2007'den Bugüne 89,859 Tavsiye, 27,681 Uzman ve 19,690 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Sevmediğiniz Alışkanlıklarınızdan Kurtulmanın Tam Zamanı
MAKALE #822 © Yazan Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN | Yayın Mart 2008 | 5,796 Okuyucu
SEVMEDİĞİNİZ ALIŞKANLIKLARINIZDAN KURTULMANIN TAM ZAMANI

Yeni bir yıl yeni beklentiler ve gerçekleşmesini arzuladığımız dilekler ve planlar ile karşılanır. Formda bir vücut ve sağlıklı bir bedense yeni yıla dair planların ilk sırasında yer alır. Fakat yeni yıla dair planlar, yoğun tempo, yanlış alışkanlıklar ve çevresel koşullar nedeniyle ya es geçilir ya da bir sonraki aya hatta bir sonraki yıla ertelenir. Oysa sağlıklı bir yaşam ve formda bir bedene sahip olmak hayatımızda es geçilmemesi gereken önceliklerden biridir.

Sağlıklı beslenmenin ve düzenli fiziksel aktivitenin önemi günümüzde birçok örgüt tarafından da vurgulanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere, birçok uzman kuruluş sağlığın korunması ve geliştirilmesinde sağlıklı beslenmenin ve düzenli fiziksel aktivitenin “vazgeçilmez” olgular olduğunu her fırsatta dile getirirler.

YAŞAM BOYU SAĞLIKLI BESLENME NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?
Sağlıklı beslenmenin yaşantımıza sayılamayacak kadar çok katkısı vardır. Başlıca yararları ise;
 • Sağlıklı beslenme, fiziksel performansının ve fiziksel iş kapasitesinin sürdürülmesinde büyük önem taşır.
 • Sağlıklı beslenme, mental fonksiyonların yeterli ve düzenli olarak sürdürülmesi için gereklidir. Yaşam boyu sağlıklı beslenme, kalıcı, zinde bir hafızanın anahtarıdır.
 • Sağlıklı beslenme, çağımızın sorunu olan obeziteden korunmayı sağlar. Kilo yönetiminde yaşam boyu başarı ancak sağlıklı beslenme ile sağlanabilir.
 • Şeker, kalp-damar hastalıkları, bazı kanser türleri ve yüksek tansiyona yakalanma riskini sağlıklı beslenme ile asgari düzeye indirilir.
 • Sağlıklı beslenme yaşam süresini uzatır.
 • Sağlıklı beslenme yaşamdan keyif alınmasını sağlar. Kişiyi zinde ve enerjik kılar.
 • Sağlıklı beslenme kişilerin yaşam kalitesini yükseltir.
YAŞAM BOYU DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?
Düzenli fiziksel aktivitenin sağlığımıza olan olumlu etkileri çok fazladır.
 • Kas gücünü ve esnekliğini arttırır.
 • Kas dokusu miktarını arttırarak bazal metabolik hızın artmasını sağlar.
 • Kemik dokusunu ve bağ dokularını güçlendirir.
 • Vücut duruşunu değiştirir, estetik ve sağlıklı bir görünüm elde etmemizi sağlar.
 • Kan dolaşımını ve tansiyonu düzenler.
 • Kendimizi daha mutlu, daha enerjik ve daha aktif hissetmemizi sağlar.
 • Genel sağlığı korur ve geliştirir.
 • Şeker, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır.
 • Enerji harcamasını arttırarak kilo yönetiminde başarı sağlamamıza yardımcı olur.
Yukarıda saydığımız nedenler fiziksel aktivitenin yaşantımızdaki önemini vurgulamaktadır. Ancak çoğunlukla fiziksel aktiviteye zaman ayırmak ya da çalışmaları sürekli kılmak kolay olmayabilir.
Yoğun iş temposu, alışık olduğumuz yaşam stili, içinde bulunduğumuz görev ve sorumluluklar, sosyal yaşantımız, yanlış yaşam stilimizi değiştirmemizi zorlaştırabilir. Bu nedenle yaşam stilimizde, değişiklik yaparken bir uzman ekip ile sürekli bir arada olmak bir avantaj sayılabilir. İstenmeyen alışkanlıklardan kurtulmak, yeni ve sağlıklı alışkanlıklar kazanarak formda, enerjik, aktif ve sağlıklı bir hayata merhaba demek için alternatif bir tatil bu yolda atacağımız ilk adım olabilir.

ZAYIFLAMA KAMPI İLE YENİ BİR YAŞAM KURUN…

Zayıflama Kampları dünyada 1980’lerden bu yana kilo yönetimi ve yaşam tarzı değişikliği konusunda büyük başarılar yakalamış olsa da, ülkemizde çeşitli nedenlerden ötürü kişilerin aç kaldığı ve bütün gün egzersiz yaptırılan yerler olarak görülmekte. Aslında durum bunun tam tersi ve tersi olmalı. Çünkü zayıflama kamplarının amacı kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlamanın yanı sıra, kişilerin kamptan sonraki yaşantısında sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivitenin yaşam koşullarına uygun olacak şekilde yerleşmesini sağlayarak, kişilerin yaşantısına sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi entegre etmektir. Böylece kişiler zayıflama kamplarında kazandıkları sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ve verdikleri kiloları yaşam boyu korur.
Eğer bir süreliğine her şeyden uzaklaşıp kendinize vakit ayırmak ve bu vakti de yaşam tarzınızı değiştirmek ve kendinize sağlıklı bir yaşam yaratmak için kullanmak istiyorsanız zayıflama kampına gitmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat gideceğiniz kampta bazı aranacak özelliklere de dikkat etmelisiniz…

İŞTE BİR ZAYIFLAMA KAMPINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 • Kampın hedeflerini iyi değerlendirin… Kampın sizinle hedeflediği yolculuğun süresi ve boyutu çok önemlidir. Eğer kampın başarı hedefi kısa süreli ise yani “zayıfla ve çık prensibi” ise, bu felsefe yaşantınıza kamp sonrası alacağınız fazla kilolar olarak geri dönecektir. Bu nedenle kampın başarı hedefinin kısa süreli mi yoksa yaşam boyu mu olup olmadığı çok iyi değerlendirilmelidir.
 • Uzman kadrosunu iyi değerlendirmelisiniz… Kampın kadrosu sizin kamp süresince destekçiniz, öğretmeniniz, arkadaşınız vs. olacaktır. Bu nedenle kampın uzman kadrosunun kimlerden oluştuğuna dikkat etmelisiniz ve bu uzmanların gerçekten uzman olup olmadığını iyi değerlendirmelisiniz.
 • Diyetisyen olmayan bir kampa gitmeyin… Sizin yaşınızı, boyunuzu, kilonuzu, sağlık durumunuzu, hastalıklarınızı kısacası SİZİ tanıyarak ve tanımlayarak size özel beslenme programını sadece bir diyetisyen düzenleyebilir. Dünyada başarı ile tanınan zayıflama kamplarının tamamında diyetisyenler yer alır ve katılımcıların değerlendirilmesi, eğitimi, beslenme programlarının hazırlanması ve yemeklerin servisinin eksiksiz ve sağlıklı olmasının sağlanmasında büyük rol oynarlar. Bu nedenle diyetisyensiz bir kamp sağlıkla kumar oynamak anlamına gelir.
 • Kalabalığın içinde var olun, kaybolmayın… Gitmeyi düşündüğünüz zayıflama kampının hem bireysel hem de grup uygulamaları olmalıdır. Kişisel beslenme ve vücut analizinin olmadığı, kişiye özel diyetler yerine standart kalori diyetlerinin yapıldığı, çeşitli formüllerin mucizevi olarak tanıtıldığı kamplar uzun süreli başarı konusunda etkisiz olacaktır. Sizinle aynı sorunları yaşayan bir grup ile birlikte yapacağınız spor faaliyetleri ve birlikte alacağınız interaktif eğitimlerinde önemini göz ardı etmeyin.
 • Kampta davranış tedavisi esas alınmış olmalı… Kampın dönemlik hedefi sizi formunuza kavuşturmak olsa da, esas hedefi sizin yanlış davranışlarınızı doğruları ile değiştirmek olmalıdır.
 • Kampta eğlenceli aktiviteler olmalı… Gün boyunca yemekler, beslenme ve fiziksel aktivite üzerine düşünmemelisiniz. Çünkü gündelik hayatınızda da bu şekilde yaşamıyorsunuz çünkü… Kampta eğlenceli aktivitelerinin olup olmadığını, kendinize ne kadar vakit ayırabileceğinizi gitmeden önce sorgulamanız gerekir.
 • Kamp bitince, uzmanlarla ilişkiniz de bitmemeli… Kampın bitişi uzmanlar ile diyalogunuzu sona erdirmemelidir. Yani katıldığınız kampın kamp sonrası destek hizmetleri mutlaka olmalıdır. Kamptan sonra başladığınız yeni ve sağlıklı yaşamda sormak istediklerinize cevaplar bulmanızı sağlayan ve yaşamınızı kolaylaştıran bir “koruma programı”nın olmadığı kamplar tercih edilmemelidir.
SİZLERİ BEKLİYORUZ…

Nil Diyet olarak yeni bir oluşumun içinde olduğumuzun müjdesini sizinle paylaşmak istiyorum. Dünya standartlarında, bilimsel etiklere uygun, kamp sonrası koruma destek hizmetlerini içeren Nil Diyet Zayıflama Kampı yeni bir hayata başlamanız amacı ile sizlere destek veriyor. Sizleri Dedeman Şile’nin konforunda fazla kilolarınızdan kurtulurken, sağlıklı beslenmeyi ve kişisel beslenme özellikle öğrenmek amacıyla keyifli bir yolculuğa davet ediyor. Şile’nin eşsiz doğa atmosferinde geçireceğiniz kamp günleriniz hem bedeninizi hem ruhunuzu arındırarak yeni bir yılda yeni bir yaşama merhaba demenizi sağlayacak. Nil Diyet Zayıflama Kampı, bir zayıflama kampının ötesine geçerek eğlenceli aktiviteleri, keşif gezileri ve lezzetli menüleri ile hafta sonu dinlenmek için de keyifli bir ortam yaratmaya hazırlanıyor. Gelin, eşsiz bir doğanın, muhteşem bir konforun ve “Sağlıklı Yaşam”ın keyfine birlikte varalım…

NİL ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sevmediğiniz Alışkanlıklarınızdan Kurtulmanın Tam Zamanı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN'ın Yazıları
► Yaz Diyetinin Tam Zamanı ! Dyt.Mesude EVİRGEN
► Sınav Zamanı Beslenme Dyt.Nilay KEÇECİ
► Artık Değişim Zamanı - Diyet Dyt.Laleş GÜZEL
► Bedeniniz İçin Yenilenme Zamanı! Dyt.Ayşegül ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,690 uzman makalesi arasında 'Sevmediğiniz Alışkanlıklarınızdan Kurtulmanın Tam Zamanı' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yetersiz Beslenme Nedir? Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:51
Top