2007'den Bugüne 84,608 Tavsiye, 26,457 Uzman ve 18,842 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Cinsel Ağrı Bozukluğu - Ağrılı Cinsel İlişki – Disparoni
MAKALE #971 © Yazan Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE | Yayın Mayıs 2008 | 5,822 Okuyucu
“Erkeğin kadına karşı gücünü göstermek için onun canını acıtmaktan zevk alışı, onun cinsel içgüdüsünün olağan unsurlarından biridir. Normal bir erkek, sevdiği kadını biraz hırpalar ve ona bir dereceye kadar bedenî acı verirse, bunu o kadına zulüm ya da işkence yapmak isteği ile yaptığı söylenemez. O yalnızca, hattâ belki de bilinçsiz olarak, sevdiği kadını hırpalamanın ona karsı duyduğu sevginin bir sonucu olduğunu kabul eder. Zaten bu gibi durumlarda ters tepki gösteren kadınların sayısı çok azdır. Cinsel coşkunun baskısı altında bedenî gücünü böylece açığa vuran ve sevdiği kadını hırpalayan erkek, bu hırpalamadan kadının hoşlanacağına inanır. Bundan başka, unutulmaması gereken, dikkate değer bir nokta daha vardır. Cinsel coşku içinde bulunan bir kadında görülen belirtiler ve davranışlar, can acısı duymakta olan bir kişide görülen belirtilere son derece benzer. Bir kadın yazarın da pek doğru olarak belirttiği gibi bir zulüm ya da işkencenin meydana getirdiği acı ve ağrıların dış belirtileri, gözyaşları, çığlıklar, inlemeler, vb., cinsel zevk ve coşku içinde kendini yitirmiş ve erkeğe artık yapmamasını yalvardığı halde, aslında gerçek istediğine kavuşmuş olan bir kadının gösterdiği belirtilerden pek değişik değildir…”
Havelock Ellis - Modern Cinselliğin Babası

Cinsel hayatımızda arzular, istekler, zevk almak kadar kişiden kişiye ve de cinsel faaliyetin şekline göre değişen acı duygusun da yeri vardır, doğaldır. Çünkü acı duyma ile cinsel zevk arasında çok yakın bir ilişki ve benzerlik vardır. Cinsel coşkuya kendilerini kaybetmiş çiftlerde, bir an, büyük acı çekmekte olan kişilerin yüz ifadesi görülebilir. Hatta acı veren bir takım sevişme hareketleri zevkin doruklarında hoşa bile gidebilir.

Cinsel Ağrı Bozukluğu - Ağrılı Cinsel İlişki – Disparoni

Bilgisizlik ya da cinsel eğitimin yetersizliği yüzünden gözümüzde fazla büyüttüğümüz acılar yüzünden cinsel birleşmeye karşı bir “acı duyma korkusu” yerleşmesi sık görülen bir durumdur. Fakat bu durumu gerçek bir hastalık vb. nedenlerden dolayı meydana gelen acılardan ayırt etmek zorundayız. Çünkü zamanla cinsel birleşmelerden herhangi bir zevk alamaz tam tersine yalnızca acı duyar bir hale geliriz. Nedeni de işte bu acı duyma korkusudur.

Cinsel olarak aktif dönemdeki insanların büyük bir bölümü hayatlarının herhangi bir döneminde ilişki sırasında ağrı duyabilirler. Fakat bu ağrı duyma tekrarlayıcı ve her geçen gün daha da artan mahiyette olursa sorun var demektir. Ve bu sorun çiftler arasında hayal kırıklığı yaratır, cinsel isteksizliğe yol açar ve özgüven azalmasına yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında acı duyulmasına “disparoni” denir. Her iki cinste görülebilir. Ama daha çok kadınlarda görülür. Kadınlar ağrıyı, “genital bölgede basınç”, “yırtılma” veya “yanma hissi” olarak tarif ederler.

Disparonisi olan kadınlar sıklıkla vajina, klitoris, iç ve dış dudaklarında ağrı duyabilirler. Bazı kadınlar ise vajina girişinde yüzeysel bir acı duymakla birlikte, penisin daha ileri girişlerinde daha derin acı duyabilirler. Genellikle bu acının verdiği korku ile ilişki sırasında, vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılmasıyla seyreden ve “seconder vajinismus” denen klinik tabloya maruz kalabilirler.

Disparoni Tipleri

1-Primer – Birincil Disparoni: Şikayetler ilk cinsel ilişki deneyiminden beri vardır.
2-Seconder – İkincil Disparoni: Şikayetler sonradan ortaya çıkmıştır.
3-Yüzeyel Disparoni: Vajina girişinde ortaya çıkan ağrı vardır. Daha çok kızlık zarının yapısal olarak sert olması, menopoz döneminde dokuların esnekliklerini yitirmelerinden dolayı meydana gelen tahriş ve tam ıslanma olmadan ilişkiye girme gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelir.
4-Derin Disparoni: Penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ve alt karın bölgesinde yaygın olarak hissedilen ağrı vardır.

Tıbbi ve seksüel hikaye, jinekolojik muayene, hissedilen acının, genital organlara dokunmakla mı yoksa erken ya da derin penis girişiyle mi oluştuğunu ayırt etmek, acının yeri, süresi ve ilişki sonrasında ne kadar sürdüğü tanı koymada önemli kriterlerdir.
Disparoni çok basit bir anatomik problemden karmaşık psikososyal nedenlere kadar değişen bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle disparoni, kronik pelvik ağrı yani müzmin kasık ağrısının özel bir formudur. Nedeni sadece üreme organı kaynaklı olabileceği gibi, sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları, ruhsal hastalıklar gibi üreme organları dışındaki diğer bölgelerde de olabilmektedir.

Nedenleri
*Kadın üreme organlarıyla ilgili ameliyat geçirenler,
*Epizyotomi nedbeleri,
*Genital uçuk, vaginit, pelvik enfeksiyonlar vb. enfeksiyonlar,
*Menopoz döneminde dokuların esnekliklerini yitirmelerinden dolayı meydana gelen tahriş,
*Cinsel eylem konusunda endişe duyan kadınlarda görülen istem dışı kasılmalar,
*Korku, kaygı, konversiyon reaksiyonları,
*Partnerle uyumsuzluk,
*İlk ilişkinin yarattığı psikolojik travma,
*Kızlık zarının yapısal olarak sert olması,
*Ön sevişme ve yeteri kadar ıslanma olmadan cinsel ilişkiye girilmesi,
*Genital organlardaki kitle veya tümörler,
*Vajina ön veya arka duvarının sarkması,
*Vaginada yabancı cisimlere karşı gelişen allerjik yanıt,
*Vaginadaki doğumsal anomaliler,
*Endometriozis,
*Vajina kubbesinde cerrahi veya radyoterapiye bağlı meydana gelen değişiklikler,
*Geçirilmiş pelvik kırıklar,
*Üretra veya mesaneye ait lezyonlar,
*Sindirim sistemi hastalıkları,
*Sentetik iç çamaşırları, spermisitler ve vaginal yıkama materyallerine karşı oluşan alerjik durumlar,
*Enflamatuar barsak hastalıkları,
*Antihistaminikler vb. ilaçların yan etkileri,
*Kabızlık,
*Hemoroid, fistül ve fissür gibi anüs ve rektum bölgesi hastalıkları.

Tanı İçin Kullanılan Testler
*Genel ve Jinekolojik Muayene,
*Ultrasonografi
*Vaginal Kültür,
*Pap Smear
*İdrar Kültürü,
*Kolposkopik İnceleme,
*Biopsi,
*Laporoskopik İnceleme.

Tedavi
*Cinsel Bilgilendirme
*Cinsel Terapi
*Cinsel Egzersizler
*İlaç veya Cerrahi Tedavi

Korunma Yolları
*Rahat ve bol giysiler giyme,
*Cinsel ilişkiden sonra işeme,
*Pamuklu iç çamaşırı kullanma,
*Tuvalet sonrası cinsel organı önden arkaya doğru silme,
*Tek eşli cinsel hayatı tercih etme,
*Genital bölgeyi mümkün olduğunca terden ve nemden uzak tutma,
*Sık sık iç çamaşırı değişme,
*Yüzme sonrasında ıslak mayoyu hemen değiştirme,
*Prezervatif kullanma,
*Vaginal kayganlaştırıcı krem kullanma.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsel Ağrı Bozukluğu - Ağrılı Cinsel İlişki – Disparoni" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ayavar Cem KEÇE Fotoğraf
Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
Ankara
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin Yazıları
► Ağrılı Cinsel İlişki - Disparoni Psk.Atiye KAYTAZOĞLU
► Kadında Cinsel Ağrı ve Uyarılma Bozuklukları Psk.Dnş.Beril PAPUÇÇUER CEYLAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,842 uzman makalesi arasında 'Cinsel Ağrı Bozukluğu - Ağrılı Cinsel İlişki – Disparoni' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Doğaçlama Seks Eylül 2013
► Çocuk Gelinler Eylül 2013
► Penis Kırılması Mayıs 2012
◊ Hayat Böyle Devam Edemez Aralık 2011
◊ Yaş Farklılıkları ve Evlilik İlişkisi ÇOK OKUNUYOR Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:04
Top