2007'den Bugüne 81,404 Tavsiye, 25,862 Uzman ve 18,106 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Tembelliğin Adı: "Hikmet Vardır" Olmuş.
YAZI #5210 © Yazan Psk.Dnş.Nigara ÖZAK | Yayın Aralık 2018
Pek çok insanin sorumluluklarını yerine getirmediği ve yeterince çaba sarfetmediği konular hakkında " napalim canim nasip böyleymiş" dediğini sizde duymuşsunuzdur. Belki de zaman zaman hepimiz ayni savunma ve örtme mekanizmasini kullanarak işin içinden çıkmışızdır da.. oysa insanin önundekilerin çoğu kendi elleri ile yaptiklarinin ya da yapmadiklarinin bir sonucudur. Ve bundan sorumludur. Muhakkak gücümüzün yetmediği şeyler olur. Mesela bir yere yetişmeniz gerekirken yoldaki kaza sizin elinizde degildir. aşırı kar yağışınin sebebi siz degilsinizdir veya 2. , 3. Şahıslarin yaptıklarından kişi sorumlu degildir. Bunun gibi elinde olmayan sebeplerden insan kendini sorumlu tutarsa zaten psikolojisini bozar. Evet böyle olası durumlarda " bir hikmet vardir." deyip sabretmek ve sakin kalabilmek yerinde ve hoş bir davranış sayılabilir. Fakat bunun dışındaki meselelerde De ki: Çalışın, yapın. Allah da, onun Rasulü de ve müminler de sizin yaptıklarınızı göreceklerdir." (Tövbe -105 ) Insan çalışmak ve yaptığı iş her ne ise en güzel sekil de yerine getirmekle sorumludur. ve Hepimiz elimizin altindakilerden sorumluyuz. Erkek ailesinden sorumludur, kadin evinden ve eşinden sorumludur, bir çalışan patronundan sorumludur, bir devlet reisi elinin altindakilerden sorumludur. Bir problem olduğunda "Napalim nasip böyleymiş" gibi cümleler kurmak zayifliğin, tembelliğin ve yeterince çabalamanin bir örtüsü olmamalidir. Bizim yolumuzda mücadele edenlere elbette yollarimizi açarız." (Ankebut-69) ayetine uyarak gelin elimizin altindakilerin hesabi sorulmadan kendimizi gözden geçirip yeniden ele alalim.. ben nasil bir eş, nasil bir anne, nasil bir ögretmen, nasil bir arkadaş, nasil bir hala, amca... olmalıyım? Sorularini kendimize sorup, olmak istedigimiz hayale doğru koşalım. Digerlerinin nasil gördüğü ve ne yaptığı önemli değildir siz sağlam durun. Bir başkasını değiştirmeye de çalışmayın. Sadece hep birlikte iyilikte ve güzel ahlakli olmakta kendimizi disipline edip, en zirve noktaya doğru koşalim... şüphesiz Allah bütün yaptiklarimizdan haberdardır. ( Ahzab-2)
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nigara ÖZAK Fotoğraf
Psk.Dnş.Nigara ÖZAK
Kocaeli
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Nigara ÖZAK'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,106 uzman makalesi arasında 'Tembelliğin Adı: "Hikmet Vardır" Olmuş.' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Sakın Korkma Annecim! Kasım 2018
◊ Gerçek Mutluluk Huzur Eylül 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:48
Top