2007'den Bugüne 77,152 Tavsiye, 25,058 Uzman ve 17,261 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Çocuk Cerrahı Ne İş Yapar? Çocuk Cerrahisinin Önemi: Çocuk Erişkinin Minyatürü Değildir!
YAZI #144 © Yazan Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) | Yayın Ekim 2008 ÇOK OKUNUYOR
Sadece çocukların cerrahi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için eğitim almış, bu alanda deneyim kazanıp cerrahi müdahale “yasal yetkisini” almış tıp doktoruna ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI (Pediatrik Cerrah) denir.
Çocuk cerrahisi ülkemizde diğer branşlardan daha yeni olması nedeniyle ve erişkine yönelik cerrahi branşlar (genel cerrahi, üroloji, kadın doğum, göğüs cerrahisi ...) ile kesişen görev alanı nedeniyle çok iyi tanınan bir bölüm değildir. Bu nedenle hastaların bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi önemlidir. Çocuk Cerrahisinin hizmet alanı 0-18 yaş arası hasta grubunu kapsamaktadır.
ÇOCUK ERİŞKİNİN BİR MİNYATÜRÜ DEĞİLDİR!
Çocukların cerrahi hastalıkları* erişkininkine sadece “isim” olarak benzeyebilir. Söz gelişi bir erişkin fıtığı ile çocuk fıtığının oluşumu ve sonuçları farklı olduğu için teşhis ve tedavisi de farklıdır.
Bu nedenlerle çocukların cerrahi hastalıklarında çocuk cerrahisi bölümünün tercih edilmesi, klinik hastalıklarında Dahiliye bölümü değil de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünün tercih edilmesi kadar önemlidir.
Çocuk cerrahları, çocukların ürolojik, genital, sindirim sistemi, solunum sistemi hastalıklarının cerrahi tedavileri ile uğraşırlar.
Kalp dışı göğüs cerrahisi, onkolojik cerrahi, endokrin cerrahisi, çocuk jinekolojisi, çocuk ürolojisi, endoskopi, laparoskopi ve torakoskopi, yaralanmalar, travma, yanık, KISACA 0-18 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA BEYİN VE KALP DIŞINDA TÜM ORGANLARIN CERRAHİ OLARAK TEDAVİSİ ÇOCUK CERRAHLARININ UZMANLIK ALANINA GİRER.
Doğumdan önce bilinen veya doğum sonrası ortaya çıkmış olan yenidoğan anomalilerinin takip ve tedavisinde de çocuk cerrahları sizlere yardımcı olur. *
Konforlu, ağrısız ve bebeğinizin psikolojik gelişimine zarar vermeyecek şekilde çalışmak ve koruyucu cerrahi uygulamak çocuk cerrahlarını ayrıcalıklı kılan en önemli özelliklerdendir.
Çocuk cerrahisinde cerrahi girişim için en uygun zamanı belirlemek çok önemlidir. Acil durumlar dışında ameliyat çocuğun cerrahi girişim açısından en uygun olduğu dönemde planlanmalıdır. Burada uygun dönem Hemoglobin düzeyinin minimum 9-10 olduğu ve herhangi bir akut enfeksiyonunun olmadığı (üst solunum yolu enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi) dönem anlamındadır.
Çocuğun bakış açısından hastaneye yatmak ve cerrahi girişim için uygun zaman ve şartlar sözkonusu değildir. Çocuğun ailesine ve tıbbi personele güveninin sarsılmaması açısından hastalığı ve yapılacak girişim ile ilgili anlayacağı dilde açıklamada bulunulmalı ve yalan ifadelerden kaçınılmalıdır, çocuk ne çok korkutulmalı, ne de çok pembe bir tablo çizilmelidir. Özellikle 18 ay ile 6 yaş arası hasta grubunda ayrılma problemi belirgindir ve bu yaş grubundaki çocuğun ameliyattan 30 dakika önce premedikasyon için ilaç uygulanarak bu dönemin psikolojik travmasından korunması oldukça önemlidir.

NEONATAL CERRAHİ (YENİDOĞAN CERRAHİSİ)
Günümüzde özellikle Ultrasonografinin gelişimi ile intrauterin dönemde yani gebelik döneminde fetuse(bebeğe) ait sorun var ise doğum öncesinde tanı konulabilmektedir.
Anomalilerin çoğu İntrauterin 21. haftadan sonra tespit edilebilmekte olup Ultrasonografik olarak konjenitel malformasyonlar için bir sınıflandırma yapılmıştır;
Grup 1: Cerrahi ile tamamen düzeltilebilecek ve normal hayat sürdürebilecek bebekler
Grup 2: Cerrahi tedavi sonrası uzun takip gerektirecek ancak normal hayat sürdürebilecek bebekler
Grup 3: Cerrahi tedavi sonrası uzun takip gerektirecek ve sınırlı bir yaşam sürdürebilecek bebekler
Grup 4: Cerrahi tedavi ile kısmi bir düzelme sağlanabilecek bebekler
Grup 5: Cerrahi tedaviye rağmen mental retardasyon ve bitkisel hayata gidiş gösterebilecek bebekler
Grup 5 için terminasyon yani medikal abortus (KÜRTAJ) yapılması konusunda fikir birliği vardır. Grup 4 tartışmaya açıktır, terminasyon gerekebilir ya da gebelik devam ettirilebilir.
Grup 1, 2 ve 3’de medikal abortusun yeri yoktur, acil neonatal cerrahi uygulanması gereken bu hasta grubunda Çocuk Cerrahisi uzmanı ve Yenidoğan yoğun bakım servisi bulunan, yüksek teknik alt yapıya sahip hastane koşullarında doğum gerçekleştirilmelidir.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın Makale ve Yazıları
► Çocuk ve Yaz Hastalıkları Dr.Ayşe ZENGIN TURAN
► Çocuk Göz Sağlığı Op.Dr.Serkan DAĞDELEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,261 uzman makalesi arasında 'Çocuk Cerrahı Ne İş Yapar? Çocuk Cerrahisinin Önemi: Çocuk Erişkinin Minyatürü Değildir!' başlığıyla benzeşen toplam 97 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tıbbi Açıdan Sünnet Ağustos 2007
► Bebekte İnmemiş Testis Ağustos 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:05
Top