2007'den Bugüne 90,319 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Dikkat Eksiliği Hiperaktivite Bozukluğu
YAZI #7499 © Yazan Psk.Gülnaz ATEŞ | Yayın Eylül 2022
Sevgili anne ve babalar, çocukların okul çağına gelmesiyle birlikte çocuğunuzun bazı davranışları sizde endişe uyandırabiliyor. Çocukların fazla hareketli olması toplum tarafından “hiperaktif” olarak ele alınsa da hiperaktiflik veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı için çocuklarda bazı belirtilerin gözlenmesi gerekir. Bu endişelerinizi gidermek adına dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu nedir, gelin birlikte inceleyelim…
Çocukların okul öncesi veya okul döneminde çok hareketli olması tanı için yeterli bir kriter olmamakla birlikte ebeveynlerin bu yaş aralığındaki çocukların çok hareketli olduklarını unutmaması gerekir. Yaşı gereği çok hareketli olan bir çocukla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların arasındaki en önemli fark DEHB’ li çocukların sürdürdükleri işlerde dikkatlerinin kolayca dağıldığı, başladıkları işi bitirmeden başka bir işe yöneldikleri, söz sırası gelmeden konuştukları; masa üstü veya koltuk tepesinde oturdukları, otursa dahi el ya da ayaklarını salladıklarının gözlemlenmesidir. Bir diğer önemli nokta belirtiler ve belirtilerin şiddeti çocuktan çocuğa farklılık gösterebildiği: kimi çocuklarda bütün belirtiler gözlemlenirken kimilerinde belirtilerin 5-7 tanesi gözlemlenebilir. Bazı durumlarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ayrı ayrı daha baskın görülebilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yalnızca tek bir etkene bağlı olarak ortaya çıkmayan, genetik ve çevresel etkenlerden kaynaklanan çok faktörlü bir bozukluktur. Burada en önemli husus bu belirtilerin çocuğun günlük işlevselliğini etkilemesi: akademik, sosyal hayatını etkileyip etkilemediğinin değerlendirilmesidir. Bazen ebeveynler bu durumu önemsemeyip çocuklarının yapısı gereği bu şekilde davrandıkları düşüncesine kapılabilirler ya da bu durumu kabullenmek istememelerinden kaynaklı uzman desteği almayı reddedebiliyorlar. Ebeveyn veya öğretmenleri tarafından çocuklarda yaşına uygun olmayan belirtiler gözleniyorsa bu davranışların çocuğun akademik, sosyal hayatı veya işlevselliğinde bozulmalara yol açmadan ebeveynlerin muhakkak bir uzman desteğine başvurmaları gerekir. Tedavide uzman tarafından belirtilerin değerlendirilmesi yorumlanması, gerekli ölçeklerin uygulanması bununla birlikte aileye psikoeğitim desteği verilerek bu süreçte çocuğa uygun daha sağlıklı bir yol izlenir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gülnaz ATEŞ Fotoğraf
Psk.Gülnaz ATEŞ
Hatay (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Gülnaz ATEŞ'in Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'Dikkat Eksiliği Hiperaktivite Bozukluğu' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Psikoterapi Nedir? Eylül 2022
◊ Psikolojik Travma Eylül 2022
◊ Savunma Mekanizmaları Eylül 2022
◊ Dissosiyatif Bozukluk Eylül 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:36
Top