi uygulanmaktadır. Hastanın gece hastanede yatması gerekmemektedir.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın Makale ve Yazıları
► İnguinal Herni (Kasık Fıtığı) Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
► Karın ve Göbek Yağları Op.Dr.Hakan DEMİR
► Göbek Eriten Diyet Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Göbek Kordonunun Kesilme Zamanı Op.Dr.Gülnihal BÜLBÜL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Göbek Fıtığı (Umblikal Herni)' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tıbbi Açıdan Sünnet Ağustos 2007
► Bebekte İnmemiş Testis Ağustos 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:01
Top