2007'den Bugüne 92,482 Tavsiye, 28,239 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Cinsel Terapi ve Cinsel Terapist
YAZI #1769 © Yazan Pdg.Aykut AKOVA | Yayın Temmuz 2013
Peki cinsel terapi nedir? Cinsel terapi denildiğinde akla birçok soru gelebilmektedir ve işin içinde cinsellik olunca çiftler buna şüphe ile yaklaşabilmektedirler. Cinsel terapi, cinsel işlev bozuklukları ile ilgilenen özel bir terapi alanıdır. Cinsel terapinin içersinde sorunu anlamak, dinlemek, tanının konulması, terapi planının oluşturulması, çiftin/bireyin cinsel anatomi, fizyolojive cinsellikle ilgili diğer konularda bilgilendirilmesi ve ev ödevlerinin verilmesi yer alır. Genellikle evli çiftlerin cinsel sorunları ile ilgilenilse de, cinsel terapiye başvurmak için illaki evli olmak gerekmez, bireysel olarak da cinsel terapiye başvurulabilir.Cinsel terapi sonuç odaklıdır. Cinsel terapide bir amaç vardır ve terapist danışanlarla işbirliği yaparak o amaca ulaşmaya çalışır. Cinsel terapi kısa sürelidir, aylarca ya da yıllarca sürmez, çoğu zaman sorunun çözümünde 10 seans yeterli olmaktadır. Genellikle daha sık görüşmeler yapılarak sorunlar daha kısa sürede çözülebilmektedir. Tabi ki sorunlar çeşitlidir, bireysel farklılıklar vardır ve çiftlerin arasındaki ilişkinin sağlamlığı da yine terapi sürecini etkileyebilir. Ancak sorunun nedeni belirlendikten sonra cinsel terapide nedenler üzerinde çok durulmadan ileriye doğru ilerlemeye çalışılır, bunda da ev ödevleri önemli rol oynar, ancak eğer başka psikolojik sorunlar, ilişki problemleri, eşle ilgili sorunlar ve kişilik özellikleri terapi sürecini etkiliyorsa o zaman onlar üzerinde de durulur ve süreç biraz daha uzayabilir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aykut AKOVA Fotoğraf
Pdg.Aykut AKOVA
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi119 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Pdg.Aykut AKOVA'nın Makaleleri
► Cinsellik Girmeyen Eve Cinsel Terapist Girer Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Cinsel Terapi ve Cinsel Terapist' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:31
Top