2007'den Bugüne 92,429 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,994 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Emdr Terapi
YAZI #2529 © Yazan Psk.Sonnur KÜKÜRT | Yayın Mayıs 2015
EMDR TERAPİ

Sözcük adını “EYE MOVEMENT DESENTİZATİON and REPROCESSİNG” ifadesinin baş harflerinden alır ve “GÖZ HAREKETLERİYLE DUYARSIZLAŞTIRMA ve YENİDEN İŞLEME” anlamını taşır.

Dr. F. SHAPIRO tarafından 1987 ‘de göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini tesadüfen keşfetmesiyle birlikte, zamanın iyileştiremediği yaralarda D. GRAND ‘ın da dediği gibi “IŞIK HIZINDA TERAPİ” tüm dünyada yaygınlaştı.

Psikolojik Travma bazen kazalar, doğal afetler, kayıplar, boşanma, iflas etme, şiddet, taciz, tecavüz ya da mobinge uğrama, bazen de tüm bunların başkalarının başına geldiği halde duygusal olarak etkilenmemiz sonucu aradan zaman geçtiği halde aklımızdan atamadığımız, , bize acı veren olumsuz yaşam deneyimleridir. Travmaya ait duygu ve düşünceler aradan zaman geçmesine karşın uykularımızı kaçırabilir, konsantrasyonumuzu bozabilir, agresif davranmamıza ya da kendimizi suçlu hissetmemize yol açabilir.

Bazen yakın sosyal çevre, fiziksel aktiviteler, pozitif düşünce yapısı, dünya görüşü ve inançlarımız sayesinde bunların üstesinden gelebiliriz. Bazen ise hiçbir şey eskisi gibi olmaz, keyifli, istek dolu ve kararlı davranışlar sergileyen o eski benlik aranır, içinde bulunduğumuz anı yaşamak güçleşir. Kısaca beden, zihin ve nefes uyumu sanki kontrolümüzden çıkmış gibidir. İşte bu noktada EMDR terapisi imdadımıza yetişebilir.

Beynimizin iki bölümden oluştuğunu, sağ tarafın duyguları ve yaratıcılığı; sol tarafın ise bilişsel düşünceyi kontrol ettiğini biliyoruz. Geçmişe dayalı acı anılar beynin sağ bölümünde adeta depolanmış, herhangi bir uyaran sayesinde bize kendilerini hatırlatırlar ve sanki bugün yaşıyormuşcasına bizi incitebilirler. EMDR Terapisti bu anıların neler olduğunu, günümüzde bunları nelerin tetiklediğini ve gelecekte konuyla ilgili olası güçlüklerle nasıl başa çıkabileceğini kişinin kendisinin deneyimlemesine zemin hazırlar. Çift yönlü uyaranlar sayesinde sağ ve sol beyin paslaşmaya başlar. Olumsuz deneyimler yeniden işlenir, pozitif kaynaklar yeniden oluşur, travmatik anı hatırlansa bile beyinde artık tehlike sinyalleri çalmıyordur. Hatta kişi, olası başka bir travmaya karşı yeni işlevsel davranışlar dahi geliştirebilir.

Çocuklarda, gençlerde ve erişkinlerde
TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU PANİK ATAK, DEPRESYON, FOBİLER,KORKULAR, KAYGI BOZUKLUKLARI , ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ , SINAV KAYGISI, UYKU ve YEME BOZUKLUKLARI , TEKRARLAYAN KABUSLAR
gibi durumlar yaşayan danışanlarda, EMDR TERAPİSİ ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Pedagog SONNUR KÜKÜRT
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sonnur KÜKÜRT Fotoğraf
Psk.Sonnur KÜKÜRT
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi91 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Sonnur KÜKÜRT'ün Makaleleri
► Emdr Terapi Nedir? Psk.Tuba GÜR
► Emdr Terapi - Acı Anıları Silmek Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
► Online Terapi - Online Emdr Terapisi Psk.Aygün Tuçe ATAŞ
► Online Terapi - Online Emdr Psk.Aslı KIRBAYIR ÖZERENLER
► Emdr Terapisi - Emdr Nedir? Psk.Dnş.Serkan YILDIRIM
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,994 uzman makalesi arasında 'Emdr Terapi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Güvenli Bağlanma Ocak 2016
► Disleksi Mayıs 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:49
Top