2007'den Bugüne 92,309 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sünnet Derisinde Yapışıklık: Fimozis (Bitik)
YAZI #138 © Yazan Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) | Yayın Ekim 2008
Sünnet derisinin açıklığının penis başı ve üretral mea (idrar kanalı dış deliği) görülemeyecek kadar dar olması durumuna fimozis denir. Sünnet derisi açıklığı 0.5 cm’den dar ise yine fimozis olarak tanı konur, mutlaka tedavi edilmelidir.
İdrar yaparken sünnet derisi balonlaşma şeklinde idrarla dolarak şişiyor ise, Sünnet derisinin iç yüzünden salgılanan smegma adı verilen beyaz renkli peynirimsi görünümdeki özel sıvı rahat boşalamıyor ve birikiyor ise, idrar yolu enfeksiyonu ya da Balanit, Postit gibi penis başının ya da sünnet derisinin enfeksiyonuna neden olan hallerde fimozis gecikmeden tedavi edilmelidir
Tedavisinde hasta SÜNNET edilir.
Sünnet yaptırılmak istenmiyor ise (Dini nedenlerle) sünnet derisinin açıklığı genişletilecek şekilde kısmi olarak sünnet derisi çıkartılır, fimozis giderilir.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın Makale ve Yazıları
► Kürtajdan Sonra Yapışıklık Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Çocuklarda Sünnet.. Prof.Dr.İrfan Serdar ARDA
► Tüm Yönleriyle Sünnet Dr.Basri ÇAKIROĞLU
► Tüm Yönleriyle Sünnet Prof.Dr.M.İhsan KARAMAN
► Hipospadias (Yarım Sünnet) Prof.Op.Dr. Cevdet KAYA
► Tıbbi Açıdan Sünnet Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
► Sünnet: Neden? Ne Zaman? Nasıl? Op.Dr.Ünal ZORLUDEMİR
► Estetik Sünnet Konusunda Bilinmesi Gerekenler Prof.Op.Dr. Sinan EKİCİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Sünnet Derisinde Yapışıklık: Fimozis (Bitik)' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tıbbi Açıdan Sünnet Ağustos 2007
► Bebekte İnmemiş Testis Ağustos 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:34
Top